اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

تاخیر در اجرای مصوبه شهر دوستدار سالمند – شادمان

الهام فخاری در نود و یکمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران در ارتباط با مصوبه شهر دوستدار سالمند گفت: در سیاست‌های کلی جمعیت ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ «فرهنگ سازی برای احترام و تکریم سالمندان، ایجاد شرایط لازم برای تأمین سلامت و نگهداری آنان در خانواده و پیش‌بینی ساز و کار لازم برای بهره‌مندی از تجارب و توانمندی‌های سالمندان در عرصه‌های مناسب» مورد تأکید قرار گرفته است. امروز ۹٫۲۷ درصد از جمعیت کل کشور سالمند هستند که این نسبت در شهر تهران حدود دوبرابر متوسط سالمندی در کشور یعنی ۱۸٫۷ درصد است.
او با اشاره به مصوبه شهر دوستدار سالمند ادامه داد: بر این اساس از دستاوردهای ارزشمند شورای اسلامی شهر تهران مصوبه شهر دوستدار سالمند می‌باشد که شهرداری تهران را مکلف به انجام اقداماتی در راستای توجه به نیازمندی‌های جامعه سالمندان و تسهیل شرایط و امکانات مناسب زندگی برای این قشر می‌نماید. بررسی‌ها و ارزیابی‌های انجام شده حاکی از آن است که با وجود اینکه بیش از هفت سال از ابلاغ این مصوبه اقدام قابل توجهی در راستای تحقق اهداف این مصوبه به عمل نیامده است.
فخاری ضمن اشاره به مفاد این مصوبه افزود: با توجه به الزام شهرداری تهران به مناسب‌سازی معابر و اماکن عمومی به ویژه در کالبد و مبلمان شهری مطابق موارد مندرج در بند الف از ماده یکم مصوبه شهر دوستدار سالمند به شماره ۱۷۸۷۶/۱۷۰۵/۱۶۰ مورخ ۳۰/۸/۹۱ اقدام چندانی صورت نپذیرفته است.
این کاستی موجب شده سالمندان گرامی از حداقل حقوق خود در بهره مندی از امکانات شهری همچنان محروم باشند. وی گفت: به موجب تبصره ماده یکم مصوبه مذکور شهرداری تهران موظف بوده است یک ماه پس از ابلاغ مصوبه دستورالعمل چگونگی ارائه خدمات و تسهیلات به سالمندان را جهت تصویب به شورای اسلامی شهر تهران ارائه کند. لذا پس از گذشت سال ها از ابلاغ مصوبه انتظار می‌رود این لایحه با قید فوریت تهیه و برای بررسی و تصویب به شورای اسلامی شهر تهران تقدیم شود.
رییس کمیته اجتماعی همچنین خواستار تشکیل هرچه سریع‌تر ستاد شهر دوستدار سالمند شد و اذعان داشت: ضروری است در اسرع وقت ستاد شهر دوستدار سالمند تشکیل شود و پیگیری‌های لازم را در خصوص سهم هر یک از حوزه های معاونت شهرداری تهران را در ارتقاء کیفیت زندگی سالمندان بررسی و مطالبه کند.
او همچنین ضمن تأکید بر توجه به سهم سالمندان در برنامه‌های مأموریت اجتماعی فرهنگی شهردای تهران مندرج در مصوبه بودجه ۱۳۹۷ خواستار ارائه گزارش از اقدامات انجام گرفته در این زمینه به شورا شد و گفت: پس از گذشت شش ماه از سال گزارش اقدامات انجام یافته در خصوص تخصیص اعتبارات برای تحقق این سهم در خصوص مواردی مانند کمک به ورزش همگانی کهنسالان، اجرای برنامه های نشاط اجتماعی، غنی سازی اوقات فراغت شهروندان و آموزش و توانمندسازی شهروندان در امور سلامت به شورای اسلامی شهر تهران ارائه شود.
منبع دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.