اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

آموزش لازم برای آمادگی پیش از بازنشستگی

بازنشستگی یکی از بزرگترین تغییرات زندگی افراد در دوران سالمندی است که برخی به‌دلیل عدم آگاهی، به‌فکرِ دوران بازنشستگی‌شان نیستند و برنامه‌ریزی خاصی برای آن ندارند.

 آموزش قبل از بازنشستگی را جدی بگیریم!

بازنشستگی یکی از بزرگترین تغییرات زندگی افراد در دوران سالمندی است. بسیاری از سالمندان به‌دلیل عدم آگاهی، به‌فکرِ دوران بازنشستگی‌شان نیستند و برنامه‌ریزی خاصی برای آن ندارند. سالمندانی که به‌موقع آموزش قبل از بازنشستگی را نمی بینند  ، ممکن است با مشکلات مالی و روحی فراوانی روبه‌رو شوند. در چنین شرایطی، این افراد مجبور می‌شوند شغلی در دوران بازنشستگی برای خودشان دست‌وپا کنند. حتی اگر مشکل مالی هم نداشته باشند، به‌دلیل بیکاری بیش‌ازحد دچار افسردگی خواهند شد. به همین دلیل آموزش دوران سالمندی برای این افراد بسیار مهم است.
اگر می‌خواهید بدانید قبل از بازنشستگی چه کار باید کرد و چگونه می‌توان برای آن دوران برنامه‌ریزی کرد، این مطلب را تا انتها بخوانید:
دیگر مدام صدای زنگ تلفن‌تان را نخواهید شنید هنگامی‌که هنوز شاغل هستید، شاید تلفن‌تان بارها در روز زنگ بخورد. اما در دوران بازنشستگی دیگر این اتفاق نخواهد افتاد. شاید چند نفر از همکاران در روزهای اول تماس بگیرند و احوالی بپرسند، اما پس از چند روز تمام می‌شود. این یکی از سخت‌ترین مواردی است که در بازنشستگی اتفاق می‌افتد. سالمندان در این دوران بارها به تلفن‌شان نگاه می‌کنند و این ممکن است به مشکلات روحی بیانجامد.
آموزش قبل از بازنشستگی به شما کمک می کند که آماده باشید، زیرا باید همکاران‌تان را کم‌کم به خاطرات بسپارید و با افراد جدیدی معاشرت کنید. ساعت‌های بیکاری زیادی خواهید داشت در دوران قبل از بازنشستگی، در کمترین حالت سالانه ۲ هزار ساعت از زندگی شما به کار اختصاص دارد. در دوران بازنشستگی این ساعت‌ها خالی می‌شوند و باید به نحوی آنها را پر کنید. فعالیت‌های عادی روزانه مانند رسیدگی به باغچه، مطالعه و تعمیر بخشی از وسایل خانه نیز چندان وقت‌گیر نیستند بنابراین با آموزش قبل از بازنشستگی باید به ‌فکرِ انجام فعالیت‌ها و سرگرمی‌های موردعلاقه‌تان باشید. به پارک‌ها و اماکن عمومی بروید و با مردم تعامل برقرار کنید. عضو گروه‌های اجتماعی شوید و با سالمندان دیگر در فعالیت‌های جمعی شرکت کنید.
رفتن به سفرهای کوتاه با گروه‌های گردشگری سالمندان (اطراف محل زندگی‌تان، لزومی ندارد جای دوری باشد) می‌تواند بخشی از فعالیت‌های هفتگی‌تان باشد. شاید بهتر باشد محل زندگی‌تان را تغییر بدهید بسیاری از افراد به‌خاطرِ شغل‌شان در محیطی زندگی می‌کنند که آن را دوست ندارند و می‌خواهند در جای بهتری زندگی کنند. برخی دیگر برای سلامتی‌شان بهتر است که به جاهای خوش‌ آب‌ و هوا تری نقل مکان کنند و برخی نیز دوست دارند به جایی بروند که به نوه‌هایشان نزدیکتر باشند. آموزش قبل از بازنشستگی به شما این امکان را می دهد که اگر چنین تصمیمی دارید از قبل شرایط را بسنجید و مقدمات آن را فراهم کنید.

تکمیل بیمه

تکمیل بیمه واقعا مورد مهمی است و باید از مدت‌ها قبل از بازنشستگی به آن فکر کنید. قبل از رسیدن به بازنشستگی، درباره‌ی بیمه‌تان تحقیق کنید و ببینید چطور می‌توانید آن را تکمیل کنید تا بیمه‌ی بازنشستگی به شما تعلق بگیرد. بیمه‌های تکمیلی معمولا بخش زیادی از هزینه‌های پزشکی را در دوران سالمندی تأمین می‌کنند. علاوه‌بر آن پرداخت حقوق بازنشستگی ماهیانه می‌تواند کمک‌خرج خوبی برای منزل باشد. پس‌اندازتان را معقولانه خرج کنید اگر از مدت‌ها قبل با آموزش قبل از بازنشستگی به‌فکر بازنشستگی بوده‌اید و پولی برای آن ذخیره کرده‌اید، باید با برنامه‌ریزی درست از آن استفاده کنید. در غیر این‌صورت همه‌ی پول‌تان را برباد خواهید داد و مسلما حقوق بازنشستگی هم چندان کافی نیست. بنابراین باید دوباره به فکر شغل دیگری باشید و می‌دانید معمولا برای سالمند کار مناسبی پیدا نمی‌شود.
سعی کنید بی‌محابا خرج نکنید و اگر ممکن است، حتما پول‌تان را سرمایه‌گذاری کنید. وام‌هایتان را پرداخت کنید داشتن وام‌های سنگین در دوران بازنشستگی اصلا عاقلانه نیست.
سعی کنید هنگام وام گرفتن، طوری برنامه‌ریزی کنید که به دوران بازنشستگی برنخورد یا حداقل وام‌های با بهره‌ی کمتر بگیرید. آیا واقعا می‌خواهید بازنشسته شوید؟ در نهایت به سؤال بزرگ می‌رسیم… آیا واقعا زمان بازنشستگی شما فرا رسیده است؟ شاید کارفرمای شما هنوز بخواهد بیشتر در کنارشان باشید. هرچه بیشتر کار کنید نیاز به ذخیره‌ی پول کمتری برای بازنشستگی خواهید داشت. اگر واقعا توان کارکردن را دارید مدتی دیگر ادامه دهید. اما اگر همه‌ی شرایط را مهیا کرده‌اید و دیگر می‌خواهید استراحت کنید،اول آموزش قبل از بازنشستگی را ببینید و سپس بازنشستگی‌تان را اعلام کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.