اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

آلودگی هوا یکی از عوامل ابتلا به آلزایمر است

آیا آلودگی هوا در بروز بیماری آلزایمر تأثیر دارد؟ آلودگی هوا یکی از مهم ترین عوامل بروز بیماری آلزایمر ، نارسایی قلبی و ریوی، سکته مغزی و بیماری‌های نوروژنیک – زوال عقل و پارکینسون است. محققان پس از اندازه گیری دقیق میزان آلودگی صوتی و هوا در نقاط مختلف لندن دریافتند میان این آلودگی‌ها و بروز زوال عقل ارتباط نزدیکی وجود دارد.
پژوهشگران بر روی پرونده‌های پزشکی ۱۳۱ هزار بیمار ۵۰ تا ۷۹ ساله ای که در سال ۲۰۰۴ بدون بروز دادن علایم و نشانه‌های زوال عقل بستری شده بودند متمرکز شدند و سپس با استفاده از کد پستی خانه بیماران میزان آلودگی صوتی و ذرات آلاینده ازن، دی اکسید نیتروژن و دی اکسید کربن محل سکونت شان را به مدت هفت سال سنجیدند.  در این مدت، دو هزار و ۱۸۱ (۱٫۷درصد) نفر از شرکت کنندگان به زوال عقل و آلزایمر مبتلا شدند که با میزان بالای دی اکسید نیتروژن و ازنی که از سال ۲۰۰۴ در محل سکونت شان استنشاق می‌کردند ارتباط داشت.
افرادی که میزان دی اکسید نیتروژن و ذرات آلاینده کمتر از ۲٫۵ میکرون هوای محل سکونت شان پنج برابر بیشتر از حد استاندارد بود ۴۰ درصد بیشتر از اشخاصی که چنین نبودند در معرض ابتلا به زوال عقل قرار داشتند. دانشمندان معتقدند علاوه بر آلودگی هوا عوامل شناخته شده ای مثل دود کردن سیگار و دیابت نیز در بروز زوال عقل و بیماری آلزایمر موثرند. متخصصان باور دارند عوامل زیادی در بروز بیماری آلزایمر موثر هستند که هنوز ناشناخته مانده اند، اما با قاطعیت می‌توان گفت که قرار داشتن طولانی مدت در معرض آلودگی صوتی و هوا نقش اساسی در بروز زوال عقل و بیماری آلزایمر ایفا می‌کنند.
پروفسور نانسی اتکینسون، استاد مدرسه پزشکی دانشگاه کمبریج و رئیس بیمارستان کودکان لندن گفت:« قرار گرفتن طولانی مدت کودکان در معرض آلودگی‌های هوای ناشی از ترافیک شدید رشد مهارت‌های شناختی آنها را متوقف کرده و احتمال بروز التهاب عصبی و عکس العمل سیستم ایمنی بدن را در اوایل بزرگسالی شان افزایش خواهد داد. » او معتقد است حتی اگر تاثیر آلودگی هوا در بروز بیماری آلزایمر اندک باشد، قرار نگرفتن در معرض آن می‌تواند خطر ابتلا به این بیماری را کم کند.
حسین صرافی
https://www.sciencedaily.com/releases/2018/09/180918195347.htm

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.