اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

آراستگی به سالمندان اعتماد به نفس می دهد

اهمیت آراستگی و بهداشت در سالمندان سالمندان از هر جامعه و هر نوع فرهنگی که باشند، یک خواسته مشترک دارند و آن برانگیختن احترام در دیگران و حفظ عزت نفس‌شان است. سالمندان دوست دارند هم در خانواده و هم در بین اطرافیان، جایگاه اجتماعی خوبی داشته باشند. طرد شدن از سوی دیگران ممکن است به ناراحتی‌های روحی، انزوای سالمندی و حتی افسردگی در سالمندان منجر شود. آراستگی و بهداشت در سالمندان در اینجا اهمیت خود را نشان داده و  برای جلوگیری از این مشکل سالمندان می‌توانند با رسیدگی بیشتر به ظاهرشان، هم از سلامت جسمی و روحی بیشتری برخوردار شوند و هم جایگاه و احترام ویژه‌ای در بین اطرافیان داشته باشند.
آراستگی و بهداشت شخصی  دو عامل مهم در سلامت سالمندان هستند بهداشت شخصی: رعایت بهداشت شخصی برای هر کسی و در هر سنی ضروری است، اما این موضوع درباره سالمندان از اهمیت بیشتری برخوردار است. با افزایش سن، سیستم ایمنی بدن تا حد زیادی ضعیف می‌شود و بنابراین میکروب‌ها و ویروس‌ها بیش از پیش سلامت جسمی شما را تهدید می‌کنند. رعایت آراستگی و بهداشت شخصی، هم به حفظ سلامت جسمی‌تان منجر می‌شود و هم احترام دیگران را نسبت به شما برمی‌انگیزاند. تصورات نادرست و کلیشه‌های سالمندی را کنار بگذارید، تصور نکنید چون پیر شده‌اید دیگر باید خودتان را از یاد ببرید و به سر و وضع‌تان رسیدگی نکنید.
ناتوانی جسمی، ضعف یا ترس از سقوط، نباید بهانه‌ای شود که سالمندان از انجام کارهای مربوط به آراستگی و بهداشت سر باز زنند. به عنوان مثال، شستن دست‌ها قبل از غذا و پس از اجابت مزاج، باید برایتان به نوعی عادت تبدیل شود. سعی کنید حداقل دو بار در روز دندان‌هایتان را مسواک بزنید و ناخن‌هایتان را کوتاه و مرتب نگه دارید. همین کارهای به ظاهر ساده می‌توانند وجهه خوبی از شما به نمایش بگذارند. حداقل هفته‌ای یک یا دو بار حمام کنید. در حمام از وسایل کمکی مانند صندلی‌های ایمنی و میله‌هایی برای تکیه کردن استفاده کنید و از سقوط نترسید. افراد خانواده نیز می‌توانند در این امر به شما کمک کنند. صابون‌ها و لوسیون‌های آنتی‌باکتریالِ خوشبو، با جلوگیری از تجمع باکتری‌ها به سلامت پوست‌تان کمک می‌کنند و در نتیجه از انواع عفونت در امان خواهید بود. علاوه بر این، عطر ملایم و مطبوعی به پوست‌تان می‌بخشند که سبب می‌شود دیگران از مصاحبت با شما لذت ببرند.
آراستگی : دومین مورد مهم در وضع ظاهری سالمندان، آراستگی است. شاید موهای ژولیده و لباس‌های پاره پوره یک خواننده راک به نظر خیلی‌ها عالی باشد، اما چنین چیزی در سالمندان اصلا جالب به نظر نمی‌آید. یک بانو یا آقای سالخورده با ظاهری کاملا ساده اما شسته رفته، تحسین همگان را برمی‌انگیزد و احترام ویژه‌ای در جمع برایش به ارمغان می‌آورد. آراستگی و بهداشت در سالمندان چیز پیچیده‌ای نیست، فقط کافی است چند نکته ساده را رعایت کنید.
اولین نکته‌ای که باید به یاد داشته باشید این است که ساختار بدن‌تان را بشناسید و لباس‌هایی بپوشید که کاملا برازندگی شما را نشان دهد. به عنوان مثال، سعی کنید لباس‌های تمیز و ساده با رنگ‌های ملایم بپوشید. به رنگهای آبی روشن ، سفید ، لیمویی یا سبز روشن  فکر کنید. برای عریض‌تر نشان‌دادن شانه‌ها و بازوها، لباس‌های یقه‌دار یا رگلان مناسب‌تر هستند. (رگلان شبیه لباس‌های ورزشی است که برشی از قسمت حلقه به دو طرف یقه دارد). فعالیت‌های ورزشی هم در شکل دادن ساختار بدن‌تان بسیار مؤثر هستند.
سعی کنید موهایتان را کوتاه و مرتب نگه دارید و اگر آنها را رنگ می‌کنید از رنگ‌های مناسب با پوست‌تان استفاده کنید. اگر موهایتان کم پشت است یا قسمتی از آن ریخته ، می‌توانید موهایتان را کاملا بتراشید. تراشیدن موها شما را جذاب‌تر نشان می‌دهد؛ چپ و راست کردن موها یا استفاده از کلاه‌گیس برای پوشاندن کم مویی ، فقط آن را بدتر می‌کند. آراستگی و بهداشت در سالمندان در مورد خانمها نیز صادق است.  خانم‌ها همچنین می‌توانند از آرایش ساده و رنگ‌های تقریبا تند استفاده کنند که آنها را با وقارتر نشان دهد. انجام روش‌های زیبایی برای کاهش چین‌وچروک‌ها مانند بوتاکس نیز در زیبایی شما تأثیر بسیار زیادی دارد.
عزت نفس سالمندان به سلامتی عمومی آنها می‌انجامد آراستگی و بهداشت در سالمندان ، تصویری مثبت از آنها به جامعه ارائه می‌دهند. این افراد در خانواده محبوب همه هستند و در جامعه نیز به آنها احترام گذاشته می‌شود. در چنین شرایطی، سالمند احساس غرور و عزت نفس بیشتری دارد که به سلامت جسمی و روانی او می‌انجامد. اگر سالمند به هر دلیلی نمی‌تواند از عهده این کار برآید، این وظیفه افراد خانواده و مراقبان اوست که در بهداشت، آراستگی و سلامت سالمند کوشا باشند.
http://miamihomecareservices.com/blog/personal-hygiene-and-its-importance-for-seniors/
https://www.gq-magazine.co.uk/article/men-how-to-dress-your-age-60s-and-beyond

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.