اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

داروهای آرامبخش احتمال زمین خوردن در سالمندان را بالا می برد

ارتباط زمین خوردن سالمندان با برخی از داروها یافته های تازه نشان می‌دهند، خطر زمین خوردن سالمندان که داروهای ضد افسردگی – آرام بخش ها و … – مصرف می کنند بسیار بالا است.
محققان کانادایی ۲۲ مطالعه که بر روی ۷۹ هزار سالمند ۶۰ ساله انجام شده بود را همراه با ۹ نوع دارو – داروهای کنترل کننده فشار خون، داروهای دیورتیک (ادرارآور)، مسدود کننده های بتا،ضد التهاب های غیر استروئیدی، داروهای ضد افسردگی بنزودیازپین ها، آرام بخش ها، داروهای هیپنوتیزم و ضد روان پریشی – تجزیه و تجلیل کردند.
 پس از جمع آوری و بررسی داده ها، پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که بین مصرف داروهای آرام بخش، ضد افسردگی، ضد روان پریشی و بروز خواب آلودگی و زمین خوردن سالمندان ارتباط معنا داری وجود دارد.
دکتر جان ولکات، استاد مدرسه پزشکی دانشگاه بریتیش کلمبیای کاناداد و سرپرست این مطالعه می گوید:« یافته های ما نشان می دهند، پزشکان باید در تجویز داروهای ضد افسردگی، آرام بخش و ضد روان پریشی برای سالمندان احتیاط کنند.»
او معتقد است یافتن میزان دقیق و ایمن داروهای ضد افسردگی، آرام بخش و ضد روان پریشی برای سالمندان به مطالعات بیشتری نیاز دارد. اما بهترین راه برای پیشگیری از زمین خوردن سالمندان که این داروها را مصرف می کنند مراقبت تمام وقت از آنها است.
بیش از ۳۰ درصد از افرادی که ۶۵ سال دارند دست کم یک بار در سال زمین می خورند. زمین خوردن سالمندان و عوارض اش پنجمین  عامل مرگ و میر این افراد در کشورهای در حال توسعه است. هم چنین در زنان به دلیل ابتلا به پوکی استخوان، زمین خوردن می تواند پیامدهای منفی زیادی به همراه داشته باشد. به همین دلیل به سالمندانی که داروهای آرامبخش مصرف می کنند، توصیه می شود که حتما مراقب راه رفتن خود باشند. یک شکستگی کوچک در سالمندی می تواند به سال ها خانه نشینی منجر شود.
حسین صرافی
https://consumer.healthday.com/senior-citizen-information-31/age-health-news-7/some-prescription-meds-may-raise-seniors-risks-of-falling-633348.html

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.