اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

آلزایمر و دوران سالمندی

آلزایمر و دوران سالمندی بیماری آلزایمر یا AD یک بیماری مزمن عصبی است که معمولا به آرامی شروع می­‌شود و به‌تدریج شروع به پیشرفت می‌­کند.
به گفته صدای جهانی زوال عقل هر سه ثانیه در جهان یک نفر به آلزایمر مبتلا می‌­شود. به گفته این سازمان در سال ۲۰۱۵ حدود ۴۷ میلیون نفر در جهان به آلزایمر مبتلا بوده‌­اند؛ در حالی که این آمار در سال ۲۰۱۷ به حدود ۵۰ میلیون رسیده است. متاسفانه ایران هم یکی از کشورهایی است که آمار ابتلا به آلزایمر در آن رو به افزایش است و براساس اطلاعات آماری سازمان بهداشت جهانی(WHO) ایران در سال ۲۰۱۴ در میان ۱۱۶ کشور جهان در رتبه سی‌­ام ابتلا به آلزایمر قرار داشته است.
متاسفانه این بیماری در افراد بالای ۶۵ سال به‌­سرعت در حال رشد است و نکته  تلخ ماجرا اینجاست که هیچ نهاد یا دستگاهی برای کمک به این افراد وجود ندارد اما می‌­توان با استفاده از روش‌­های مناسب از ابتلا به این بیماری و مشکلات پس از آن جلوگیری کرد.
پیشگیری از آلزایمر سالمندی بخشی از دوران زندگی است. در این دوران امکان ابتلا به بیماری‌های جسمی و ذهنی افزایش می­‌یابد. یکی از بیماری‌های دوران سالمندی، بیماری شناخته شده­‌ای به نام آلزایمر است. علت دقیق بروز بیماری آلزایمر هنوز ناشناخته است و هیچ راه خاصی برای جلوگیری از این بیماری وجود ندارد اما می‌­توان با اتخاذ شیوه­ زندگی سالم از ابتلا به آن جلوگیری کرد.
با ما همراه باشید تا شما را با برخی از راهکارهای پیشگیری از آلزایمر آشنا کنیم:
سیگار نکشید الکل مصرف نکنید از یک رژیم غذایی سالم و متعادل استفاده کنید که شامل حداقل ۵ قسمت میوه و سبزی‌های متنوع باشد. حداقل ۱۵۰ دقیقه در هفته فعالیت­های هوازی با شدت متوسط مانند دوچرخه‌­سواری و پیادروی تند انجام دهید یا تا جایی که می‌­توانید ورزش کنید. اطمینان حاصل کنید که فشار خون شما از طریق آزمایش‌های منظم بررسی و کنترل می‌­شود. اگر دیابت دارید، به رژیم غذایی خود ادامه دهید و داروهای خود را مصرف کنید. در کنار تمام مراقبت‌های انجام شده، باز هم امکان ابتلا به آلزایمر وجود دارد. باتوجه به اینکه آلزایمر به‌تدریج بر روی فعالیت مغز اثر می‌­گذارد و سپس پیشرفت می‌­کند، ممکن است برخی افراد با علائم اولیه آلزایمر آشنا نباشند و در ابتدا متوجه این بیماری نشوند. در ادامه به برخی از علائم این بیماری اشاره کرده‌ایم تا بیشتر با آن آشنا شوید.
علائم آلزایمر آلزایمر علائم و نشانه‌­هایی دارد که در ابتدا با فراموش کردن وقایع و آموخته‌های اخیر همراه است و به‌تدریج خاطرات قدیم را هم تحت تاثیر قرار می­‌دهد و تا آنجا پیش می­‌رود که ممکن است فرد بیمار حتی نشانی خانه خود را فراموش کند. نام این بیماری را زیاد شنیده‌­ایم و اگر بخواهیم روراست باشیم همه­‌مان از ابتلا به آن هراس داریم. علائم اصلی این بیماری به شرح زیر است:
فراموش کردن مکالمات یا رویدادهای اخیر گم کردن وسایل شخصی فراموش کردن نام مکان­‌ها و اشیا پرسیدن سوال­‌های تکراری دشوار شدن تصمیم گرفتن یا قضاوت دشوار شدن بیان درست یک کلمه در ابتدای بروز بیماری، ممکن است خلقیات بیمار هم تغییر کند و اضطراب و پریشانی در او افزایش یابد.
در کنار آشنایی با آلزایمر و علائم آن، خانواده و اطرافیان بیمار باید با بیماری و نحوه مراقبت از بیمار آشنا باشند تا راحت‌­تر بتوانند با این بیماری کنار بیایند، در ادامه چند روش برای مراقبت از سالمندان مبتلا به آلزایمر بیان کرده‌ایم که با مطالعه آن می­توانید بهتر از عزیزان مبتلا به آلزایمر خود نگهداری کنید.
مراقبت از بیمار مبتلا به آلزایمر آلزایمر یک بیماری پیش رونده است یعنی به مرور زمان پیشرفت می­‌کند و عوارض آن بیشتر خود را نشان می‌­دهد پس اطلاع از ماهیت بیماری و روش‌­های مراقبت از بیمار اهمیت بسیاری دارد. پس از اینکه با این بیماری و علائم آن آشنا شدید وقت آن است که روش‌های مراقبت از این بیماران هم آشنا شوید.
اشیایی که می‌­تواند باعث آسیب به بیمار شود را از دسترس او خارج کنید. در مناطق خطرناک مانند پله ها، اتاق کار و انبارها را قفل کنید. در هنگام ارتباط با بیمار مراقب لحن صحبت کردن خود باشید. اگر فرد بیمار مشکل ارتباطی دارد، سعی نکنید که او را گیج کنید. با بیمار با گرمی، مهربانی و لطافت برخورد کنید. هنگامی با بیمار بیرون می­روید، حتما کاغذ یادداشتی را که در آن نام و نشانی بیمار نوشته است، در جیب او قرار دهید تا اگر گم شد، این کاغذ یادداشت، راهنمایی برای پلیس باشد. در انتها باید به این نکته اشاره کرد که با بالا رفتن سن، بیماری‌های زیادی دامن‌گیر افراد می‌شود؛ یکی از این بیماری‌ها آلزایمر است. هرچند که نمی‌توان آلزایمر را درمان کرد اما می‌توان با اتخاذ روش‌های درست و آشنایی با این بیماری، از صدمات و خطرات آن تا حد امکان جلوگیری کرد.
https://en.wikipedia.org/wiki/Alzheimer%27s_disease
https://www.nhs.uk/conditions/alzheimers-disease/symptoms/
https://www.alzheimers.net/care-options-for-alzheimers/
https://www.nia.nih.gov/health/alzheimers-caregiving-changes-communication-skills
https://www.alz.co.uk/research/statistics
https://www.tv3.ir/topic/details/2

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.