اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

شوک ناشی از بازنشستگی

شوک ناشی از بازنشستگی

رویارویی با دوران بازنشستگی پس از بازنشستگی ممکن است افراد دچار شوک و بیماری‌های مختلف شوند؛ چرا که پس از یک دوره کار طولانی مجبورند کار خود را ترک کنند یا خانه‌نشین شوند یا به شغل‌های دیگری روی آورند.

در سال ۲۰۱۳ متوسط سن بازنشستگی کمتر از ۶۵ سال بوده است در حالی که میانگین امید به زندگی بیش از ۸۵ سال بوده است. این به آن معنی است که افراد بازنشسته باید به مدت ۲۰ سال پس از بازنشستگی خود هم زندگی کنند. طبق گزارش اخیر مرکز کالج بوستون در زمینه تحقیقات بازنشستگی، متاسفانه کمتر از نیمی از بازنشستگان سطح زندگی استانداری ندارند.

یکی از دلایل آن، این است که تنها ۱۷ درصد شرکت‌ها برنامه بازنشستگی ارائه می‌دهند؛ در حالی که این عدد در سال ۱۹۸۳، ۶۳ درصد بود و همین باعث شده که بازنشستگان دچار سردرگمی شوند و برای دوران بازنشستگی خود هیچ برنامه‌ای نداشته باشند و به انواع و اقسام بیماری‌ها از جمله افسردگی دچار شوند.
افسردگی و بازنشستگی در حالی که ممکن است به نظر برسد بازنشستگی باید زمانی باشد که در نهایت آرامش زندگی کنید و از نتیجه کاری خود لذت ببرید اما گاهی اوقات می‌تواند منجر به افسردگی شود.

برای بسیاری از مردم، کار کردن حس سودمندی و هدفمندی را به ارمغان می‌آورد. در زندگی اینگونه افراد اعتماد به نفس به‌شدت وابسته به کاری است که انجام می‌دهند و پس از بازنشستگی ممکن است در فرد حس فقدان ایجاد شود.

یکی دیگر از دلایل افسردگی دوران بازنشستگی ممکن است تغییراتی باشد که در خانه رخ می‌دهد. مثلاً ممکن است یکی از زوجین یا هر دو، بیشتر روز را بیرون از خانه کار کرده‌اند و حالا مجبورند وقت بیشتری در خانه بگذارنند. وظایف در خانه ممکن است تغییر کند و ممکن است تا زمانی که تعادل ایجاد شود، درگیری‌هایی در این زمینه در خانه وجود داشته باشد.

شوک ناشی از بازنشستگی چگونه افراد را آزار میدهد؟

چگونه با افسردگی پس از بازنشستگی مبارزه کنیم؟ بسیاری از کارشناسان توصیه‌های زیر را به بازنشستگان می‌کنند تا بتوانند راحت‌تر به  دوران پس از بازنشستگی خود وارد شوند و با آن کنار بیایند:
فعال باقی بمانید. در دوران پس از بازنشستگی خود ورزش کنید، فعالیت‌های داوطلبانه انجام دهید و حتی کارهای نیمه وقت انجام دهید تا ذهن و بدنتان فعال باقی بماند. روابط اجتماعی و خانوادگی خود را تقویت کنید. به دیدار بچه‌های خود بروید و از نوه‌های خود مراقبت کنید.

زمانی که برای شرکت در فعالیت‌های دوستانه اختصاص دهید. حس هدفمندی جدیدی در خود ایجاد کنید. پیدا کردن راهی جدید برای معنا بخشیدن به زندگی، می‌تواند حس هدفمندی را که قبلاً از طریق کار به‌دست می‌آورید، دوباره به شما بازگرداند. رویاهای خود را عملی کنید.

آیا همیشه می‌خواستید یکی از ابزارهای موسیقی را یاد بگیرید یا می‌خواستید به سفر بروید؟ حالا وقت مناسبی است. الان وقت آزاد دارید و به اندازهٔ کافی جوان هستید تا از آن لذت ببرید پس دنبال رویاهای خود بروید. برنامه داشته باشید. وقتی قبلاً برای کل روز کاری خود برنامه ریزی می‌کردید، ممکن است حال بدون داشتن برنامه برای روز خود، دستپاچه شوید.

در عوض برای خود برنامه داشته باشید و زمانی که در خانه هستید به فعالیت‌های مربوط به خانه اختصاص دهید، زمانی به ورزش و زمانی را هم به انجام کارهای داوطلبانه اختصاص دهید. فرصت‌های دوران بازنشستگی اگر به‌دلیل از کارافتادگی، ضعف سلامتی و سایر دلایل دیگر مجبورید از کار خود کناره گیری کنید و بازنشسته شوید، بازنشستگی بهترین چیز برای شما نیست. اگر یک حرفه پرمشغله، و وقتگیر داشته‌اید، حال می‌توانید روز خود را با کارهایی مانند گلف، باغبانی، کارت بازی و تماشای فیلم بگذارنید.

به گفته مرکز BBC، بازنشستگی تمام وقت ممکن است برای شما بد باشد. مطالعات نشان داده است که افراد بازنشسته در طی شش ماه نخست پس از بازنشستگی خود ممکن است به بیماری‌های قلبی، آرتروز ، سکته مغزی و افسردگی دچار شوند اما می‌توان با استفاده درست از مقطع بازنشستگی ، این دوران به فرصت تبدیل کرد.

به یاد داشته باشید می‌توانید از این مقطع، به عنوان دورانی برای انجام کارهای نیمه وقت یا راه‌اندازی کسب و کار خانگی استفاده کرد. با ما همراه باشید تا شما با برخی از کارها آشنا کنیم:

راهنمای تورهای مسافرتی اگر عاشق سفر هستید، چرا باید برای آن پول پرداخت کنید؟ می‌توانید راهنمای تورهای مسافرتی شوید و شگفتی‌های شهرها و کشورها را به مسافران معرفی کنید و برای این کار خود، پول دریافت کنید. تمام هزینه‌های سفر شما پرداخت می‌شود و حقوق شما به صورت دستمزد به شما تعلق می‌گیرد.

مراقبت یا نگهداری از کودکان اگر عاشق کودکان هستید، چرا از مراقبت از کودکان ” به عنوان یک فرصت کاری استفاده نمی‌کنید؟ هر چند که مراقبت از کودکان، هزینه زیادی ندارد اما می‌توانید از آن به عنوان یک حقوق کمکی در کنار حقوق بازنشستگی و همچنین پاداش شخصی برای خود استفاده کنید.

نقاشی یا تزئینات داخلی اگر از سلامت جسمانی بالایی برخوردار هستید و  در سن ۵۰ سالگی از کار کناره گیری کرده اید در دوران پس از بازنشستگی می‌توانید کارهای ساختمانی مانند نجاری، لوله کشی یا نقاشی انجام دهید و از این طریق کسب درآمد کنید.

هنر و صنایع دستی اگر مهارت‌های هنری دارید و از نقاشی، دوخت و دوز، ساخت سرامیک، نجاری یا از سایر اشکال هنری و صنایع دستی لذت می‌برید، چرا آن را به یک کسب و کار برای خود تبدیل نمی‌کنید؟ برای اینکه ایده‌هایی در مورد بازاریابی آثار هنری و صنایع دستی به‌دست آورید به سایت Etsy مراجعه کنید و حتی می‌توانید برای خود یک سایت ایجاد کنید و محصولات خود را به‌صورت اینترنتی به فروش برسانید.

این را بدانید که بازنشستگی تنها یادآور این نیست که فرد به پیری رسیده و باید این دوران را با ترس از مرگ، بیماری و معلولیت ناشی از آن سپری کند، بلکه می‌تواند با برنامه‌ریزی درست از دوران پس از بازنشستگی نهایت استفاده را بکند.

http://crr.bc.edu/working-papers/what-causes-workers-to-retire-before-they-plan/
https://www.verywellmind.com/depression-after-retirement-1067239
https://www.thebalancesmb.com/best-business-opportunities-for-retirees-2948607

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.