اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

نشانه‌ها و علائم سوءرفتار با سالمند چیست؟

برای شناخت نشانه های سوءرفتار با سالمند ابتدا باید بدانیم هنگامی‌که افراد به دوره‌ی سالمندی می‌رسند، تا حدودی توانایی‌شان را از دست می‌دهند و بنابراین آسیب‌پذیرتر می‌شوند. سالمندان معمولا به دیگران نیاز دارند تا از آنها مراقبت کنند. متأسفانه همین نیاز  باعث آزار سالمندان می‌شود  و سبب می شود دیگران آنها را نادیده بگیرند یا اینکه با آنها با خشونت رفتار کنند. به این رفتار، سالمند ستیزی می‌گویند.

به گزارش شادمان، آزار سالمندان ممکن است از جانب هر کسی و در هر جایی اتفاق بیفتد. سالمندان معمولا در معرض خطر آزار و اذیت از جانب فرزندان، مراقبان، اطرافیان و حتی همسایگان هستند.

معمولا افراد سالمند از بازگو کردن اینکه کسی دارد آنها را آزار می‌دهد، می‌ترسند یا خجالت می‌کشند. اگر برای سالمندانی که مسئولیت آنها به عهده‌ی شماست نگران هستید، چشمان‌تان را خوب باز کنید و به دقت مراقب باشید.

در این مطلب، نشانه‌ها و علائم سالمند ستیزی را بررسی می‌کنیم. این نشانه‌ها را بدانید و به‌محض مشاهده‌ی آنها اقدامات لازم را انجام دهید.

علائم سوءرفتار با سالمندان کدامند؟

بدرفتاری فیزیکی بدرفتاری فیزیکی به هر اقدامی که سبب صدمه یا آسیب بدنی شود ، گفته می‌شود. کتک زدن، هل دادن، لگد زدن، سوزاندن، بستن سالمند به تخت یا صندلی چرخ‌دار، قفل کردن در اتاق یا دارویی که تجویز پزشک نیست جزو بدرفتاری فیزیکی از مقوله  آزار سالمندان  هستند.

نشانه‌ها: صدمات قابل مشاهده سوختگی‌های بی‌دلیل، بریدگی‌ها، کبودی یا خونریزی شکستگی استخوان جراحاتی که بارها تکرار می‌شوند هنگامی‌که فرد از نشان دادن زخم‌ها و جراحاتش به پزشک خودداری می‌کند. سوءاستفاده‌ی جنسی سوء استفاده های جنسی یکی از انواع سالمند آزاری ست که آسیبهای جدی را این افراد وارد می کند. برخی بیماران منحرف جنسی تمایل شدیدی به سوءاستفاده‌ی جنسی از سالمندان دارند. این افراد، سالمند را به تماشای تصاویر یا ویدیوهای نامناسب یا حتی تماس جنسی خشونت‌آمیز وادار می‌کنند. این مورد درباره‌ی زنان سالمند شایع‌تر است.

بیشتر بخوانید:

۸ نشانه اذیت و آزار سالمندان

نشانه‌ها: مشاهده‌ی پارگی در لباس که به دلیل کشمکش ایجاد شده است بیماری‌های مقاربتی کبودی به‌ویژه در هر دو طرف بدن یا جای خراش ناخن‌ها خونریزی. سوءاستفاده‌ی روحی از دیگر انواع سالمندستیزی سوءاستفاده‌ی روحی است و به هر اقدامی که سبب شود سالمند به لحاظ احساسی آسیب ببیند گفته می‌شود. این حالت‌ها زمانی اتفاق می‌افتد که کسی سالمند را تهدید می‌کند، او را مورد تمسخر قرار می‌دهد یا با اسامی نامناسب صدا می‌زند، با کلمات بد یا تحقیرآمیز با او صحبت می‌کند، او را نادیده می‌گیرد یا درباره‌ی اینکه با چه کسی نشست و برخاست دارد و کجا می‌رود کنترل می‌کند.

نشانه‌ها: سالمند دوست ندارد با کسی معاشرت کند یا می‌ترسد با کسی روابط برقرار کند رفتارش تغییراتی کرده است که دلیلش را نمی‌فهمید با خودش زیرلب صحبت می‌کند افسرده و گیج است و دیگر به چیزهایی که از آنها لذت می‌برد علاقه‌ای نشان نمی‌دهد مشکلاتی در خواب او به‌وجود آمده است. سوءاستفاده‌ی مالی از شایع ترین مدلهای آزار سالمندان  است . این مورد هنگامی اتفاق می‌افتد که کسی پول یا اموال سالمند را به طریقی از چنگش درمی‌آورد. به‌عنوان مثال وادارش می‌کند به او کارت اعتباری یا پول بدهد یا مجبورش می‌کند سندی را به‌شکل غیرقانونی امضا کند.

نشانه های سوءرفتار با سالمندان

نشانه‌ها: برداشت پول از حساب بانکی که سالمند درباره‌ی آن به شما توضیح نمی‌دهد یک «دوست» جدید که پاپیچِ سالمند شده است و رفتارش عادی نیست مدارک حقوقی که تغییر کرده‌اند یا ناپدید شده‌اند گم شدن صورت‌حساب‌های مالی ناراحتی شدید سالمند و نشانه‌هایی که انگار کسی او را تهدید می‌کند. نادیده گرفتن سالمند هنگامی‌که مراقب کارهای سالمند را انجام نمی‌دهد به‌عنوان مثال غذا، آب، لباس و حتی دارو را برایش فراهم نمی‌کند یا به او محبت نمی‌کند یعنی او را نادیده گرفته است. ترک کامل سالمند نیز نوعی سوء رفتار محسوب می شود و باعث آزار سالمندان می شود.

نشانه‌ها: سالمند ژولیده و کثیف است، لباس‌ها و موهایش نشسته است یا به بثورات پوستی دچار شده است سالمند با کاهش وزن روبه‌رو شده است یا اشتها ندارد زخم بستر دندان، عینک، سمعک یا واکر او شکسته است. اگر هر یک از نشانه‌های فوق را در سالمند می‌بینید، سعی کنید به شکل خصوصی اول با خودش صحبت کنید. به او بگویید متوجه شده‌اید یک جای کار می‌لنگد و می‌خواهید به او کمک کنید. اگر از پاسخ دادن طفره رفت، به احتمال زیاد درست حدس زده‌اید و کسی او را آزار داده است.

اگر به شما گفت که کسی در حال آزار یا تهدید اوست، با اورژانس اجتماعی تماس بگیرید. اگر مشکل چندان حاد نیست و خودتان می‌توانید برطرفش کنید، حتما اقدامات لازم را انجام بدهید. برای جلوگیری از آزار سالمندان می‌توانید مراقبت از سالمند را به فرد یا افراد بهتری بسپارید یا با جمع‌آوری شواهد کافی، از طریق مراجع قانونیِ مرتبط وارد عمل شوید.

| شادمان |
منبع:
https://www.webmd.com/healthy-aging/elder-abuse-signs#1

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.