اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

تاثیرات گل و کشاورزی بر شادی سالمندان- شادمان

در زندگی مسائل متعددی وجود دارند مانند تاثیر کشاورزی بر شادی سالمندان که قبل از دوران سالمندی به آن ها فکر نمی کنید. هنگام گذر سن به دست آوردن خرد،تجربه و علم بسیار لذت بخش است اما چیزی که اشتیاق کمتری برای سالمندان  به همراه دارد نحیف شدن و چروکیده شدن است. لذت دریافت شاخه گلی شاداب چه در جوانی چه در پیری تنها چیزی است که تغییر نمی کند.

تاثیر مثبت گل کاری و  آرائیدن گل ها بر روی شادابی و سلامتی جسمی موضوعی است که اکثر مردم به آن توجه نمی کنند. مطالعه ای که شامل تعدادی از شهروندان بوده است به منظور دانستن چگونگی تاثیر گل ها به روی عواطف و به طور خاص تاثیر آنها به روی سالمندان انجام شده شده است.

تاثیر گل بر عواطف سالمندان آنهایی که گل های تازه و شاداب دریافت می کنند و یا فعالیت کشاورزی و باغبانی انجام می دهند احساس خوشحالی بیشتر، افسردگی کمتر دارند و حافظه کوتاه مدت قوی تری خواهند داشت. آنها همچنین علاقمندی بیشتری را برای برقراری ارتباط با افراد مورد علاقه و دوستانشان تجربه کرده اند. شرکت کنندگان بلا فاصله پس از دریافت گل ها خوشحالی خود را نشان داده اند.این خوشحالی جای احساس غم و افسردگی را گرفته است. همچنین شرکت کنند گان تحت آزمایش های مختصر به منظور تقویت حافظه شان قرار گرفته اند.

اثر کشاورزی و باغبانی بر دوران سالمندی شاد

شرکت کنندگانی که برایشان گل فرستاده شده است عملکرد بهتری را داشته اند و همچنین شروع کرده اند به تعامل بیشتر با اطرافیان خود و تلاش بیشتر برای تقویت و بازسازی روابط با خانواده و دوستان.جالب تر اینکه آنها در مواجهه با دکترها و پرستارها رفتار مودبانه تری داشتند. انسان های شادتر ثابت کرده اند که کارآیی بیشتری را در محل کار دارند.

بعلاوه آنهایی که زندگی شخصی  شادتری دارند تمایل بیشتری به مشارکت در اجتماع نشان می دهند. بسیاری از سالمندان به نوعی افسردگی را تجربه می کنند. این مسئله به طور خاص در مورد آنهایی که در خانه ی سالمندان نگهداری می شوند صدق می کند.

تاثیر کشاورزی بر شادی سالمندان

آنها احساس می کنند که دیگر مهم و کار آمد نیستند و غالبا از سوی خانواده شان فراموش شده اند و این نمونه ی دردناکی از مثل از دل برود هر آنکه از دیده برفت ” است. بنابراین آنهایی که عزیزی را در این مکان های مراقبت دارند چرا نباید تلفن را برداشته وب سایت آنلاینی را جستجو کرده و گلی مناسب را برای  آن شخص خاص سفارش بدهند.

بیشتر بخوانید:

تاثیر مثبت باغبانی بر روی سالمندان

همانطور  که اشاره  شد این مطالعه  پیشرفت در تقویت حافظه کوتاه مدت را نشان داده است. بنابراین اگر شما عزیزانی را دارید که دچار کمی فراموشی هستند احتمالا تنها نیازشان دریافت گل های شاداب است. در همین حین شما در حال ساختن و محکم تر کردن روابط خود خواهید بود. یادتان باشد احتمالا  زمان بهترین چیزی است که شما می توانید تقدیم کنید. در ضمن شما برای فرستادن گل نباید منتظر تولد و یا مناسبت های دیگر باشید. اگر به دنبال غافلگیری آنها هستید گل ها را بدون اطلاع قبلی برایشان بفرستید.


در مطالعه ای دیگر(آقای ) روتگرز حال خوب سالمندان را مرتبط با گل ها می داند. به خصوص اینکه هشتاد و یک درصد سالمندانی که در این مطالعه شرکت کرده بودند خبر از کاهش افسردگی به دلیل  دریافت گل ها داده اند.چهل درصد شرکت کنندگان خبر از فراتر گذاشتن پای خود در روابط با افرادی که گرد آنها آمده‌اند مانند خانواده و دوستان صمیمی گذاشته اند.

هفتاد و دو درصد شرکت کنندگانی که گل دریافت کرده اند در آزمون حافظه نمرات بسیار بالاتری  نسبت به کسانی که گل نگرفته اند دریافت کرده‌اند. هاویلند جونز مدعی شده است که انسانها ی شادتر دارای زندگی طولانی ترو سالم تر هستند و از تغییرات استقبال می کنند.

باید برای بهبود زندگی سالمندان به دنبال راههای تازه باشیم

تحقیقات نشان می دهد که ما هرچه مسن تر می شویم مواجهه با طبیعت مانند گل کاری می تواند به طور شگفت انگیزی حال مارا بهبود بخشد. به ادعای دکتر جانت هالیوند جونز استاد روانشناسی و مدیر پژوهشکده پیشرفتهای انسان نتایج تحقیقات بسیار مهم هستند چون مردم هرچه مسن تر می شوند زندگیشان استرس زا تر می شود. ما همواره باید به دنبال راهی تازه برای شادابی و سرزندگی سالمندان باشیم.

منابع:
https://www.prestigeflowers.co.uk/flower_press/flowers-benefit-elderly/
https://www.terrafolia.ca/en/flowers-seniors.html

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.