اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

نه به قهوه ای و قرمز! آبی روشن بپوشید

صنعت مد و زیبایی برای افراد میانسال چه رنگهایی را در نظر گرفته است؟ برای تولد مادرم قرار است هدیه‌ای بخرم. از بین انواع و اقسام روسری‌هایی که در مغازه وجود دارد، رنگ صورتی را انتخاب می‌کنم. می‌دانم مادرم به محض اینکه کادو را باز کند، می‌گوید:« مادر صورتی و رنگهای روشن از سن و سال من گذشته، کاش یک رنگ سنگین تر می‌خریدی» حتما شما هم این جمله را زیاد از پدر و مادرهای‌تان شنیده‌اید. برای آن‌هایی که ۵۰ سالگی را رد می‌کنند و وارد مرحله میانسالی می‌شوند این یک جمله عادی است. اکثر افراد میانسال به خصوص در جامعه ما رنگهای شاد را دیگر مناسب سن‌شان نمی‌دانند. آن‌ها رنگ‌ها را به دو دسته سنگین و غیر سنگین تقسیم می‌کنند و معتقدند باید در انتخاب لباس محتاط‌ تر عمل کنند. واقعیت مهم در مورد میانسالی این است که افراد از ۵۰ سالگی به بعد به شدت محتاط می‌شوند. دکتر ابوالفضل قیامی،‌روانشناس می‌گوید:«حتی بلندپروازترین افراد هم در میانسالی افتاده می‌شوند و محافظه کاری و احتیاط را پیشه می‌کنند. این محتاط بودن از رنگ لباس شروع می‌شود و به مسائل مهم تری مثل محافظه کاری در مورد مسائل مالی می‌رسد. اطرافیان برای افراد میانسال مهم می‌شوند و همین دلیلی است برای اینکه همه جوانب را در نظر بگیرند و تنها برای خودشان زندگی نکنند.»
ما اما در این گزارش نمی‌خواهیم در مورد تمام مسائل حرف بزنیم. حرف زدن درباره اینکه قدرت ریسک افراد میانسال، در زمینه‌های مختلف تا چه اندازه پایین می‌آید می‌تواند موضوع گزارش های دیگر ما باشد اما موضوع این گزارش مشخصا در مورد نوع انتخاب رنگ لباس است. مقدمه ای که در ادامه می‌تواند به ما کمک کند تا در مورد صنعت مد و لباس در دوران میانسالی به تفصیل حرف بزنیم.
چند زن بالای ۶۰ سال با رنگ صورتی خوشحال هستند؟ در اکثر کشورهای پیشرفته، رنگ حرف اصلی را در پوشاک میانسالی می‌زند. مرجان الوند طراح مد و لباس می‌گوید:«اگر به پوشاک زنان و مردان میانسال در کشورهای اروپایی دقت کنید حتما متوجه می‌شوید که آن‌ها تا چه اندازه از رنگهای روشن مثل سفید، شیری، صورتی و آبی روشن استفاده می‌کنند. این مسئله اما کاملا در ایران متفاوت است. هر چقدر سن افراد بالا می‌رود رنگ‌ها تیره‌تر می‌شوند. کافی است نگاهی به دور و اطرافتان بی اندازید. شما چند مرد ۶۰ ساله سراغ دارید که یک تی شرت آبی روشن تن کند و با شلوار جین به خیابان برود؟ یا چند زن میانسال می‌شناسید که از پوشیدن پالتوی صورتی خوشحال باشد و نگاه دیگران آزارش ندهد؟. نکته ای که خیلی از افراد میانسال جامعه ما از آن غافل شده اند این است که اتفاقا رنگهای روشن با موهایی که کمی‌سفید شده هماهنگی بیشتری دارد. ضمن اینکه رنگهای روشن می‌تواند به چهره شما روشنی ببخشد و چین و چروک‌ها را در خود حل کند. متاسفانه مساله رنگِ پوشاک افراد میانسال، تبدیل به یک مسئله دوسویه شده. در خیلی از مواقع افراد، به خانم مسنی که کفش‌های قرمز پوشیده و شال سفید سر کرده و مانتوی رنگ روشنی را انتخاب کرده با تعجب نگاه می‌کنند. شاید همین نگاه‌هاست که افراد مسن را محتاط می‌کند تا رنگ‌ های تیره انتخاب کنند و رنگهای روشن را از چرخه لباس‌هایشان حذف کنند.»
ساختارشکنی با رنگهای روشن  هر قیمتی؟ هرگز! مرجان الوندی اما تاکید دارد که هیچ چیز به اندازه اصولی رفتار کردن اهمیت ندارد. او معتقد است صنعت مد اصولی دارد که فارغ از تمام تابوهاست و بر اساس اصول روانشناسی و زیبایی شناسایی نوشته شده است. بنابراین نیازی نیست به هر قیمتی با آن مقابله کنیم و بخواهیم مسیر یک ماجرا را عوض کنیم. او می‌گوید:« بعضی از طراحان با این بهانه که می‌خواهند در صنعت پوشاک افراد میانسال ساختار شکنی کنند، رنگ‌های به شدت تند و به اصطلاح جیغ را انتخاب می‌کنند. در صورتیکه صنعت مد و زیبایی در جهان به این نتیجه رسیده که باید در پوشاک افراد میانسال از رنگهای روشن استفاده کرد.همانطور که می‌دانید رنگ‌ها از نظر روانی روی ما تاثیر زیادی می‌گذارند. همان اندازه که رنگ‌های مشکی و قهوه ای و تیره می‌تواند روحیه فرد را کسل کند، رنگ‌های تند مثل قرمز پر رنگ، بنفش تیره و زرد هم می‌تواند   باعث تشویش شود و برای یک فرد میانسال مناسب نباشد. بنابراین این نکته مهمی‌است که رنگ‌ها را بشنایم و فارغ از هر گونه جهت گیری آن را به دیگران و به خصوص افراد میانسال و سالمند توصیه کنیم.»
فشن شویی برای افراد بالای ۶۵ سال
مدتهاست که صنعت مد دیگر تنها به گروه محدودی از زنان و مردان جوان محدود نمی‌شود. حالا در سرتاسر دنیا و البته در ایران فشن شوهایی مخصوص معلولین، کودکان و افراد میانسال برگزار می‌شود و برندهای مطرح دنیا سعی میکنند بهترین‌ها را ارائه کنند. بد نیست بدانید هر ساله فشن شویی در شهر سیدنی استرالیا برگزار می‌شود که مخصوص افراد بالای ۶۵ سال است. در این فشن شو سعی می‌شود تا بهترین طراحی‌ها با بهترین رنگ‌ها برای این گروه سنی ارائه شود. همانطور که مرجان الوندی به آن اشاره کرد، در این فشن شو، بیشتر لباس‌ها با پارچه‌هایی  با  رنگهای روشن دوخته شده است. رنگ‌هایی که باعث آرامش می‌شود و می‌تواند به زیبایی دوران میانسالی اضافه کند.
| سارا شمیرانی |

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.