اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

چگونه سالمند آزاری را کاهش دهیم؟

با توجه به افزایش سالمند آزاری چگونه باید آن را کاهش دهیم. بر اساس گزارش انجمن روان‌شناسی آمریکا (American Psychological Association)، سالانه حدود ۲ میلیون سالمند در این کشور، تحت سوءاستفاده‌های مالی، روحی، جسمی و مانند آن قرار می‌گیرند.

به گزارش شادمان، البته با توجه به اینکه تعداد زیادی از سالمندان رفتارهای خشونت‌آمیز یا بدرفتاری با خودشان را گزارش نمی‌دهند، احتمال دارد آمار بسیار بیشتر از اینها باشد. سالمندان معمولا به دلیل کاهش توانایی‌های جسمی و شناختی، تا حدودی به کمک دیگران وابسته هستند.

این موضوع سبب می‌شود برخی از اطرافیان آنها که دارای ناهنجاری‌های شخصیتی هستند،  با آزار دادن سالمند از آسیب‌پذیری آنها سوءاستفاده کنند. متأسفانه به دلیل ناتوانی نسبی، سالمندان قادر به دفاع از خود نیستند و معمولا از بازگو کردن این مطلب خودداری می‌کنند.

در این مطلب، به انواع روش‌های سالمند آزاری و راه‌های مقابله با آن می‌پردازیم. با ما همراه باشید.
روش‌های سالمند آزاری آزار دادن سالمند یا (Elderly Abuse) به معنای بدرفتاری و رفتارهای خشونت‌آمیز اطرافیان سالمند(شامل اعضای خانواده، دوستان، همسایگان و از همه مهم‌تر پرستار یا مراقب) با او گفته می‌شود. این کار معمولا به ۶ طریق اتفاق می‌افتد.

بیشتر بخوانید:

۸ نشانه اذیت و آزار سالمندان

سوءاستفاده‌ی فیزیکی سوءاستفاده‌ی جنسی سوءاستفاده‌ عاطفی بی‌توجهی به سالمند رها کردن سالمند سوءاستفاده‌ مالی حال بیایید ببینیم چگونه می‌توانیم با هر یک از این موارد مقابله کنیم.

راه‌های کاهش سالمند آزاری دلایل مختلفی برای آزار دادن سالمند وجود دارد که از آن جمله می‌توان به کمبود امکانات و مشکلات شخصیِ فرد یا افرادی که از سالمند مراقبت می‌کنند اشاره کرد. شناخت این دلایل به جلوگیری از سالمند آزاری کمک می‌کند.

در صورتی که پرستار یا مراقب برای سالمند در نظر گرفته‌اید، به موارد زیر توجه کنید: درباره‌ پرستار خوب تحقیق کنید. بهتر است برای استخدام پرستار یا مراقبِ سالمند به مراکز معتبر مراجعه کنید. در صورتی که از طریق آگهی پرستار سالمند استخدام می‌کنید، نظارت کامل بر اعمال و رفتار او داشته باشید و به‌طور مرتب به سالمند رسیدگی کنید.

اعضای خانواده می‌توانند در مراقبت از سالمند کمک کنند و با مشاهده‌ هر نشانه دال بر آزار دادن سالمند ، موضوع را پیگیری کنند. به سالمندان آموزش دهید که در صورت مشاهده‌ سوءرفتار بلافاصله به اعضای خانواده اطلاع دهند و از گفتن آن خجالت نکشند.

راهکارهای مقابله با سالمند آزاری

همیشه به ظاهر سالمند دقت کنید و هر گونه تغییر مانند کبودی، درد، زخم یا حتی احساس پریشانی و ترس را نادیده نگیرید. اگر سالمند در مرکز پرستاری مراقبت می‌شود، از نزدیک مراقب او باشید و مرتب به او سر بزنید.

سالمند آزاری

هر گونه تغییر رفتار در سالمند که ممکن است نشانه‌ آزار دادن سالمند از جانب کارکنان باشد را گزارش دهید. اگر خودتان یا یکی از اعضای خانواده از سالمندان مراقبت می‌کنید، به موارد زیر توجه داشته باشید:

به سالمند بی‌توجهی نکنید. هنگامی که کودک بودید، او از شما مراقبت کرده است و اکنون به توجه شما نیاز دارد. اگر واقعا شرایطتان دشوار است و نمی‌توانید شخصا مراقبت از او را به عهده بگیرید، امکاناتی را فراهم کنید که دیگران این کار را انجام بدهند اما از زیر بار مسئولیت شانه خالی نکنید.

اجازه ندهید سالمندان منزوی شوند. این کار سبب افسردگی، غم و اندوه و تنهایی آنها می‌شود. انزوای سالمندی زمینه‌ بی‌توجهی و ازار دادن سالمند توسط مراقبان را هم فراهم می‌آورد.

سالمندان را به فعالیت کردن تشویق کنید. فعال بودن سالمندان سبب می‌شود از سلامت جسمی بیشتری برخوردار باشند و این موضوع آسیب‌پذیری آنها در برابر سالمند آزاری را کاهش می‌دهد.

سالمند نباید با فردی که سابقه‌ خشونت دارد زندگی کند یا با او در خانه تنها بماند. چنین فردی مستعد تکرار رفتار خشونت‌آمیز است و به احتمال زیاد از آسیب‌پذیری سالمند سوءاستفاده خواهد کرد. اگر چنین فردی را در اعضای خانواده‌تان دارید، مسئولیت نگهداری از سالمند را به او نسپارید.

یکی از مهم‌ترین روش‌های آزار دادن سالمند به ویژه سالمندانی که از وضعیت مالی خوبی برخوردارند، سوءاستفاده‌ی مالی از آنهاست. افراد خانواده، مراقبان یا حتی دوستان و اطرافیان ممکن است با این تصور که سالمندان دیگر نیازی به پول زیاد ندارند، سعی کنند اموالشان را از چنگشان درآورند و برای این کار به خشونت متوسل شوند.

سالمند آزاری 2

روش‌های زیر در جلوگیری از سوءاستفاده‌ مالی از سالمندان مؤثر هستند:
افرادی از خانواده یا اطرافیان که درگیر رفتارهای غیرقانونی یا اعتیاد به مواد مخدر هستند ممکن است از سالمند سرقت کنند یا به زور پول و کارت اعتباری‌اش را بگیرند.

این افراد نباید از سالمند مراقبت کنند یا با او تنها بمانند. افرادی که مشکلات مالی دارند و البته از نظر اخلاقی هم تأییدشده نیستند(حتی اعضای خانواده)، ممکن است به فکر سوءاستفاده از سالمند بیفتند. به سالمند بگویید که هر گونه تلفن ناشناس یا پیشنهاد مالی مشکوک و مانند آن را به شما یا افراد خانواده اطلاع دهند.

سالمندان ممکن است برای مدیریت اموالشان به یکی از افراد خانواده یا دوست مورداعتماد نیاز داشته باشند اما بهتر است یک وکیل مورداعتماد این کار را انجام دهد.

بااین‌حال، سالمند باید به‌طورکامل از وضعیت مالی خود باخبر باشد و خودش آن را تحت کنترل بگیرد. تأمین امنیت سالمندان بسیار مهم است و نباید آن را نادیده بگیرید.

گاهی اوقات کوتاهی از جانب خود ماست. در بسیاری از موارد پیش می‌آید که سالمند درباره‌ رفتار بد دیگران با خودش صحبت می‌کند اما اطرافیان آن را جدی نمی‌گیرند.

علاوه‌ بر آن، سالمند را سرزنش می‌کنند که «زیادی شکایت می‌کنی» یا «مسأله را بزرگش می‌کنی.» با دقت به حرف‌های سالمند گوش بدهید و حتما نظارتتان را بیشتر کنید. در صورت برخورد با آزار دادن سالمند ، با آن مقابه کنید.

https://www.nursinghomeabusecenter.com/elder-abuse/prevention/

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.