اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

بایدها و نبایدهای سبک زندگی سالمندان – شادمان

آشنایی با سبک زندگی سالمندان انسان از روز تولد تا دوران پیری، از دوره‌های متفاوتی در زندگی گذر می‌کند. در هر دوره، رفتارها، خصوصیات و سبک زندگی فرد با تغییر و تحولاتی روبه‌رو می‌شود. تا سنین میانسالی، معمولا تغییرات و محدودیت‌های افراد چندان محسوس نیست؛ اما با ورود به دوران سالمندی، فرد باید سبک زندگی کاملا متفاوتی را برگزیند. بایدها و نبایدهای سالمندی می بایست  هم جوانب زندگی فردی و هم جوانب زندگی اجتماعی آنها را پوشش دهد. با این کار، سالمندان می‌توانند از زندگی بهتر و احترام اجتماعی بیشتری برخوردار شوند.
بایدها و نبایدهای زندگی فردی از جوانب فردی سبک زندگی سالمندان می‌توان به تغذیه مناسب، فعالیت ورزشی، ترک عادات و رفتارهای ناسالم مربوط به سلامتی و امور مالی اشاره کرد. حتی اگر کسانی هستند که از سالمندان مراقبت می‌کنند، باز هم سالمند تا جایی که امکان دارد باید از نظر جسمی و مالی استقلال خودش را حفظ کند.
بسیاری از افراد در رعایت بایدها و نبایدهای سالمندی  اهمال می‌کنند. متأسفانه ناآگاهی و فقدان آموزش سالمندان در بسیاری از موارد به زیان آنها تمام می‌شود. به‌عنوان مثال، سالمندان مجاز نیستند هر نوع غذایی را مصرف کنند، هر فعالیت ورزشی را انجام دهند یا هر طور دل‌شان می‌خواهد رفتار کنند. اما بسیاری از آنها یا نمی‌دانند یا اهمیتی به رعایت آن نمی‌دهند.
در سبک زندگی سالمندان باید به تغذیه سالمند اهمیت ویژه‌ای داده شود. از آنجایی که بدن در سنین سالمندی دیگر نمی‌تواند همه ویتامین‌ها و موادمغذی موردنیاز را از طریق غذاها جذب کند، رژیم غذایی سالمند علاوه بر کامل بودن باید شامل مکمل‌هایی مانند مکمل ویتامین D، کلسیم و نظایر آنها (با نظر پزشک) باشد. در کنار یک رژیم غذایی مقوی و سالم، ترک عادات بدِ غذایی مانند مصرف نمک زیاد، غذاهای شیرین، چربی‌های مضر، غذاهای آماده، الکل و سیگار ضروری است.
مورد مهم دیگر، رعایت بایدها و نبایدهای سالمندی در مقوله فعالیت‌های جسمانی است. سالمندان معمولا با محدودیت‌های حرکتی، دردهای جسمانی مزمن و خطر سقوط روبه‌رو هستند. به همین دلیل برخی از آنها تا جایی که ممکن است سعی می‌کنند زیاد تحرک نداشته باشند. قبل از هر چیز، باید به سالمندان آموزش داده شود که از سقوط واهمه نداشته باشند. اگر سالمندان به آرامی حرکت کنند، هنگام راه رفتن فقط به پایین و روبه‌رو نگاه کنند و حواس‌شان به موانع اطراف باشد، هرگز سقوط نخواهند کرد. سالمندی که به تنهایی نمی‌تواند راه برود باید از عصا استفاده کند و از این موضوع خجالت نکشد. علاوه بر آن گرفتن میله‌ها و نرده‌های محیط اطراف در هنگام راه رفتن ضروری است.
در مقابل، سالمندانی هستند که بی‌توجه به محدودیت‌های سنی‌شان رفتارهای خطرناک انجام می‌دهند و با انجام فعالیت‌های ورزشی نامناسب به خودشان آسیب وارد می‌کنند. دامنه حرکت ماهیچه‌ها و مفاصل در سنین سالمندی با محدودیت‌هایی روبه‌روست. یک حرکت اشتباه، ممکن است به شکستگی، پارگی تاندون‌ها یا صدمات جبران‌ناپذیر منجر شود.
یکی دیگر از جنبه‌های فردی سبک زندگی سالمندی ، داشتن استقلال مالی است. خرج‌کردن‌های بی‌منطق و عدم صرفه‌جویی می‌تواند رفاه مالی سالمندان را به‌شدت تحت‌تأثیر قرار دهد. از سوی دیگر، انباشته کردن پول و خرج نکردن آن به ویژه برای موارد درمانی یکی از بزرگترین اشتباهات سالمندان است. بنابراین این افراد باید امور مالی‌شان را به خوبی مدیریت کنند تا به دیگران وابسته نباشند.
بایدها و نبایدهای سالمندی در  زندگی اجتماعی سبک زندگی سالمندی فقط به بایدها و نبایدهای فردی محدود نمی‌شود، سالمندان هم جزئی از جامعه هستند و بنابراین باید آداب معاشرت در زندگی اجتماعی را هم رعایت کنند. بسیاری از سالمندان تصور می‌کنند به دلیل محدودیت‌ها و کاهش توانایی‌شان در این دوران، همه موظف هستند خودشان را به‌طورکامل در اختیار آنها قرار دهند. اما کهولت سن، توجیه مناسبی برای رفتارهای ناخوشایند یا داشتن انتظارات بی‌مورد از دیگران نیست.
سالمندان باید به دیگران احترام بگذارند و تصویر کاملی از یک شهروند متشخص را ارائه دهند. به‌عنوان مثال، رعایت بهداشت و نظافت، پوشیدن لباس‌های مناسب و آراستگی هم در منزل و هم در جامعه بسیار اهمیت دارد. علاوه بر این، برخی از سالمندان در اماکن عمومی مانند مطب پزشک، اتوبوس، سوپرمارکت و نظایر آنها با دیگران بسیار بد برخورد می‌کنند، می‌خواهند همه را نصیحت کنند یا مدام در حال غرولند هستند. این کارها وجهه اجتماعی سالمندان را زیر سؤال می‌برند و بازتاب آن به خود آنها برمی‌گردد. رعایت ادب، لبخند زدن، عذرخواهی کردن و مهربانی با دیگران از بهترین ویژگی‌هایی هستند که احترام آنها را نسبت به سالمندان برمی‌انگیزد.
سبک زندگی هر فرد با توجه به محل زندگی، شرایط خانوادگی و فرهنگی، وضعیت سلامتی و عاطفی او با سبک زندگی دیگران متفاوت است. مواردی که در فوق به آنها اشاره شد، عمومی هستند و بایدها و نبایدهای سالمندی را  به طور کلی در بر می‌گیرند. با این حال، سالمندان می‌توانند با تطبیق دادن این بایدها و نبایدها با شرایط و موقعیت خودشان، سبک زندگی سالمی را در پیش گیرند که سبب می‌شود دوران سالمندی خوب و خوشی را از سر بگذرانند.
| شادمان |
منبع: http://padhamhealthnews.org/the-dos-and-donts-for-senior-citizens/

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.