اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

پیشگیری از انواع بیماریهای دوران سالمندی

توصیه هایی برای  تغذیه سالم در دوران سالمندی  پیشگیری از انواع بیماریها به پیروی کردن از رژیم غذایی سالم در آغاز میانسالی مثل دوران جوانی اهمیت دارد. اما اگر شما هم مثل اکثر سالمندان اشتها و سوخت و ساز بدن تان کم شده باید منتظر افزایش وزن بدن تان باشید. علاوه بر این، حفظ تندرستی در سالمندی باید بر روی پیروی کردن از رژیم غذایی سالم با هدف حفظ تندرستی قلب، ریه ها، مفاصل، استخوان ها و کاهش خطر بروز بیماری ها استوار باشد. ایجاد چند تغییر کوچک در رژیم غذایی می تواند به کاهش تاثیر استرس زا سالمندی بر بدن کمک کند.
نگرانی اکثر افراد درباره بروز بیماری هایی که به افزایش سن مربوط است زیاد می شود. وقتی سن ما بالا می رود، افزایش رادیکال های آزاد و قند خون به سلول های بدن حمله کرده و باعث آسیب دیدگی دائمی اندام ها، استخوان ها و عضلات می شود. وقتی جوان بودیم، بدن ما می توانست از بروز آسیب دیدگی پیشگیری کرده یا صدمه دیدگی را از بین ببرد، اما با افزایش سن این توانایی کم می شود.
در دوران سالمندی چه اتفاقی در بدن می افتد؟ کاهش سوخت و ساز:
آموختن روش هماهنگی با کم شدن سوخت و ساز مهم است چون بدون آن سوختن کالری کم شده و وزن افزایش می یابد. حفظ وزن بدن در اندازه طبیعی کلید پیشگیری از ابتلا به دیابت نوع دو و حفظ تندرستی قلب است. افزایش شاخص توده بدن با بروز فشار خون بالا، افزایش کلسترل، بیماری قلبی و حتی سرطان ارتباط دارد.
کاهش اشتها:
وقتی جوان بودید، احتمالا نمی توانستید غذا بخورید. برخی از سالمندان نیز به دلایل ژنتیکی و ارثی و برخی عوامل بیرونی – افسردگی، مصرف دارو و بیماری ها – بی اشتهایی را تجربه می کنند.
بیماریهای دوران سالمندی دیابت؛ خطری جدی
میانسالان و سالمندان اغلب در معرض ابتلا به دیابت نوع دو قرار دارند. مواد غذایی نیز در بالا رفتن میزان قند خون موثرند. افزایش یا کاهش بیش از اندازه میزان قند خون می تواند خطرناک باشد.
بیماری قلبی؛ خطری بزرگ
برخی اوقات می شنوید که بیماری قلبی مهم ترین عامل مرگ و میر است، اما متخصصان مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا اعلام کرده اند، بیش از ۸۰ درصد مرگ و میرهایی که عامل اش بیماری عروق کرونر – نوعی بیماری قلبی که در نتیجه باریک شدن رگ ها بروز می کند – بوده اند قابل پیشگیری هستند.
توصیه های خوراکی جهت پیشگیری از برخی بیماریها تفاوت های بدن انسان در دوران جوانی و سالمندی زیاد است. از این رو است که پزشکان معتقدند بدن در دوران سالمندی به مراقبت های ویژه نیاز دارد. پیروی کردن از رژیم غذایی سالم اولین کار برای کاهش خطر بروز بیماری ها، به خصوص دیابت نوع دو و بیماری قلبی، است. همچنین این کار می تواند به بهبود احساس و افزایش انرژی منجر شود. فعالیت بدنی، مصرف دارو و … می توانند به رشد جسمی تان کمک کنند.
 پیشگیری از فشار خون بالا با پرهیز از نمک
متخصصان انجمن قلب آمریکا توصیه کرده اند، سالمندان باید مواد غذایی کم نمک بخورند و برای مزه دار کردن غذا از ادویه ها استفاده کنند. متاسفانه، در دسترس بودن نمکدان و استفاده از آن می تواند وزن تان را افزایش بدهد که نتیجه اش افزایش فشار خون است.
جلو گیری از کمبود کلسیم با نوشیدن شیر
نوشیدن روزانه سه فنجان شیر کم چرب، ماست، پنیر یا مواد غذایی عاری از لاکتوز می تواند نیاز بدن تان به ماده معدنی کلسیم را تامین کند. وجود مقادیر کافی این ماده معدنی در بدن، تندرستی استخوان ها و دندان ها را تضمین می کند.
پیشگیری از کم خونی و اختلالات عصبی با خوردن مواد غذایی سرشار از ویتامین ب ۱۲
برخی از سالمندان از کمبود شدید ویتامین ب ۱۲ رنج می برند چون بدن شان قادر به جذب این ویتامین نیست. ویتامین ب ۱۲ اهمیت زیادی دارد. کمبود این ویتامین باعث بروز کم خونی، اختلال شناختی و نوروپاتی – نوعی اختلال عصبی – می شود. با مصرف ماهی، گوشت قرمز، شیر، تخم مرغ و … می توان نیاز بدن به این ویتامین را تامین کرد.
حفظ سلامت قلب
کارشناسان انجمن قلب آمریکا تاکید می کنند، پیروی کردن از رژیم غذایی سالم ارتباط مستقیمی با حفظ سلامت قلب دارد. میوه، سبزیجات، غلات کامل، لبنیات کم چرب، مرغ و ماهی، روغن زیتون و کانولا و حبوبات باید در رژیم غذایی سالمندان گنجانده شود.
وعده های غذای برنامه ریزی شده
وقتی برای وعده های غذایی تان برنامه ریزی می کنید، متوجه خواهید شد که کمتر از قبل غذای ناسالم می خورید، چون برای طبخ شان برنامه ریزی می کنید.
پیشگیری  از پوکی استخوان  با مصرف ویتامین د 
ویتامین د نیز مثل ویتامین ب ۱۲ نقش اساسی در حفظ تندرستی بدن ایفا می کند اما بدن سالمندان به سختی آن را جذب می کند. شما می توانید ویتامین د زیادی از نور خورشید، مکمل های خوراکی و مواد غذایی مثل روغن ماهی، ماهی سالمون و تن، پنیر و زرده تخم مرغ بگیرید. کمبود ویتامین د خطرناک است و می تواند باعث بروز دیابت، ضعف عضلات، بیماری قلبی، پوکی استخوان و … شود.
فیبر دوست شما است
میزان کلسترول خون در دوران سالمندی افزایش می یابد. برای کاهش کلسترول خون باید مواد غذایی سرشار از فیبر – لوبیا، جو، میوه، سبزیجات، عدس و بادام – را به رژیم غذایی اضافه کرد. فیبر همچنین نقش زیادی در کنترل میزان قند خون ایفا می کند و خطر ابتلا به دیابت را کم می کند.
| حسین صرافی |
منبع: https://senior.com/tips-healthy-eating-age/

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.