اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

ورزش؛ دشمن چاقی ژنتیک زنان سالمند

تأثیرات ورزش کردن در سالمندی ورزش کردن فقط مخصوص جوان‌ها نیست و سالمندان هم می‌توانند با رعایت اصول، ورزش‌هایی متناسب با سن و سالشان انجام دهند. سالمندان این نکته را هم باید رعایت کنند که ورزش کردن در سالمندی با ورزش‌های سنگین دوران جوانی فرق کرده است و باید به آرامی تحرک داشته باشند. یافته های تازه نشان می‌دهند، ورزش کردن می‌تواند تاثیر ژنتیکی چاقی را در زنانی که بیش از ۷۰ سال دارند، کم کند.
تأثیر بر ژنتیک دکتر اوچس بالکوم، استادیار رشته بهداشت محیط و همه‌گیرشناسی دانشگاه بوفالو و سرپرست این مطالعه گفت: «یافته های ما برای اولین بار نشان دادند، ورزش کردن در سالمندی می‌تواند تاثیر چاقی ژنتیکی را در زنان ۷۰ تا ۷۹ ساله کم کند.»
او همچنین ادامه داد: «این پیغام نشان می‌دهد که چاقی ژنتیک در بعضی از موارد به طور کامل نمایان نمی‌شود و با استفاده از فرصت‌های متعدد مثل ورزش کردن و تغذیه سالم می‌توان سلامت را حفظ کرد.»
محققان بر روی بیش از هشت هزار زن اروپایی مطالعه کردند. آنها مجموعه‌ای ۹۵ تایی از ژن‌ها را برای تشخیص شاخص توده بدن و ارتباط میان فعالیت‌های بدنی و خطر ابتلا به چاقی ژنتیکی شرکت‌کنندگان به کار گرفتند و پس از آن میزان کم شدن خطر ابتلا به چاقی ژنتیکی را به وسیله سن و ورزش سنجیدند.
نتایج مطالعه نشان داد،  با ورزش کردن در سالمندی و  پیروی کردن از رژیم غذایی سالم می‌توان چاقی را شکست داد.
محققان معتقدند، به تاثیر مثبت فعالیت جسمی، ورزش و پیروی کردن از رژیم غذایی سالم در مبارزه با چاقی ژنتیک سالمندان به اندازه کافی توجه نشده است.
داشتن فعالیت جسمی، ورزش کردن و تغذیه سالم نقش تعیین کننده‌ای در حفظ سلامت سالمندان ایفا می‌کنند.
دکتر اوچس بالکوم گفت: «ورزش کردن خطر از بین رفتن توده عضلات سالمندان را کم کرده و خطر زمین خوردن را کاهش می‌دهد.»
حسین صرافی
https://www.futurity.org/women-over-70-exercise-obesity-1775272/

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.