اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

نوه‌ها چه تأثیری بر زندگی سالمندان دارند؟

ارتباط با نوه ها در زندگی سالمندان سالمندی  دوره‌ی کمال و فرزانگی است اما متأسفانه بسیاری فکر می‌کنند با ورود به این دوره، کارایی گذشته را از دست می‌دهند و باید خانه‌نشین شوند البته اگر سطح فعالیت بدن کاهش یابد احتمال ابتلا به انواع بیماری‌های مختلف در انسان افزایش پیدا می کند. اما در همین حین وجود و ارتباط با نوه ها در زندگی بسیاری از سالمندان می‌تواند نشاط و طراوت دوباره را به آن‌ها بازگرداند.
حضور نوه تأثیر و فواید زیادی در زندگی سالمندان دارد ازآنجایی‌که به گفته‌ی بسیاری از مردم نوه از فرزند شیرین‌تر است، حضور نوه می‌تواند فرصت‌هایی برای شادی کردن، لبخند زدن و بازی کردن برای سالمندان به ارمغان آورد.
ارتباط نوه‌ها با پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها همان‌طور که گفتیم ارتباط با نوه ها در زندگی سالمندان می‌تواند شادی و نشاط برای آن‌ها به ارمغان آورد. اما قبل از هر چیز سالمندان باید بتوانند با نوه‌های خود به‌خوبی ارتباط برقرار کنند تا بتوانند از مزایای وجود نوه در زندگی خود استفاده کنند. آیا تابه‌حال فکر کرده‌اید که چگونه برخی از پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها رابطه‌ی نزدیکی با نوه‌های خود برقرار می‌کنند درحالی‌که برخی دیگر نمی‌توانند؟ این‌یک راز نیست. پژوهش‌ها نشان می‌دهد و پژوهشگران توانسته‌اند تا حدی راز ارتباط نزدیک پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها با نوه‌ها را کشف کنند.
این اطلاعات برای سالمندانی که ارتباطی با نوه‌های خود ندارند یا درگیری‌های عمیق خانوادگی دارند نمی‌توانند مفید و کاربردی باشد اما برای سایر سالمندان که ارتباط با نوه ها دارند می‌تواند مفید باشد. برخی از راه‌های افزایش ارتباط بین پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها و نوه‌ها شامل:
نزدیکی فیزیکی جای تعجبی نیست که نزدیکی جغرافیایی می‌تواند یکی از مهم‌ترین موارد نزدیکی ارتباط با نوه ها برای مادربزرگ و پدربزرگ‌ها باشد. اگرچه برخی از پدربزرگ و مادربزرگ‌ها نمی‌توانند این عامل را کنترل کنند و به دلایلی ازجمله بیماری و هزینه‌ی راه نمی‌توانند نوه‌های خود را از نزدیک ببینند. اما با استفاده از فناوری‌های موجود می‌توانند راحت‌تر با نوه‌های خود ارتباط برقرار کنند.
وظیفه‌ی پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها در خانواده زمانی که پدربزرگ و مادربزرگ‌ها از نوه‌های خود مراقبت می‌کنند یا نقش پدر و مادر واقعی یا پدرخوانده و مادرخوانده‌ی آن‌ها را ایفا می‌کنند بیشتر می‌توانند ارتباط با نوه ها  برقرار کنند. باوجودی که بسیاری از پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها این نقش‌ها را ایفا می‌کنند اما دوست دارند بجای پدر و مادر نوه‌ی خود، پدربزرگ و مادربزرگی باشند که نوه‌های آن‌ها مرتب به آن‌ها سر می‌زنند.
پیوند عاطفی اگرچه طبق پژوهش‌ها پدربزرگ و مادربزرگ‌ها روابط نزدیکی با اعضای خانواده‌دارند اما طبق همین پژوهش‌ها نشان می‌دهد که پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها می‌توانند رابطه‌ی نزدیک‌تری با اعضای جوان خانواده داشته باشند.  تحقیقات نشان می‌دهد که نسل میانه یا همان والدین نوه‌ها می‌توانند نقش مهمی در ایجاد ارتباط نزدیک‌ بین پدربزرگ و مادربزرگ‌ها با نوه‌ها داشته باشند. زمانی که پدربزرگ و مادربزرگ‌ها رابطه‌ی نزدیکی با فرزندان خود داشته باشند ارتباط با نوه ها  نیز ساده‌تر می‌شود.
فواید وجود نوه در زندگی سالمندان ارتباط با نوه ها برای پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها  مزایای بسیاری به همراه دارد. مراقبت از نوه‌ها می‌تواند به درمان افسردگی کمک کند، ارتباطات اجتماعی را تقویت کند و مشکلات روانی را برطرف کند. طبق مطالعه‌ای که در ژوئن۲۰۱۶ در دانشگاه بوستون انجام‌شده است نزدیکی ارتباط پدربزرگ و مادربزرگ‌ها با نوه می‌توانند خطر ابتلا به افسردگی را در هر دو طرف کاهش دهد.  نتایج این مطالعه از حاصل داده‌های یک نظرسنجی طولانی‌مدت از خانواده‌ها و طی چندین نسل از سال ۱۹۵۸ تا سال ۲۰۰۴ است نشان می‌دهد که خانواده‌هایی که جوانان و سالمندان آن‌ها روابط قوی‌تر دارند کمتر به افسردگی دچار می‌شوند.
این‌ها تنها چند مورد از فواید بسیار ارتباط نوه با پدربزرگ و مادربزرگ‌ها بود اما می‌توان با  تقویت این ارتباط این فواید را به حداکثر رساند.
پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها سرشار از تجربه‌اند و ارتباط با آن‌ها می‌تواند جوانان را با تجربیات آن‌ها و سالمندان را با دنیای جوانان آشنا کند.
منابع:
http://jamejamonline.ir/sara/1060675341270144944/%D8%B2%D9%86%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D9%86%D9%88%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D9%88%D8%B3%D8%AA-%D8%AF%D8%A7%D8%B4%D8%AA%D9%86%DB%8C
https://www.verywellfamily.com/grandparents-and-grandchildren-keeping-them-close-1695871
https://health.usnews.com/wellness/articles/2017-09-13/the-health-benefits-of-having-and-being-grandparents

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.