اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

برای برخی از سالمندان، خواب رویایی غریب است

مشکلات خواب در سالمندان یافته‌های تازه نشان می‌دهند بیش از دو سوم سالمندان با مشکلات خواب دست و پنجه نرم می‌کنند اما پزشکان تنها بخش اندکی از آنها را شناسایی می‌کنند. محققان بنیاد ملی خواب آمریکا دریافتند که برخی از سالمندان معمولا هفت ساعت – مثل میانسالان – در شبانه روز می‌خوابند. اما ۵۳ درصد از سالمندان سالم اعلام کرده اند که با مشکلات خواب دست و پنجه نرم می‌کنند. بررسی‌های دانشمندان نشان می‌دهند که الگوی خواب افراد با افزایش سن تغییر می‌کند و به همین دلیل است که برای برخی از سالمندان خواب آرام و طولانی یک رویای دست نیافتنی می شود.
دکتر مایکل ویتیلو، استاد روان و رفتار شناسی مدرسه پزشکی دانشگاه واشنگتن می‌گوید:«افزایش سن به معنای بروز مشکلات خواب نیست اما  اگر از مشکلات خواب رنج می‌برید با مراجعه به پزشک می‌توانید درمان‌های موثری دریافت کنید.»
عوامل مؤثر در بی خوابی البته یافته دانشمندان نشان می‌دهد که علاوه بر سن، عوامل دیگر نیز در بروز مشکلات خواب سالمندان موثر هستند. استاد روان و رفتار شناسی مدرسه پزشکی دانشگاه واشنگتن می‌گوید:« یکی از مهم ترین عوامل بروز مشکلات خواب در سالمندان ابتلا به بیماری‌های حاد و مزمن است. در حالی که درد مزمن و سایر علایم می‌توانند افراد را بی خواب کنند، محققان مطمئن نیستند که بی خوابی سالمندان با بیماری شان ارتباط داشته باشد.»
سالمندان به ندرت آخر هفته‌ها می‌خوابند؛ در حالی که جوانان روزهای پنج شنبه و جمعه دست کم یک ساعت بیشتر از بقیه روزها می‌خوابند. هم چنین پژوهشگران پی برده اند، بیش از ۶۵ درصد از سالمندان هر شب چند بار از خواب بیدار می‌شوند تا به دستشویی بروند.
چگونه بر بی خوابی غلبه کنیم دکتر ویتیلو می‌گوید:« سالمندان نمی‌توانند مثل جوانان هر شب دست کم هفت ساعت بخوابند. آنها مدت زیادی در رختخواب هستند اما عمق خواب شان بسیار کمتر از جوان تر‌ها است. اما با استفاده از دارو و رفتار درمانی می‌توان مشکلات خواب آنها را کم و کیفیت خواب شان را ارتقا داد.»
دکتر جیمز مالاس، استاد روان شناسی دانشگاه کورنل و نویسنده کتاب انرژی خورشید نیز می‌گوید:« سالمندان نباید بیش از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در رختخواب بیدار بمانند. فقط زمانی باید به رختخواب بروند که خسته و خواب آلود هستند. با این کار خواب کوتاه اما عمیق و لذت بخشی را تجربه خواهند کرد.»
حسین صرافی
https://consumer.healthday.com/senior-citizen-information-31/misc-aging-news-10/for-many-seniors-sleep-is-an-elusive-dream-512493.html

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.