اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

با پنج تکنیک نگهداری از فرد مبتلا به زوال عقل آشنا شوید

نگهداری از فرد مبتلا به زوال عقل خسته کننده است. نگهداری طولانی مدت از مبتلایان به این بیماری که شعاع حرکتی شان محدود است وظیفه ای استرس زا است. ما به شما ۵ تکنیک نگهداری از فرد مبتلا به زوال عقل را آموزش می دهیم.

دکتر ژانت مانچینی، مدیر آکادمی نگهداری از سالمندان سیلوادور در مدرسه پزشکی دانشگاه تورین در ایتالیا، پنج تکنیک کاربردی نگهداری از مبتلایان به آلزایمر  را معرفی کرده که در ادامه می خوانید:

۱-درک کردن بیمار و برقراری ارتباط به گفته دکتر سیلوادور، یکی از مهم ترین مشکلاتی که بین مبتلایان به آلزایمر یا زوال عقل و پرستاران وجود دارد، برقراری ارتباط است. در برخی از مواقع، عدم توانایی به زبان آوردن نیازها خستگی فرد مبتلا به زوال عقل را افزایش می دهد. مدیر آکادمی نگهداری از سالمندان سیلوادور معتقد است، درک کردن بیمار، فهمیدن نیازهایش را ساده می کند. به عنوان مثال، برای شست و شوی بیماری که حمام کردن را دوست ندارد می توان راه حل دیگری پیدا کرد. عقب انداختن شست و شو تا انتهای روز یا مطرح کردن دلیل موجه برای انجام دادن این کار راه گشا است.

بیشتر بخوانید:

راهکار تشخیص زودهنگام زوال عقل چیست؟

۲-تایید؛ بهترین کار   وقتی فرد مبتلا به زوال عقل چیزی می گوید که واقعیت ندارد، حرف هایش را اصلاح نکنید. به باور دکتر مانچینی اگر آنها بگویند ” باید به مدرسه بروم یا امروز جمعه است، به مدرسه نمی روم ” عجیب نیست چون ارتباط مبتلایان به زوال عقل با واقعیت معیوب است. بهتر است درباره چیزهایی که باعث سردگمی شان می شوند حرف نزنید.

نگهداری از فرد مبتلا به زوال عقل

سختی های نگهداری از فرد مبتلا به زوال عقل

۳-با محدودیت های تان آشنا شوید نگهداری کردن از مبتلایان به زوال عقل ، احتمال بروز مشکلات جسمی و روحی – خستگی مزمن، کاهش اشتها یا افسردگی – را در پرستاران به شدت افزایش می دهد. دکتر سیلوادور گفت:” پرستاری کردن از فرد مبتلا به زوال عقل کاری ۲۴ ساعته و دشوار است. ” بنابراین، دانستن محدودیت ها و خود مراقبتی کاری ضروری است.

بیشتر بخوانید:

چند توصیه برای مراقبت از سالمندان مبتلا به زوال عقل

۴-به حداقل رساندن بد خوابی با پیشرفت بیماری زوال عقل ، بد خوابی در فرد مبتلا و پرستارش به تدریج نمایان خواهد شد. ممکن است فرد مبتلا نیمه های شب از خواب بیدار شده و بخواهد از خانه خارج بشود یا در اتاقش راه برود که نتیجه اش بد یا بی خواب شدن پرستار است. اما با انجام دادن چند کار کوچک – پخش موسیقی ملایم و … – می توان حواس فرد مبتلا را پرت کرد تا به راحتی بخوابد.

۵-تخریب شخصیت ممنوع نوسانات روحی و شخصیتی بیماران میزان هورمون های مغزی آنها را تغییر می دهند. مکانیزم دفاعی مبتلایان به زوال عقل وحشت زدگی و گیجی است. پرستار باید رفتارهایش را با عملکرد بیمار منطبق کرده و از تخریب شخصیت اش بپرهیزد.

منبع: senior.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.