اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

به خطر افتادن سلامت سالمندان با مصرف آسپرین

خطرات مصرف آسپرین یافته های تازه نشان می دهند، برنامه ای برای نشان دادن تاثیر منفی مصرف آسپرین به شکل روزانه با دوز کم بر تندرستی بزرگسالانی که بیش از ۷۰ سال دارند، وجود ندارد.
نتایج مطالعه پنج ساله بر روی بیش از ۲۰ هزار بزرگسال سالم ۷۴ ساله آمریکایی و استرالیایی نشان داد، مصرف آسپرین به شکل روزانه نقشی در پیشگیری از زوال عقل، ناتوانی، بیماری های قلب عروق، حمله قلبی و سکته مغزی ندارد.
دکتر آن ماری، اپیدمیولوژیست مرکز درمانی دانشگاه شهر میناپلیس آمریکا و سرپرست این مطالعه گفت: یافته های ما نشان دادند، مصرف آسپرین خطر خون ریزی و مرگ و میر را به شدت افزایش می دهد. ”
اگر از حمله قلبی یا سکته مغزی جان سالم به در برده اید، خطر بروز خون ریزی داخلی بسیار کمتر از ابتلا به بیماری های قلب و عروق است.
اپیدمیولوژیست مرکز درمانی هنپین در شهر میناپلیس افزود:” نتایج این مطالعه نباید سالمندانی که از مشکلات قلبی عروقی رنج می برند را وادار کند مصرف آسپرینی که پزشک تجویز کرده را متوقف کنند. ”
اما خطر بروز خون ریزی در هفتاد سالگانی که بخشی از آنها در این مطالعه شرکت و مصرف آسپرین را شروع کرده بودند بسیار زیاد است.
دکتر ماری ادامه داد:” آسپرینی که سالمندان مصرف می کنند می تواند دیواره رگ های خونی معده و روده را نازک کرده و خطر خون ریزی را به شدت افزایش دهد که نتیجه اش مرگ است. ”
حسین صرافی
https://www.aarp.org/health/drugs-supplements/info-2018/risks-low-dose-aspirin.html?intcmp=AE-HEA-DRG-R1-C1-ART

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.