اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

نقش روابط اجتماعی در زندگی سالمندان

اهمیت حفظ روابط اجتماعی در سالمندی سالمندی دوران حساسی از زندگی بشر است. توجه به نیازها و مسائل آن از اهمیت خاصی برخوردار است. یکی از حوزه‌های نیازمند توجه بیشتر در زندگی سالمندان،کیفیت زندگی آنان و عوامل موثر بر آن است. کیفیت زندگی در سالمندان به معنای تأکید بیشتر بر سیاست اجتماعی و اصلاح اهداف اجتماعی است اما تعامل اجتماعی چه تاثیری بر روی کیفیت زندگی سالمندان دارد؟ ما اهمیت تعامل اجتماعی در زندگی کودکان در حال رشد را بخوبی می‌دانیم. با این حال، تحقیقات نشان می‌دهد که حفظ روابط اجتماعی در افرادی که سنشان بالا می‌رود، بسیار مهم است و تاثیر قابل توجهی بر سلامت جسمانی و سلامت روان یک فرد سالمند دارد.
عوامل تاثیر گذار بر زندگی سالمندان از عواملی که می‌تواند بر کیفیت زندگی سالمندان تاثیرگذار باشد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
تنهایی از دست دادن همسر عدم توانایی فردی در مدیریت فعالیت‌های روزانه عدم پذیرش تغییرات فیزیکی پیری خستگی‌ها با مشکلات پزشکی مداوم و افزایش تعداد داروها احساس نامناسب در مورد ناتوانی در ادامه کار خستگی از بازنشستگی و نداشتن فعالیت‌های معمولی استرس مالی از دست دادن درآمد اگر این مشکلات در زندگی یک فرد سالخورده ادامه یابند، خیلی زود فرد سالمند دچار افسردگی و انزوا در روابط اجتماعی می‌شود.
اهمیت روابط اجتماعی بر کیفیت زندگی سالمندان تحقیقات نشان می‌دهد سالمندانی که مشغول تعاملات اجتماعی هستند، از خوشحال‌ترین و سالم‌ترین افراد در بین همسن‌های خود بودند و زندگی طولانی‌تری نسبت به افرادی که فاقد این روابط بودند، داشتند. روابط و تعاملات اجتماعی حتی با تقویت سیستم ایمنی سالمندان در مواجه با بیماری‌ها رابطه مستقیم داشت.
برخی از مزایای روابط اجتماعی بر سلامتی افراد سالمند عبارتند از:
کاهش بالقوه خطر ابتلا به مشکلات قلبی عروقی، برخی از سرطان‌ها، پوکی استخوان و آرتریت روماتوئید میزان پایین‌تر ابتلا به بیماری آلزایمر فشار خون پایین کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های روانی مانند افسردگی برعکس، انزوای اجتماعی خطرات مهمی را به وجود می‌آورد. برخی از این خطرات عبارتند از:
احساس تنهایی و افسردگی فعال بودن کمتر از نظر فیزیکی احتمال بیشتر خطر مرگ داشتن فشار خون بالا بنابراین حفظ روابط اجتماعی در دوران سالمندی بدون شک تاثیرات خیلی خوبی را بر کیفیت زندگی آنها خواهد داشد. البته این روابط زمانی موثرتر هستند که زندگی شما با رژیم غذایی مناسب و فعالیت‌های جسمی مانند ورزش کردن همراه باشد.
اهمیت روابط خانوادگی بر کیفیت زندگی سالمندان روابط خانوادگی در هر مرحله از زندگی مهم هستند اما به دلایل مختلف در سنین مختلف اهمیت دارند. همانطور که سن ما بالاتر می‌رود، شرایط ما تغییر می‌کند و چیزهایی که ما از خانواده می‌خواهیم، تغییر می‌کند. روابط خانوادگی قوی به سالمندان کمک می‌کند که از یک سیستم حمایتی بسیار ضروری برخوردار شودند؛ همانطور که بالا رفتن سن، آنها را به طور فزاینده‌ای آسیب‌پذیر می‌کند. این روابط اغلب برای رفاه عاطفی و روانی سالمندان ضروری است. آنها همچنین با پیامدهای مثبت سلامت همراه می‌شوند، به این معنی که رابطه قوی با خانواده به معنای واقعی زندگی یک فرد پیر را بهبود می‌بخشد.
راهکارهایی برای اینکه ارتباطات خود را قوی نگه دارید در تماس ماندن با دوستان و خانواده را شروع کنید و سعی کنید با آنها به طور مرتب دیدار کنید. در ادامه راهکارهایی برای حفظ روابط اجتماعی را ذکر می‌کنیم:
به‌صورت داوطلبانه در جمع افراد شرکت کنید. به مراکز سالمندان بروید و در فعالیت‌های پیشنهادشده با سایر افراد سالخورده شرکت کنید. این یک راه عالی برای یافتن دوستان جدید است. به یک گروه که فعالیت‌های مورد علاقه شما را انجام می‌دهند، ملحق شوید. مانند یک باشگاه کتاب. متمرکز شوید بر فعالیت‌هایی که از آن لذت می برید، مانند کارت‌های بازی یا یک باشگاه کتاب. سعی کنید در یک کلاس آموزشی شرکت کنید. یک زبان جدید یا یک سبک جدید آشپزی را یاد بگیرید یا یک سرگرمی جدید را تجربه کنید. به یک مرکز تناسب اندام بپیوندید تا از لحاظ جسمی قوی‌تر شده و با دیگران هم در ارتباط باشید. را‌ه‌هایی را برای سرگرم کردن خود بیابید و بدن خود را با ورزش‌های مختلف آماده نگه دارید. برنامه‌های منظمی را برای ملاقات دوستان و همسن و سالان خود تنظیم کنید. با بچه‌ها بازی کنید تا انرژی و شور جوانی آنها به شما منتقل شود.
منابع: fayss، novanthealth، senior

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.