اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

۱۵ هزار سالمند در مراکز بهزیستی نگهداری می شوند

رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور اظهار داشت: هفت و نیم تا هشت میلیون نفر سالمند در کشور بسر می برند که تنها تعداد کمی از آنها تحت پوشش صندوق های حمایتی هستند به آن معنا که هم اکنون فقط ۱۵ هزار سالمند در مراکز شبانه روزی و روزانه نگهداری می شوند و تحت پوشش صندوق های حمایتی هستند و این به آن علت است که خانواده های ایرانی علاقمند هستند خود از سالمندان نگهداری کنند. خانواده ها فقط در مواردی مانند آلزایمر پیشرفته، سالمندان را به مراکز نگهداری می سپارند.
او ادامه داد: بخشی از سالمندان نیز مجهول الهویه هستند که به دلیل مسائل شخصی، اقتصادی و اجتماعی خانواده ها، ناگزیر به زندگی در مراکز نگهداری هستند.
سلمان نژاد اضافه کرد: بخشی از سالمندان مراکز نگهداری نیز متکمن هستند اما به واسطه اینکه مراقبی ندارند و به دلیل مسائل امنیتی و خدمات ارائه شده از سوی مراکز در این مراکز زندگی کنند.
جمعیت ایران به سرعت به سمت پیرشدن می رود رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور گفت: محیط جامعه باید به گونه ای توانمند شود که سالمندان وابسته، غیروابسته و مستقل در تمام شرایط بتوانند از امکانات موجود استفاده کنند، دنیای گذشته را جوانان برای جوانان ساختند اما با پیرشدن این جمعیت جوان، محیط باید برای سالمندان به طوری طراحی شود که بتوانند در آن زندگی راحت تری داشته باشند.
سلمان نژاد با اشاره به شعار امسال سازمان جهانی بهداشت برای روز سالمند مبنی بر ‘پیشکسوتان و قهرمانان، حقوق سالمندی’ افزود: دبیرخانه شورای ملی سالمندان از چند ماه گذشته روی این مساله کار می کند تا تمام دستگاه های عضور شورای عالی رفاه را با آن همراه کند.
رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور ادامه داد: این دبیرخانه ارتباطات بین المللی خوبی در این زمینه دارد و ایران فوکال پوینت (نقطه کانونی) منطقه خاورمیانه در حوزه سالمندی است و امسال بزرگ ترین همایش سالمندی آسیا و اقیانوسیه در ایران برگزار می شود.
سلمان نژاد افزود: ایران کشوری در حال گذار از پنجره جمعیتی جوان است و جزو چند کشور اول دنیا است که به سمت جمعیت سالمندی حرکت می کند و لازم است تدبیری اساسی برای سالمندی بیندیشد.
او تاکید کرد: با برنامه ریزی می توان جمعیت سالمند را به جمعیتی پویا تبدیل کرد؛ سالمندان در جوامع پیشرفته کاملا با سایر اقشار جامعه، ادغام شده اند و در جامعه نقش دارند هرچند ممکن است مانند نقش گذشته نباشد اما اغلبسالمندان اشتغال دارند و از اینکه در جامعه تردد کنند و از خانه بیرون بیایند ترسی ندارند. تکریم سالمندان باید قوی تر از گذشته دنبال شود.
وی ادامه داد: بیشتر خانواده های ایرانی با مسائل مربوط به سالمندان آشنا هستند. سالمند باید در خانه و جامعه تکریم شود و استقلال داشته باشد و تکریم سالمند در گروی استقلال اوست.
منبع دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.