اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

سالمندی ایران زنانه است / تمام بار سالمندی بر دوش بیمه‌ها نیست

نشست تخصصی «توانمندسازی رفاهی سالمندان»، عصر امروز به همت هفته‌نامه آتیه‌نو و با مشارکت موسسه راهبردهای بازنشستگی صبا و سایت شادمان برگزار شد.

در این نشست، محمد حسن زدا قائم مقام مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، از رشد سالیانه ۱۰ درصدی بازنشستگان این سازمان خبر داد و یدالله ابوالفتحی ممتاز، استادیار سالمندشناسی مرکز تحقیقات سالمندی نیز، خواستار برنامه‌ریزی برای زندگی با کیفیت در دوران سالمندی شد. میکائیل عظیمی، مدیرعامل موسسه راهبردهای بازنشستگی صبا بر این نکته تاکید کرد که تمام بار سالمندی، بر دوش صندوق‌های بازنشستگی نیست و محسن شتی، رئیس اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت، از زنانه بودن سالمندی در ایران خبر داد و تصریح کرد که اگر بیمه‌ها به حوزه مراقبت قبل از بیماری سالمندان وارد شوند، هم برای بیمه‌ها و هم سالمندان شاهد یک بازی برد برد خواهیم بود.
 
 43درصد سالمندان کشور تحت پوشش تامین اجتماعی هستند
محمدحسن زدا، قائم مقام مدیرعامل سازمان تامین‌اجتماعی در نشست تخصصی «توانمندسازی رفاهی سالمندان» گفت: زمانی که صحبت از سالمندی می‌شود، صندوق‌های بیمه‌گر اجتماعی از اولین نهادهایی هستند که با توجه به محاسبات بیمه‌ای، حساسیت لازم را خواهند داشت.
 
زدا افزود: باید توجه داشت که در سازمان تامین‌اجتماعی، در سال‌های گذشته، رشد بیمه‌شدگان اصلی سازمان تامین اجتماعی حدود ۲ درصد بوده در حالیکه تعداد مستمری بگیران این سازمان با سرعت رشد ۱۰ درصدی در سال، در حال افزایش هستند.
 
وی ادامه داد: تا سال ۱۳۸۴ تعداد بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی حدودا یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر بود اما از سال ۸۴ تا ۹۷، این تعداد دو برابر شد و امروز، بیش از سه میلیون بازنشسته داریم و ۴۳ درصد از سالمندان کشور، تحت پوشش سازمان تامین‌اجتماعی هستند.
 
قائم مقام مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت: پیش‌بینی شده تا سال ۲۰۳۰، سالمندان ۲۱ درصد از جمعیت دنیا خواهند بود و در ایران، ۳۰ درصد از جمعیت را در آن سال، سالمندان تشکیل می دهند و به همین دلیل، سازمان‌هایی باید پشتیبان این اقشار باشند که نظام‌های تامین اجتماعی، بهترین پاسخگو هستند.
 
زدا تصریح کرد: در سال ۱۳۵۴، با آغاز به‌کار سازمان تامین‌اجتماعی، سن امید به زندگی ۵۹ سال بود و در محاسبات بیمه‌ای، سن بازنشستگی ۵۰ سال در نظر گرفته شد؛ در حالی که در سال ۱۳۹۸، سن امید به زندگی به حدود ۷۶ سال رسیده و سن بازنشستگی، کمتر از ۵۰ سال شده است؛ به این علت که در یک دوره ۱۰ساله، قوائد بازنشستگی پیش از موعد را بدون شرط سنی تغییر دادیم.
 
وی گفت: زمانی که ۴۳ میلیون نفر در صندوق تامین اجتماعی تحت پوشش هستند و ۵ میلیون نفر از این افراد را مستمری‌بگیران و خانواده‌های آنان تشکیل می‌دهند، چالش‌های فراوانی برای این صندوق ایجاد می‌شود و ضرورت اصلاحات پارامتریک، بیش از پیش خود را نمایان می‌کند.
 
قائم مقام مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی تصریح کرد: در این شرایط، نیازمند بازپرداخت بدهی نهاد دولت به سازمان تامین اجتماعی و همچنین حمایت‌های مجلس شورای اسلامی هستیم.
 
وی بیان داشت: بدون شک در این زمینه باید به‌سرعت به سمت استقرار نظام چندلایه تامین اجتماعی حرکت کنیم. این نظام، تعریف شده و در اختیار افراد و نهادهای تصمیم‌گیر قرار گرفته شده است و امید اقدام در این زمینه وجود دارد.
 
زدا در خاتمه اظهار داشت: پیشنهاد دیگری نیز از سوی سازمان تامین اجتماعی به مجلس فرستاده شده و در دستور کار قرار گرفته است که شاید نیازمند تشکیل یک صندوق تأمین اجتماعی دوم باشیم تا آسیب کمتری به نظام تامین اجتماعی وارد شود.
 
برنامه‌ریزی برای زندگی با کیفیت در دوران سالمندی
یدالله ابوالفتحی ممتاز، استادیار سالمندشناسی مرکز تحقیقات سالمندی نیز در ادامه این نشست گفت: شعار روز جهانی سالمندان در سال ‌جاری، ایجاد فرصت‌های برابر برای تمام سنین است که باید مد نظر همه دولت‌ها قرار گیرد.
 
وی افزود: در حال حاضر حدود ۹٫۳ درصد مردم ایران را سالمندان را تشکیل می‌دهند و باعث افتخار است که امید به زندگی در ایران از ۶۰ سال فراتر رفته.
 
ابوالفتحی اضافه کرد: اگر برنامه‌ای برای محافظت و مراقبت از قشر سالمندان نداشته باشیم، باید از سالمند شدن جمعیت به عنوان یک سونامی یاد شود.
 
وی بیان داشت: در حال حاضر در جامعه ما، چالش تک فرزندی و بدون فرزندی وجود دارد و در سال ۲۰۵۰ با خیل عظیم سالمندانی روبرو خواهیم بود که بدون فرزند زندگی می‌کنند.
 
این پژوهشگر ادامه داد: در جهان به‌ازای هر ۲۰ سالمند ۶۰ سال به بالا، یک تخت سالمندان وجود دارد اما در کشور ما، به‌ازای هر ۳۶۰ فرد سالمند با یک تخت مواجه هستیم.
 
ابولفتحی خاطرنشان کرد: مسکن متناسب، حمایت‌های مالی، حمایت های خانوادگی و تکریم سالمندان در جامعه، از جمله اصول اساسی در سیاست‌گذاری حوزه سالمندی است.
 
استادیار سالمندشناسی مرکز تحقیقات سالمندی با اشاره به اینکه برخی پژوهش‌ها نشان می‌دهد در کشور ما بیش از ۵۰ درصد سالمندان مورد سوء‌رفتار قرار می‌گیرند، گفت: در سال ۱۴۲۰ به هر دلیل، بسیاری از ایرانیان فرصت ازدواج نخواهند داشت و جامعه باید به این دسته از افراد فکر کرده و حمایت‌های لازم را از آنان به‌عمل آورد.
 
ابولفتحی تصریح کرد: در دنیا، خانواده‌هایی که از سالمندان خود در خانه مراقبت می‌کنند، از پرداخت مالیات معاف هستند و مورد حمایت دولت‌ها قرار می‌گیرند و حتی، مرخصی‌های ساعتی کارمندانی که در خانه خود از سالمندان نگهداری می‌کنند، محاسبه نمی‌شود.
 
این فعال حوزه سالمندی یادآور شد: طی تحقیقات انجام شده، حدود ۸ درصد دانشجویان تمایل دارند در حوزه سالمندی فعالیت کنند و باید با اعمال سیاست‌های تشویقی در این زمینه، افراد را به فعالیت در این حوزه ترغیب کرد.
 
وی، «تکریم سالمندان» را برنامه‌ریزی برای زندگی با کیفیت در دوران سالمندی افراد تعریف کرد و گفت: در دنیا این موضوع به‌خوبی درک شده و مورد توجه است و بیمه‌های مراقبتی و نگهداری، ازجمله حمایت‌های درست از سالمندان در جامعه محسوب می‌شوند.
 
تمام بار سالمندی بر دوش صندوق‌های بازنشستگی نیست
میکائیل عظیمی، مدیرعامل موسسه راهبردهای بازنشستگی صبا نیز در ادامه این نشست گفت: پیامدهای یک تحول کمی، به یکسری اتفاقات کیفی منجر خواهد شد. متاسفانه در کشور ما در برابر تحولات اجتماعی در وضعیت انفعال به سر می‌بریم و در حوزه سالمندی هم با توجه به برنامه‌ریزی‌های موجود، احتمالا شاهد سونامی سالمندی خواهیم بود.
 
وی تصریح کرد: تا چندین سال قبل، در سامان اجتماعی جوامعی مانند ایران، دوره‌های کودکی و تولید تا پایان زندگی مطرح بود و در حال حاضر دوره بازنشستگی به آن اضافه شده و البته به برخی افراد که همچنان توان کار دارند نیز بازنشسته گفته می‌شود.
 
عظیمی عنوان داشت: سئوال اساسی در این زمینه این است که برنامه‌ریزی جامع در خصوص سالمندان در ایران چگونه است؟ آیا متولی این برنامه‌ها، دولت است یا نهادهای خصوصی و سمن‌ها.
 
مدیرعامل موسسه راهبردهای بازنشستگی صبا در ادامه بیان داشت: نکته دیگر این است که نسل‌های جوان در سال‌های آتی به قشر سالمند خواهند پیوست و در واقع، گفت‌وگوی این حوزه، گفت‌وگوهای بین نسلی است و سالمندی خوب، برنامه‌ریزی مناسب و پس‌انداز لازم در حوزه سالمندی است.
 
وی با اذعان به این نکته که تمام بار مسائل سالمندی را نباید بر عهده صندوق‌های بازنشستگی دانست، گفت: در واقع جامعه باید در درجه اول پاسخگوی نیاز بازنشستگان و سالمندان باشد و صندوق‌های بازنشستگی، مکمل ارائه خدمات به این قشر هستند.
 
سالمندی ایران، زنانه است
محسن شتی، رئیس اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در ادامه این نشست گفت: سازمان بهداشت جهانی، افراد بالای ۶۰سال را سالمند می‌داند و این سن، با تعریف سالمندی در ایران برابر است.
 
وی ادامه داد: در حال حاضر نیز در برخی از نقاط کشور با پدیده سالمندی مواجه هستیم و گیلان، سالخورده‌ترین و سیستان و بلوچستان، جوانترین استان‌های کشور هستند.
 
شتی افزود: سالمندی را باید دستاورد بشر دانست و ایجاد شرایط بهتر در جامعه، در راستای همین دستاورد است.
 
وی یادآور شد: در سن سالمندی تغییراتی اتفاق می‌افتد و اگر با شرایط هماهنگ شویم، مشکلات کمتری را تجربه خواهیم کرد.
 
شتی افزود: ۸۹ درصد مردان سالخورده ایران، در حال حاضر همسر دارند اما این میزان در زنان حدود ۴۰ درصد است و درواقع، سالمندی ایران «سالمندی زنانه» است.
 
رئیس اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت در ادامه، به مسئله سلامت و درمان سالمندان پرداخت و گفت: بخش قابل توجهی از ضریب اشتغال تخت‌های بیمارستانی در کشور، مربوط به سالمندان است و اگر هزینه‌های بیمارستانی را صرف بیمه‌های مراقبتی کنیم، ضمن کاهش نیازهای درمانی، رضایتمندی نیز افزایش خواهد یافت.
 
شتی به بیمه‌ها پیشنهاد کرد که «نگهداری قبل از بیماری سالمندان» را در دستور کار قرار دهند و افزود: اگر بیمه‌ها به حوزه مراقبت قبل از بیماری وارد شوند، هم برای بیمه‌ها و هم سالمندان شاهد یک بازی برد برد خواهیم بود. همانگونه که برنامه‌ریزی حاکمیت در حوزه سالمندی بسیار مهم است، همه دستگاه‌ها، خانواده‌ها، جامعه و سمن‌ها نیز باید در این زمینه کمک کنند.
 
وی تعریف «ناتوان» را متفاوت از تعریف «سالمند» دانست و گفت: تعریف ناتوان در حال حاضر به شرایط زندگی در جوامع مختلف بستگی دارد و بر همین اساس، به نظر می‌رسد قوانین بازنشستگی در کشور ما باید مورد تجدید نظر جدی قرار گیرد و افراد، برای ورود و سپری کردن دوران بازنشستگی، آموزش ببینند.
 
گفتنی است در پایان این همایش که با حضور جمعی از اندیشمندان در سالن کنفرانس هلدینگ مالی صندوق بازنشستگی کشوری برگزار شد، تعدادی از حاضران سوالات خود را مطرح کردند و سخنرانان، به این سوالات پاسخ دادند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.