اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

عوارض استرس بر کلیه های سالمندان

از عوارض استرس بر کلیه چه می دانید؟ آیا می دانید که استرس چه بلایی بر سر کلیه سالمندان می آورد؟

به گزارش شادمان، استرس و کلیه های سالمندان استرس بخش جدایی ناپذیر زندگی امروز را تشکیل داده است. اما اگر استرس در سالمندی بیش از اندازه باشد،می‌تواند سلامت را به خطر بیندازد و احتمال ابتلا به  فشاری خون و آسیب دیدگی کلیه ها را در میانسالان و سالمندان افزایش بدهد. با آموختن تاثیرات استرس بر بدن به راحتی می‌توان روش های کنترل این اختلال را آموخت.

استرس چیست؟ استرس چیزی است که می‌تواند باعث به هم خوردن تعادل بدن و بروز مشکلات جسمی‌و روحی – بیماری، عفونت، آسیب  دیدگی، پرخاشگری و … – شود. ابتلا به بیماری های مزمن – بیماری کلیوی – نقش تعیین کننده ای در بروز استرس ایفاء می‌کند.

بیشتر بخوانید:

برای حفظ سلامت کلیه‌هایمان چه باید کنیم؟

استرس روحی که در نتیجه اتفاقات مختلف بروز می‌کنند چیزی است که هر روز با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم. افزایش فشار خون، اتساع مردمک، افزایش میزان چربی و قند خون و … واکنش طبیعی بدن به استرس در سالمندی است.

عوارض استرس بر کلیه کدام است؟

وقتی بدن تان در دراز مدت تحت فشار استرس شدید قرار داشته باشد، واکنش های جسمی‌نشان داده و سلامت تان را به خطر می‌اندازد. ترکیبی از افزایش فشار خون، ضربان قلب، میزان قند و چربی خون خطر بروز بیماری های گوناگون – دیابت، بیماری قلبی و … – را افزایش می‌دهد.

واکنش های کنترل نشده بدن به استرس می‌توانند به کلیه ها آسیب بزنند. کلیه ها که وظیفه شان تصفیه خون است به شدت در مقابل پر فشاری خون و بیماری دیابت آسیب پذیر هستند. بنابراین، افرادی که از این بیماری رنج می‌برند در معرض ابتلا به بیماری کلیوی قرار دارند.

خطر ابتلا به بیماری عروق قلب، مبتلا به بیماری کلیه را تهدید می‌کند. پس، برای جلوگیری از بروز بیماری های قلبی و کلیوی و ارتقاء تندرستی باید مدیریت استرس در سالمندی به بخش مهمی‌از زندگی تان تبدیل شود.

چگونه می‌توان استرس در سالمندی را کنترل کرد؟ خلاص شدن از شر استرس و ظاهر نشدن واکنش های جسمی‌به این اختلال در میانسالان و سالمندان تقریبا غیر ممکن است. با این وجود، با مطالعه و اجرای توصیه های زیر می‌توان علاوه بر کنترل استرس، واکنش های بدن سالمندان به این اختلال را مدیریت کرد:

عوارض استرس بر کلیه کدام است؟

 • مصرف مواد غذایی سالم
 • محدود کردن مصرف نمک و کافئین
 • محدود کردن مصرف شکر و چربی
 • اختصاص دادن زمان خاص برای تمدد اعصاب
 • آموختن و اجرای تکنیک های یوگا، تنفس عمیق و …
 • گفت و گو با دوست، همسر، متخصص مشاور و …
 • نوشتن مشکلات و فکر کردن به بهترین راه حل آنها.
 • تعیین اهداف واقع بینانه و قابل دسترس
 • داشتن خواب آرام و کافی
 • داشتن دیدگاه مثبت
 • مسافرت رفتن
 • ورزش کردن و داشتن حرکات بدنی

بهبود کیفیت رژیم غذایی و افزایش فعالیت های بدنی مواردی هستند که هر یک از افراد باید به آنها توجه کنند. گفت و گو با متخصص تغذیه و اجرای توصیه های او تغییر رژیم غذایی و روش زندگی را آسان تر می‌کند. استفاده از سایر روش های مدیریت استرس به انتخاب شخصی شما بستگی دارد. شما ممکن است گوش دادن به موسیقی را دوست داشته باشید، در حالی که سایر افراد به اجرای تکنیک های تمدد اعصاب علاقه داشته باشند. کنترل استرس در سالمندی به بهبود خلق و خو و حفظ تندرستی کمک می‌کند.

حسین صرافی

https://www.kidney.org/atoz/content/Stress_and_your_Kidneys

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.