اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

رونمایی از سند ملی سالمندی و تجلیل از سالمندان نمونه

همایش روز ملی سالمند، با حضور محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، پیروز حناچی شهردار تهران، قبادی‌دانا رئیس سازمان بهزیستی و جمعی از مدیران ارشد نهادهای ذیربط، در سالن برج میلاد تهران برگزار و از سند ملی سالمندی رونمایی شد. در پایان این مراسم نیز، تعدادی از سالمندان نمونه مورد تقدیر قرار گرفتند.

شناسایی نیازهای سالمندان با مشارکت آنان باشد
محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در آیین گرامیداشت روز جهانی سالمند، ضمن قدردانی از مشارکت همه‌جانبه سازمان‌های مردم‌نهاد با وزارت‌خانه‌های بهداشت و ‌درمان، کار و تعاون و سازمان برنامه و ‌بودجه و شهرداری گفت: اگر همگی با اقتدا به شعار «مادر، پدر، جانم فدایت» رفتار کنیم و همواره با تمام وجود و عشق، به پدر و مادرانمان خدمت کنیم، قطعا گامی اثرگذار در ارتقای کیفیت زندگی سالمندان بر خواهیم داشت.
 
شریعتمداری افزود: اگرچه اقدامات مهمی در خصوص تدوین سند ملی سالمندی برای تحقق تصمیمات اساسی دولت در این ‌حوزه برداشته شده، اما مشارکت طلبی سالمندان در تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری در این بخش باید مدنظر باشد.
 
وی به سازمان بهزیستی توصیه کرد که با توجه به اینکه مسئولیت دبیرخانه سند ملی را عهده‌دار است، در تعاملی مستقیم با سالمندان، از این بزرگواران جهت شناسایی نیازهای ضروری، بیان محدودیت‌ها و مغفولات و مطالبات بحق آنان بهره گیرد.
 
شریعتمداری با تصریح بر رشد سریع جمعیت سالمندی و ‌چالش‌ها و پیچیدگی‌های پیش رو و تبعات این موضوع، بر ضرورت بهره‌مندی از توانایی‌های سالمندان، موثر بودن تشکل‌های فعال این ‌حوزه در‌ کنار تلاش‌های دولت تاکید کرد.
 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با ابراز امیدواری از حضور ۸۰ درصدی سالمندان در درون خانواده‌ها گفت: ارتقای سطح سلامت و امید به زندگی که ثمره بهبود وضعیت بهداشت و درمان و تغذیه سالمندان است، باید مورد توجه بیشتر قرار گیرد و حضور بخش عمده سالمندان در خانواده هم مایه دلگرمی است.
 
شریعتمداری با اشاره به اینکه زمانی افول و سالمندی در چهره پدران و مادران ما هویدا می‌شود که احساس سرباری و غیر مفید بودن می‌کنند، بر استفاده و به‌کار گماردن آنان در جایگاه شغلی که پیش از بازنشستگی به آن مشغول بودند، تاکید کرد.
 
شریعتمداری گفت: در هر اداره و سازمان، باید مکانی برای حضور سالمندان در نظر گرفته شود تا آنان با ارائه نظرات و پیشنهادهای ارزنده خود که ارمغان سال‌ها تجربه و فعالیت اجتماعی است، بتوانند با روحیه‌ای شاد و حس مفید بودن، نه‌تنها این دوران را با رضایتمندی و احساس خوب طی کنند، بلکه سازمان خود را نیز از تجارب ارزنده خود بهره‌مند سازند.
 
افزایش کیفیت زندگی در دوران سالمندی مدنظر است
سعید نمکی، وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی نیز در آیین گرامی‌داشت روز جهانی سالمند، با بیان اینکه شأن و منزلت سالمند  همواره باید مدنظر قرار گیرد، از مشارکت تمامی دستگاه‌ها و سازمان‌های مردم نهاد در برگزاری این آیین قدردانی کرد و گفت: اگرچه افزایش طول عمر و امید به زندگی به دلیل ارتقاء امکانات بهداشتی و توسعه سطح سلامت در جامعه، پیشرفتی قابل تامل است، اما کیفی‌سازی دوره سالمندی باید بیشتر مدنظر باشد.
 
به گزارش تامین ۲۴، نمکی افزود: اتفاق مهم جمعیتی خاص کشور ما، متفاوت از تجربه جهانی است. کاهش زاد و ولد و سالخوردگی بیشتر زنان نسبت به مردان، ویژگی خاص جمعیتی ما است چراکه بر خلاف کشورهای در حال توسعه، زنان بیش از مردان به آزمایش‌های دوره‌ای و سلامت خود توجه دارند.
 
وی جمعیت افسرده سالمند را یکی از چالش‌های جدی جمعیتی کشور عنوان کرد و افزود: جمعیت سالمند ما برخلاف سالمندان کشورهای پیشرفته، جوانی نکرده پیر شده‌اند؛ همچنان که جوانان ما به دلیل برخی مشکلات از جمله عدم اشتغال، زودتر به پیری می‌رسند.
 
نمکی تصریح کرد: سالمند افسرده پرهزینه است و بیش از دیگر افراد، گریزان از ورزش و انجام آزمایش‌های دوره‌ای است و به‌همین سبب، زودتر از افراد دیگر به انواع بیماری‌ها و پوکی استخوان و … مبتلا می‌شوند.
 
وی در خصوص راهکارها و برنامه‌های مهم در خصوص کیفی‌سازی دوران سالمندی، ایجاد نشاط اجتماعی را در ارتقای سطح کیفی زندگی سالمندان موثر دانست و افزود: تنها طول عمر مهم نیست، بلکه باید سالمندانی شاد و فعال و‌ مستقل پرورش دهیم.
 
وزیر بهداشت در ادامه، بازگشت به سنت‌های گذشته که مادر بزرگ و پدربزرگ‌ها نور خانه بودند را سیاستی خوب و مهرورزانه در راستای کیفی شدن زندگی سالمندان خواند و ‌گفت: پیش‌تر، مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌ها نور خانه بودند و همه، با احترام با آنها رفتار می‌کردند و فرزندان از آنها انرژی می‌گرفتند، اما متاسفانه از ‌وقتی که آنها به سرای سالمندان سپردیم، نه‌تنها نور از کلبه‌ها رفت، بلکه با سپردن کودکان به مهد کودک و فاصله انداختن بین آنها، مشکلات و غم‌ها را دو چندان کردیم. امروز باید به آن سنت قشنگ برگردیم تا هم حرمت و شادی و عشق را به سالمندان ارزانی کنیم و هم فرصت دوباره استفاده از تجارب مادربزرگ و پدربزرگ‌ها را به کودکانمان هدیه دهیم.
 
نمکی ایجاد خانه‌های محله ویژه سالمندان با همکاری شهرداری را اقدامی مهم خواند و افزود: خانه‌های محله، ویژه آنها که روز را در نهایت حس مفید بودن، مستقل بگذرانند و شب را در کانون خانواده سپری کنند، اقدامی ضروری است.
 
وزیر بهداشت با اشاره به اجرای «هرخانه یک پایگاه سلامت» در راستای ادغام خدمات سلامت سالمندان در نظام سلامت کشور افزود: در این طرح، پیشگیری، درمان و بازتوانی سالمند در درون خانواده با‌کمک یک سفیر سلامت داوطلب آموزش دیده انجام می‌شود و امیدواریم سند ملی سالمندان نیز که افتخاری برای کشور است، با همکاری دستگاه‌های ذیربط به ارائه خدمات در خور سالمندان بینجامد.
 
وزیر بهداشت تاکید کرد: ما در این ‌وزارتخانه، به‌عنوان عضو لاینفک پیگیری امور سلامت سالمندان در دبیرخانه شورای سالمندی و در سطح کلان نظام سلامت کشور، با این رویکرد که اکرام و احترام سالمندان و استفاده از تجارب ارزنده آنان را بر خود لازم و‌ واجب می‌بینیم، در حد توان و امکانات موجود، برای خدمتگزاری به آنان آماده‌ایم.
 
بهزیستی معتقد به حضور سالمندان در خانواده است
وحید قبادی دانا، رییس سازمان بهزیستی کشور در آیین گرامیداشت روز جهانی سالمند که هم‌اکنون در سالن همایش های برج میلاد در حال برگزاری است، با اشاره به اینکه ۱۰ درصد جمعیت کشور را سالمندان تشکیل می دهند، افزود: نرخ رشد جمعیت کشور تقریبا ۱.۲۴ درصد است در حالی که نرخ رشد جمعیت سالمندی ۳.۶ درصد است و طبق پیش‌بینی‌ها در سال ۱۴۳۰ جمعیت سالمندان کشور به ۲۶ درصد، یعنی معادل یک چهارم جمعیت کشور خواهد رسید و این میزان افزایش، اهمیت برنامه‌ریزی دقیق در این زمینه را چند برابر می‌کند.
 
قبادی دانا با گرامیداشت روز سالمندی افزود: امیدوارم تلاش‌های مجموعه دستگاه‌های مرتبط را در تعهد و پای‌بندی به شعار این روز که فرصت‌های برابر برای همه سنین است، را به بار بنشاند .
 
وی با اشاره به اینکه سازمان بهزیستی کشور معتقد به حضور سالمندان در درون خانواده است، تاکید کرد: سالمند همانند دیگر افراد تحت پوشش باید در کانون گرم خانواده مورد حمایت و احترام همیشگی باشد؛ همچنان که کودک معلول و افراد خاص تحت پوشش در درون خانواده امکان رشد و تربیت در سایه استقلال دارند و می‌توانند موفق‌تر و رضایتمندتر زندگی خود را اداره کند.
 
قبادی دانا با اشاره به آموزه‌های دینی و احادیث، احترام به سالمندان را ارزشمند خواند و گفت: امام رضا (ع) فرمود که برای بزرگان و کودکانتان احترام قایل باشید و با مهر با آنها رفتار کنید؛ اما این احترام متفاوت از استقلال قائل شدن برای آنهاست.
 
وی استقلال سالمند را نیازمند فراهم‌سازی بستر مناسب برای حضور مشارکت جویانه او در خانواده و اجتماع دانست.
 
قبادی دانا در ادامه، بر حداکثر شدن پوشش بیمه ای سالمندان تاکید کرد و گفت: ضمن فراهم ساختن پوشش بیمه ای کامل، درصدد مناسب‌سازی فضای شهری، بانک‌ها و دستگاه‌های اداری هستیم تا سالمندان در خارج منزل بتوانند به صوت مستقل امور شخصی خود را اداره و به انجام برساند.
 
رییس سازمان بهزیستی کشور، سالمندی را دوره‌ای مهم از زندگی خواند و گفت: اگر تمام سنین، سالمندی را به رسمیت بشناسند، قطعا لوازم و برنامه‌ریزی لازم برای ورود و عبور شایسته از این دوران نیز همواره در دستور کار خواهد بود.
 
قبادی دانا با اشاره به رونمایی از سند ملی سالمندی در مراسم امروز گفت: جای بسی خرسندی است که امروز ثمره دبیرخانه ملی سالمندان که از سال ۱۳۸۳ آغاز به کار کرده است، رونمایی می‌شود و لازم است از مشارکت و‌ هم‌افزایی وزارت بهداشت، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی شهرداری تهران و تشکل‌های سالمندی کمال قدردانی را داشته باشم.
 
قبادی دانا گفت: در حال حاضر ۷۲۵ هزار نفر سالمند تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند و بسیار افتخار بزرگی است که سازمان در راستای تحقق حضور سالمند در فضای خانواده از آسایشگاه‌های سالمندی فاصله می‌گیرد و تنها برای عزیزان سالمندی که امکان حضور در خانواده را ندارد فضای صمیمی خانه های کوچک سالمندی را ایجاد کرده است که در جمعی ۶ تا ۷ نفره با هم گذران زندگی می کنند و فعالیت اجتماعی و در عین حال مستقل دارند.
 
وی افزود: در حال حاضر ۳۰۰ مرکز شبانه‌روزی نگهداری سالمندان در تهران با عضویت ۶۰۰۰ هزار نفر حضور دارند .
 
تهران، سالمندتر است
پیروز حناچی، شهردار تهران نیز در آیین گرامیداشت روز جهانی سالمند در سالن برج میلاد گفت: با افزایش سطح بهداشت و خدمات درمانی و بهبود تغذیه، شاهد ارتقای سطح امید به زندگی هستیم و اگر برنامه محورتر در این زمینه گام برداریم، سالمندی‌ نه‌تنها تهدید نیست، بلکه فرصتی مغتنم در بهره‌مندی از تجارب ارزشمند جهاندیدگان است.
 
حناچی افزود: امید به زندگی در سال ۱۳۵۵ حدود ۵۷ سال سال بود و امروز به ۷۴ سال برای مردان و ۷۶ سال برای زنان رسیده است.
 
وی در خصوص سرعت روزافزون نرخ سالمندی، با تصریح بر اینکه تا سال ۱۴۳۰ یک چهارم جمعیت کشور به سن سالمندی می‌رسند، بر ضرورت برنامه‌ریزی دقیق برای سالمندان تاکید کرد و افزود: ۵٫۴ درصد جمعیت تهران در سال ۱۳۶۵ سالمند بودند و این رقم در سال ۱۳۹۵ به ۱۰٫۵ درصد رسیده است؛ به این معنا که جمعیت سالمندی تهران، حدود یک درصد بیش از جمعیت سالمندی کشوری است.
 
حناچی افزود: ۳۱ درصد جمعیت منطقه سه تهران و ۱۸ درصد مناطق ۱و ۶ بیشترین جمعیت سالمندان تهران را در خود جای داده‌اند و لازم است، برای مناسب‌سازی فضای شهری در این مناطق، به علاوه مناطق ۲ و ۵ بیشتر تلاش شود.
 
وی به مرور برخی از نتایج مطالعات و تحقیقات حوزه سلامت سالمندان پرداخت و عنوان کرد: ۶۶٫۸ درصد سالمندان در خصوص فعالیت‌های پایه، غیروابسته‌اند و تنها نزدیک ۱۲ درصد آنها در انجام فعالیت‌های خویش، نیازمند کمک اطرافیان هستند.
 
حناچی با اشاره به اینک طبق پژوهش مورد اشاره، ۲۵٫۴ درصد سالمندان تهران در مدت ۶ ماه گذشته در معرض لیز خوردن بوده‌اند، شکستگی‌های ناشی از حادثه را از تبعات فضای نامناسب شهری و مهمتر از آن، کمبود ویتامین عنوان کرد.
 
شهردار تهران ادامه داد: ۴۱ درصد زنان و ۲۸٫۷ درصد مردان سالمند تهرانی، افسرده‌اند که این موضوع باید متولیان امر در حوزه سالمندی را بر ارتقاء سطح رفاه اجتماعی در سایه برنامه‌های نشاط‌‌ محور حساس‌تر کند.
 
وی با اشاره به گزارش‌های دریافتی در خصوص ارزیابی اقدامات کشورها در خصوص مسائل سالمندی عنوان کرد: خوشبختانه ما جزو ۱۰ کشور موفق در زمینه فعالیت‌های مرتبط با سالمندان ارزیابی و شناخته شده‌ایم که این دستاورد بزرگ، حاصل مشارکت نهادهای عمومی و غیردولتی در این زمینه است.
 
حناچی با تاکید بر اینکه مناسب‌سازی فضای شهری ریشه در اکرام جایگاه و شأن انسانی دارد، افزود: تنها ۳ تا ۵ درصد فضای شهری برای معلولان مناسب‌سازی شده و اگر به این جمعیت، سالمندان، بانوان باردار، عصا به دستان و دیگر افراد خاص افزوده شود، جمعیتی که نیازمند مناسب‌سازی فضای خاص شهری هستند به ۳۵ درصد می‌رسد.
 
شهردار تهران تصریح کرد: قرار است در شهر تهران، مجموعه‌هایی که مناسب‌سازی فضا برای افراد خاص از جمله معلولان و سالمندان در آنها رعایت شده، اجرا و افتتاح شود و این اتفاق می‌تواند در پرورش سالمندان مستقل، فعال و شاد، اثر چمگیری داشته باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.