اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

درباره مراقبت از سالمندان بیشتر بدانیم.

مراقبت از بزرگسالان یکی از مهم‌ترین وظایف افراد خانواده است و بهترین کار این است که آنها در خانه و نزدیک عزیزان‌شان باشند.

 موارد مراقبت از بزرگسالان چیست؟

وجود سالمندان برکت و روشنایی هر خانه است، بنابراین شیوه رفتار و مراقبت از آنها از اهمیت زیادی برخوردار است. سالمندی بخشی از چرخه طبیعی عمر است: آنها نیز از کودکی و نوجوانی به جوانی رسیده‌اند و پس از میانسالی وارد دوره سالمندی شده‌اند؛ ما نیز همین چرخه را طی خواهیم کرد. سالمندان روزی خودشان را وقف خانواده و فرزندان‌شان کرده‌اند و اینک باید از مراقبت و توجه آنها برخوردار شوند. مراقبت از بزرگسالان یکی از مهم‌ترین وظایف افراد خانواده است و بهترین کار این است که آنها در خانه و نزدیک عزیزان‌شان باشند. مگر در شرایطی که واقعا راهی به جز مراقبت از آنها در خانه سالمندان نباشد.
سالمندان شایسته برخورداری از مراقبت خوب و همه جانبه هستند مراقبت از بزرگسالان باید از دو جنبه مورد توجه قرار گیرد: مراقبت فیزیکی و مراقبت عاطفی. هر یک از اینها موارد متعددی را در بر می‌گیرند که برای مراقبت از بزرگسالان ضروری است.

مراقبت فیزیکی

– یکی از مهم‌ترین کارها برای مراقبت از بزرگسالان پیگیری وضع سلامتی آنهاست. مراقب باشید به موقع داروهایشان را مصرف کنند و اگر خودتان هم یادتان نمی‌ماند، از فناوری‌های یادآور در این مورد استفاده کنید. به طور منظم آنها را نزد پزشک ببرید و از آنها بخواهید آزمایش‌های سالانه را انجام دهند.
در منزل (خواه منزل خود سالمند باشد یا منزل شما) امکانات ایمنی از جمله میله‌ها و دستگیره‌های کمکی برای جلوگیری از سقوط را نصب کنید. قراردادن این امکانات به ویژه در حمام و توالت ضروری است. دستگاه هشدار مونوکسید کربن و گازهای خطرناک باید در منزل حتما وجود داشته باشد. اگر  سالمندان در منزل‌شان تنها زندگی می‌کنند، باید از دستگاه‌های هشدار لرزشی استفاده کنید تا در موقع خطر آنها را از خواب بیدار کند. جعبه کمک‌های اولیه و شماره تلفن‌های اضطراری باید همیشه در دسترس باشند.
سالمندان را به فعالیت‌های فیزیکی تشویق کنید. ورزش می‌تواند آنها را مدت‌های طولانی از ضعف و بیماری دور نگهدارد. ورزش‌های هوازی، پیاده‌روی و هر گونه ورزش دیگری که تنفس و ضربان قلب را افزایش دهد به مدت ۲۰ دقیقه و سه روز در هفته لازم است.
در بهداشت و نظافت سالمندان به آنها کمک کنید. در انجام برخی کارها مانند حمام کردن و شانه‌زدن موهایشان پیش‌قدم شوید. البته این را به شکلی پیشنهاد ندهید که ناراحت‌شان کند. اگر سالمند به مراقبت تمام وقت نیاز دارد و شما ساعت‌های  طولانی در منزل نیستید، یک مراقب خوب و باتجربه استخدام کنید.

مراقبت روانی

– نکته بسیار مهم در  مراقبت از بزرگسالان ،  سلامت روح و روان آنهاست که متأسفانه در بسیاری موارد نادیده گرفته می‌شود. مراقب حالات روحی آنها نظیر بی‌علاقگی به همه چیز، احساس غم عمیق یا سایر نشانه‌های افسردگی باشید. توجه به ضعف، فراموشی بیش‌ازحد یا بی‌ثباتی نیز مهم است؛ زیرا خطر ابتلا به آلزایمر یا زوال عقل وجود دارد.
به سالمندان و نوع زندگی‌شان احترام بگذارید و به کودکان‌تان هم آموزش بدهید که با آنها مهربان و مؤدب باشند. سعی کنید سرگرمی‌های مشترکی با سالمندان پیدا کنید تا پیش خودشان فکر نکنند که نمی‌توانند با جوان‌ترها تعامل داشته باشند. به‌عنوان مثال می‌توانید با هم کارت بازی یا دومینو بازی کنید. بازی‌های فکری و حل جدول هم برای حافظه و توانایی‌های ذهنی آنها بسیار مفید است، این کار را هم می‌توانید به شکل مشترک انجام دهید.
فراموش نکنید که سالمندان نسبت به تغییرات به ویژه تغییر دکوراسیون منزل حساس هستند و بلافاصله عصبی می‌شوند. سعی کنید تا جایی که ممکن است چیزی را در منزل تغییر ندهید. به آنها استقلال بدهید و در همه کارهایشان دخالت نکنید. به سالمند فقط تا جایی که نیاز دارد کمک کنید، بیشتر از آن ممکن است او را ناامید کند.
همیشه آماده باشید که گاهی با مقاومت سالمند در برخی موارد روبه‌رو شوید. به عنوان مثال، سالمند ممکن است از رفتن نزد پزشک یا انجام آزمایش چکاپ خودداری کند. در این گونه موارد با او تند برخورد نکنید و با عصبانیت قهر نکنید. صبورانه برای او توضیح دهید کاری که قرار است انجام شود به نفع خود اوست و برای شما هم اهمیت دارد که او در بهترین شرایط رفاهی و سلامتی باشد. به احتمال زیاد خواهد پذیرفت.
بگذارید سالمندان از زندگی لذت ببرند مراقبت از بزرگسالان برخلاف آن چیزی که همه فکر می‌کنند می‌تواند بسیار ساده باشد. آنها بیش از هر کسی به افراد خانواده‌شان اعتماد دارند، بنابراین شما می‌توانید همان دوستی باشید که می‌خواهند. برای گوش دادن به آنها و توجه به نیازهایشان زمان بگذارید. بسیاری از آنها خواسته زیادی ندارند. گاهی وقت‌ها هدایای کوچکی برایشان بخرید، آنها را بی‌هوا بغل کنید و ببوسید؛ به آنها نشان دهید که برایتان مهم هستند. محبت کردن به سالمندان به شدت خوشحال‌شان می‌کند و در بهبود کیفیت زندگی‌شان تأثیر زیادی دارد.
| شادمان |
منابع:
http://www.aginginplace.org/home-care-for-the-elderly-in-their-own-homes-important-things-to-remember/
https://www.wikihow.com/Care-for-the-Elderly

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.