اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

در تهران یک میلیون و ۳۰۰ هزار سالمند زندگی می کند

رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان گفت: سالانه ۷۰۰ هزار سالمند به جمعیت سالمندی اضافه می‌شود و در تهران یک میلیون و ۳۰۰ هزار سالمند زندگی می کند. محسن سلمان‌نژاد در مراسم تجلیل از پیشکسوتان و مدافعان حقوق سالمندان گفت: طی دو سال گذشته اقدامات متعددی در راستای برنامه‌ریزی برای سالمندان و همچنین تعامل با تشکل‌های غیردولتی انجام شده است.
وی با اشاره به اینکه سالانه ۷۰۰ هزار سالمند به جمعیت سالمندی اضافه می‌شود، گفت: در تهران یک میلیون و ۳۰۰ هزار سالمند وجود دارد که نسبت زن و مرد آن مساوی است.
سلمان نژاد با تأکید بر اینکه کشورها بر اساس تعداد سالمندان‌شان در این حوزه برنامه‌ریزی می کنند، ادامه داد: در کشورهای پیشرفته سالمندی یکی از دغدغه‌های آنها بوده به طوری که در این کشورها رتبه‌بندی انجام شده و کشورهایی که رتبه اقتصادی خوبی ندارند جایگاه مناسبی در رتبه ارائه خدمات به سالمندان کسب کردند به طوری که کشور بولیوی از آن جمله است.
رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان با اشاره به اینکه متأسفانه در کشور ما تعداد بیماران سالمند زیاد است، گفت: دلیل این موضوع این است که در سنین جوانان نکات لازم رعایت نمی‌شود بنابراین دوره سالمندی سختی پیش روی برخی سالمندان است.
سلمان نژاد با تأکید بر اینکه طی دو سال گذشته سند سالمندی به تصویب رسیده است، افزود: در این سند اهداف و راهبردها مشخص شده است و فاز عملیاتی آن با مشاوران داخلی و خارجی در حال پیگیری است تا بتوانیم برنامه‌ریزی درستی برای حوزه سالمندی داشته باشیم.
وی گفت: سالمندی بیماری نیست، در واقع تغییرات فیزیولوژیک است که محدودیت‌هایی ایجاد می‌کند که ما باید با برنامه‌ریزی درست بتوانیم بر این محدودیت‌ها غلبه کنیم.
رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان با اشاره به اینکه در حال حاضر ۶ هزار فرد بالای ۱۰۰ سال در کشور داریم، افزود: تعداد افراد بالای ۸۰ سال نیز به بیش از یک میلیون نفر می‌رسد.
وی گفت: تدوین لایحه حقوق سالمندی یکی دیگر از اقداماتی است که از سوی دبیرخانه شورای ملی سالمندان پیگیری می‌شود که در این خصوص تحقیقات لازم را انجام داده‌ایم و در نهایت کتاب نظام حقوق سالمندان تدوین خواهد شد که امیدواریم بتوانیم این لایحه را از طریق دولت به مجلس ببریم و قوانین خوبی برای سالمندان به تصویب برسد.
سلمان‌نژاد با تأکید بر اینکه راه‌اندازی بنیاد فرزانگان با همکاری تشکل‌های غیردولتی انجام شده است، افزود: در آینده برای بهبود وضعیت و ارائه خدمات ویژه به سالمندان از ظرفیت این بنیاد نیز استفاده خواهیم کرد.
منبع: دبیرخانه شورای ملی ساملندان کشور

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.