اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

توصیه هایی جهت مدیریت پس‌ انداز دوران بازنشستگی – شادمان

چند توصیه برای مدیریت پس‌ اندازها مشکلات مالی ، داشتن پس انداز و دغدغه تامین معیشت، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های دوران سالمندی است. بر اساس آمار سال ۲۰۱۶، در ایالات متحده، از حدود ۴۹/۳ میلیون نفر سالمند آمریکایی بیش از ۷ میلیون نفر زیر خط فقر زندگی می‌کرده‌اند. به طور کلی قشر سالمندان از نظر مالی آسیب‌پذیر هستند. بسیاری از سالمندان در این دوره، بدون هیچ درآمدی زندگی می‌کنند و بنابراین از لحاظ مالی به خانواده یا آشنایان وابسته هستند. اما برخی دیگر، با وجود داشتن مستمری ماهیانه و حقوق بازنشستگی باز هم به سبب ناهمخوانی سطح عمومی مستمری‌ها با هزینه‌های زندگی، با مشکل مالی مواجه می‌شوند. آنهایی هم که وضع بهتری دارند و اندوخته‌ای اندک دارند، در بسیاری از موارد نمی‌دانند باید از اندوخته خود چگونه استفاده مناسب کنند.
داشتن پس‌ انداز ، یکی از بهترین کارهایی است که هر سالمند می‌تواند برای آرامش خاطر خودش و استقلال مالی در دوران سالمندی انجام دهد. اما اگر سالمند مدام از پس‌ انداز خود خرج کند، این پول در نهایت تمام می‌شود. از سوی دیگر معمولا مستمری بازنشستگی مبلغ زیادی نیست و به سختی برای هزینه‌های روزمره کفایت می‌کند. بنابراین سالمندان باید با استفاده از روش‌های مختلف، از پس‌اندازشان استفاده و منابع جدید خلق کنند.
سالمندان باید از پس انداز خود  درست و به جا استفاده کنند هزینه‌های سالمندان و مخارج آنها شامل موارد مختلفی مانند خریدهای روزانه، داروها، آزمایشات سالانه، مراجعه‌ی منظم به پزشک، مسافرت و بسیاری گزینه‌های دیگر است. علاوه بر این‌ها، هزینه‌های پیش‌بینی نشده بابت بیماری‌های ناخواسته، سوانح ناگهانی و اتفاقات غیرمنتظره نیز ممکن است برای این افراد پیش بیاید. برای تأمین این هزینه‌ها سالمندان به جای خرج کردن از پس‌ انداز خودشان می‌توانند از روش‌های مختلف برای درآمدزایی استفاده کنند.
وسوسه سود یک شبه ممکن است گرفتارتان کند! یکی از بهترین روش‌های درآمدزایی برای سالمندانی که پس‌ انداز برای خود دارند، سرمایه‌گذاری یا سپرده‌گذاری بخش اعظم آن است. معمولا بانک‌ها، طرح‌های سرمایه‌گذاری یا سپرده‌گذاری متنوعی دارند. اگرچه ممکن است سپرده‌گذاری در بانک، سود و درآمد کمتری نسبت به سایر سرمایه‌گذاری‌ها مانند خرید سکه، سهام یا ارز و موارد مشابه دارد اما در عوض ریسک آن کمتر است. البته مراقب باشید گرفتار وسوسه سرمایه‌گذاری پرسود در موسساتی که گاه یک شبه سبز می‌شوند و ادعاهایی عجیب و غریب داشته و گاه نرخ‌های سود بسیار بالایی پیشنهاد می‌دهند، نشوید چراکه در آن صورت ممکن است کل دارایی خود را از دست بدهید. در مجموع بهتر است قبل از هرگونه اقدامی در زمینه سرمایه‌گذاری با افراد آگاه مشورت کنید و بی‌گدار به آب نزنید.
راه اندازی کسب و کارهای کوچک در این میان هستند سالمندانی که پس از بازنشستگی به دلیل ترس از نداشتن درآمد کافی و اینکه نمی‌دانند با پس‌ انداز خود چه کنند، به مشاغلی مانند مسافرکشی، نگهبانی ساختمان یا مشاغل دیگر روی می‌آورند. این در حالی است که سالمندان باید در این دوران، به اندازه کافی استراحت کنند یا فعالیت‌هایی انجام بدهند که انرژی چندانی از آنها نگیرد. سالمندانی که علاقه‌ای به سرمایه‌گذاری در بانک یا نهادها ندارند، می‌توانند از پس‌ انداز خود  برای راه‌اندازی کسب‌وکار کوچکی مانند رستوران، مغازه یا کافه استفاده کنند. این کار هم به افزایش درآمد سالمندان کمک می‌کند و هم موجبات برقراری تعامل با افراد جامعه را برای آنها فراهم می‌آورد.
هزینه های خود را مدیریت کنید مدیریت و منطقی‌سازی هزینه‌ها هم یکی از بهترین روش‌های حفظ پس‌ انداز در دوران سالمندی است. بسیاری از سالمندان به هنگام بازنشستگی با دریافت حق سنوات سال‌های اشتغال، به یک باره صاحب مقداری پس‌ انداز می‌شوند. دراین وضعیت بهتر است با وسوسه خریدهای غیرضروری مقابله شود چراکه هیچ‌کس از آینده خبر ندارد و ممکن است هزینه‌های غیرمنتظره و بیماری‌های پرهزینه و حتی رویدادهایی چون ازدواج فرزندان هزینه ای سنگین به شما تحمیل کند و بهتر است حسابتان برای چنین مواقعی، موجودی کافی داشته باشد.
با افراد غریبه در مورد اندوخته هایتان صحبت نکنید نکته دیگر اینکه مراقب سودجویان و کلاه‌برداران هم باشید. سالمندان همواره از سوی غریبه‌ها و حتی اعضای خانواده در معرض کلاهبرداری قرار دارند. از آنجایی که سالمندان معمولا دیگر نمی‌توانند کار کنند، تمام سرمایه آنها همان مبلغ پس‌ اندازشان است، بنابراین هرگز نباید با افراد غیرقابل‌ اعتماد درباره اندوخته یا درآمدشان صحبت کنند.
زندگی بدون درآمد کافی و عدم استقلال مالی در زندگی یکی از بدترین شرایطی است که سالمندان ممکن است با آن مواجه شوند. هزینه‌های سالمندان بسیار زیاد است و اگر این افراد از قبل به فکر بیمه، حقوق بازنشستگی و استفاده درست از پس‌ اندازشان نباشند، دوران سختی در انتظارشان خواهد بود. بنابراین، سالمندان باید از مدت‌ها قبل از بازنشستگی پس‌انداز کردن را شروع کنند و در دوره‌ سالمندی از این پول به بهترین شکل استفاده کنند. امنیت و استقلال مالی می‌تواند شادی و آرامش را برای سالمندان به ارمغان آورد.
|شادمان|
منابع: https://www.thenewsminute.com/article/financial-planning-tips-senior-citizens-74865
https://money.usnews.com/money/personal-finance/slideshows/11-money-tips-for-older-adults

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.