اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

سالمندی خود را چگونه بگذرانید؟

تعریف اوقات فراغت اوقات فراغت به زمانی گفته می‌شود که فرد وقت آزاد خود را به بهترین وجه سپری کند. در واقع به زمانی گفته می‌شود که انسان فارغ از تمام کارهای خود اعم از  تجارت، کار، کارهای منزل و همچنین کارهای لازم مانند خوردن و خوابیدن است.
جنبش موقعیت گرای بین المللی می‌گوید منظور از اوقات فراغت هر فرد وقت آزاد هر فرد نیست بلکه وقت آزاد یک مفهوم غیر واقعی است که به ندرت واقعاً خالی است.به گفته این جنبش اوقات فراغت زمانی است که فرد از فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی ازاد می‌شود و آنگاه زمان کافی برای انجام سایر فعالیت‌هایی که می‌خواهد دارد که به این زمان، اوقات فراغت” گفته می‌شود.
بدیهی است که اغلب فعالیت‌هایی که فرد در وقت آزاد خود انجام می‌دهد کاملاً رایگان نیستند، و ممکن است این فعالیت‌ها تحت تأثیر فشارهای اجتماعی محدود شود مثلاً ممکن است فرد مجبور به انجام فعالیت‌های باغبانی برای خود یا همسایه خود شود یا مجبور شود به یک مهمانی برود و زمان کمتری برای انجام فعالیت‌های دلخواه خود را داشته باشد. سالمندی هم یکی دوران مهم زندگی است که فرد پس از چند سال کار و فعالیت بازنشسته می‌شود و آنگاه وقت آزاد او افزایش می‌یابد.
اغلب افراد پس بازنشستگی به دلیل اینکه زمان بیشتری در خانه سپری می‌کنند به افسردگی مبتلا می‌شوند زیرا فکر می‌کنند دیگر هدفی برای زندگی ندارند و زمان خود را به بطالت سپری می‌کنند. پس باید برای اوقات فراغت این افراد که جمعیت آن‌ها روزبه‌روز در حال افزایش است تدبیری اندیشده  شود تا بتوانند حس بهتری در مورد زندگی پس از بازنشستگی خود داشته باشند.
فواید انجام فعالیت در اوقات فراغت برای سالمندان پژوهش‌های موجود نشان می‌دهد درصورتی‌که فعالیت‌های اوقات فراغت جدی گرفته شود می‌تواند منجر به خوشبختی، رضایت از زندگی و موفقیت در افراد سالخورده شود. همچنین فعالیت‌های اوقات فراغت می‌تواند به‌عنوان وسیله‌ای برای بهبود سلامت و رفاه مورداستفاده قرار گیرد. تحقیقات قبلی شواهدی ارائه داده است که مشارکت در فعالیت‌های اوقات فراغت می‌تواند نقش مهمی در بهبود کیفیت زندگی و رضایت از زندگی در میان افراد سالمند داشته باشد. چنین نتایج مثبتی می‌تواند با پیری موفق رابطه مستقیم داشته باشد.
دلیل اینکه مشارکت در اوقات فراغت با پیری موفق در ارتباط است  این است که فعالیت‌های اوقات فراغت باعث می‌شود تا افراد مسن عملکرد فیزیکی خود را بهبود بخشند، احساسات و عواطف مثبت را در خود افزایش دهند و تعاملات اجتماعی خود را ارتقا دهند. پژوهشگران خصوصیات فیزیکی و روانی اجتماعی بزرگ‌سالانی که در فعالیت‌های اجتماعی مبتنی بر ورزش شرکت می‌کردند را مورد تجزیه‌وتحلیل قراردادند و متوجه شدند افرادی که در این فعالیت‌ها حضور مکرر داشتند ازنظر فیزیکی، روانی و اجتماعی نسبت به سایرین وضعیت بهتری داشتند.
اگر افراد مسن فعالیت‌های خاصی را در زمان اوقات فراغت جدی دنبال کنند می‌توانند مهارت‌ها و تکنیک‌های خود را تقویت کنند و می‌توانند وقت لازم را روی این فعالیت بگذارند و زمان کافی برای این فعالیت‌ها صرف کنند آنگاه می‌توانند تجربیات خود را با سایرین به اشتراک بگذارند.
فعالیت‌های مناسب برای اوقات فراغت سالمندان برخی از فعالیت‌های مناسب دوران سالمندی عبارت‌اند از:
نقاشی کلاس‌های نقاشی یک فعالیت تفریحی خوب برای سالمندان است. نقاشی یک‌راه عالی برای بیان افکار و احساسات است. این کار می‌تواند به بهبود هماهنگی چشم و دست و افزایش اعتمادبه‌نفس در آن‌ها کمک کند.
ساخت کتاب‌های مجموعه‌ای ساخت کتاب‌های مجموعه‌ای می‌تواند باعث بهبود حافظه شود. این‌یک روش خلاقانه و سرگرم‌کننده برای ثبت خاطرات است که به یادگار خواهد ماند.
کار با موزاییک بسیاری از سالمندان از موزاییک برای ساخت گلدان، پوسته‌های تخم‌مرغی، کاشی و سایر موارد دیگر استفاده می‌کنند. مهارت چشم و دست نقش مهمی در انجام این فعالیت دارند.
شطرنج شطرنج یک بازی کلاسیک است که می‌تواند در بهبود مهارت‌های حل مسئله، مهارت‌های منطقی و تفکر استراتژیک نقش مهمی داشته باشد.
این فعالیت‌ها تنها چند مور د از فعالیت‌هایی است که سالمندان می‌توانند در اوقات فراغت خود انجام دهند، البته فعالیت‌های بسیاری دیگری نیز وجود دارند که سالمندان می‌توانند در با توجه به علاقه و زمان خود آن‌ها را انجام دهند.
باید به این نکته نیز اشاره کرد که چنان چه فعالیت‌های اوقات فراغت سالمندان جدی گرفته شود سالمندان می‌توانند از مزایای بی‌شمار آن‌ها بهره‌مند شوند.
منابع:
https://en.wikipedia.org/wiki/Leisure
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4110381/
https://www.nursebuff.com/fun-activities-for-seniors/

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.