اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

«وایکینگ‌ها»، دغدغه‌ای برای دوران سالمندی ندارند_شادمان

مراقبت از سالمندان در کشور سوئد ترکیب جمعیت کشور سوئد، مانند بسیاری از کشورهای جهان در حال پیر شدن است. بنابراین، فراهم کردن سازوکارها و امکانات مراقبت از سالمندان در این کشور به طور فزاینده‌ای قابل توجه قرار گرفته است. اگرچه همین امروز هم بسیاری از سالمندان سوئدی، در شرایط خوبی از نظر وضعیت سلامت و دسترسی به خدمات درمانی قرار دارند و بیشتر آنها در خانه‌های خود زندگی می‌کنند اما این کشور در حال آماده‌سازی و برنامه‌ریزی برای آینده‌ای است که از هر چهار نفر سوئدی، یک نفر ۶۵ و یا بیشتر از ۶۵ سال سن خواهد داشت.
چالشی برای آینده تامین و تدارک خدمات سلامت و مراقبت‌های اجتماعی سالمندان، بخش مهمی از سیاست‌های رفاهی سوئد را تشکیل می‌دهد. در حال حاضر ۲۰ درصد از ۱۰ میلیون نفر ساکنان سوئد از سن استاندارد بازنشستگی یعنی ۶۵ سال گذر کرده‌اند. پیش‌بینی می‌شود این تعداد تا سال ۲۰۴۰ تا ۲۳ درصد افزایش یابد. بخشی از این افزایش، به علت تعداد زیاد تولد در سال ۱۹۴۰ است.
وضعیت شاخص امید به زندگی در کشور سوئد در میان بالاترین‌ها در جهان قرار دارد: ۸۱ سال برای مردان و ۸۴ سال برای زنان. در کشور سوئد، ۲/۵ درصد از جمعیت ۸۰ سال سن دارند که کمی بیشتر از میزان متوسط آن در اتحادیه اروپا یعنی ۱/۵ درصد می‌باشد. از آنجا که بیشتر شهروندان این گروه سنی در سلامت هستند، نیاز به مراقبت از افراد واقع در این سنین از سال ۱۹۸۰ کاهش یافته است.
در این کشور، بیشتر هزینه‌های مراقبت از سالمندان از محل مالیات‌های شهری و کمک‌های دولتی تأمین مالی می‌شود. در سال ۲۰۱۴، کل هزینه مراقبت از سالمندان در کشور سوئد ۲/۱۰۹ میلیارد کرون (معادل ۷/۱۲ میلیارد دلار و ۷/۱۱ میلیارد یورو) بوده است. اما تنها ۴ درصد آن توسط خود بیماران تأمین مالی شده است.
در این کشور، برای هزینه‌های مراقبت از سالمندان ، یارانه قابل توجهی درنظر گرفته شده است. بیشتر شهرداری‌ها در این کشور، تصمیم گرفته‌اند تا بخش‌هایی از مراقبت از سالمندان منطقه خود را خصوصی‌سازی کنند به این ترتیب که ارائه‌دهندگان خصوصی، عملیات تامین و ارائه خدمات را تحت نظارت شهرداری‌ها اجرا کنند. در سال ۲۰۱۳، بخش‌های خصوصی ۲۴ درصد از خدمات کمک در منزل سالمندان را ارائه دادند. تمامی دریافت‌کنندگان خدمات کمک در منزل و یا تهیه مسکن ویژه می‌توانند انتخاب کنند که اجراکننده این خدمات دولتی باشد یا بخش خصوصی عهده‌دار آن باشد. با این حال، شهرداری همیشه مسئولیت کلی را در زمینه‌هایی مانند تأمین مالی و تخصیص کمک در منزل را بر عهده دارد.
در فاصله سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۵، در سوئد تعداد شرکت‌های خصوصی فعال در  بخش خدمات اجتماعی ۵ برابر افزایش یافته است هرچند که تحقیقات رسانه‌ها، کمبودهای هشداردهنده‌ای را در بین چندین شرکت مراقبتی خصوصی نشان داد و برخی از این شرکت‌ها متهم شده‌اند که سودآوری بیشتر، تأثیر منفی بر استانداردهای مراقبتی آنان داشته است.
کمک در منزل زندگی سالمندان را ساده‌تر می‌کند یکی از اهداف مراقبت از سالمندان ، کمک به افراد دارای معلولیت است که بتوانند یک زندگی عادی و مستقلی داشته باشند، این شامل زندگی در خانه‌های خودشان تا زمانی‌که امکان دارد نیز می‌شود.
سالمندانی که همچنان در خانه خود زندگی می‌کنند، می‌توانند حمایت‌های متفاوتی برای زندگی آسان‌تر دریافت کنند. برای مثال، تقریباً تمام شهرداری‌ها در سوئد، غذاهای آماده و پخته شده که می‌توان به منازل تحویل داد را ارائه می‌دهند.
در سال ۲۰۱۴، کارکنان بخش کمک در منزل به حدود ۲۲۱٫۶۰۰ نفر از افراد ۶۵ ساله و بالاتر یاری رساندند. تقریباً نیمی از شهرداری‌های کشور نیز غذاهای همگانی برای سالمندان در مراکز ویژه روزانه فراهم می‌کردند. در حالی که تعدادی، گروه‌های کوچکی از سالمندان را به تیم‌هایی دسته‌بندی کردند تا غذاهای خود را آماده کنند.
زمانی‌که یک فرد سالمند، دیگر قادر نیست از عهده تهیه نیاز‌های روزمره خود برآید، می‌تواند برای کمک و گرفتن خدمات کمک در منزل، به شهرداری درخواست دهد. محدوده چنین مراقبت‌هایی به بررسی نیاز دارد. افراد سالمند با معلولیت می‌توانند در تمام طول روز کمک دریافت کنند که این بدان معنی است که بسیاری از افراد، قادر به ادامه زندگی در خانه خود خواهند بود. افراد به شدت بیمار نیز می‌توانند مراقبت‌های بهداشتی و اجتماعی را در خانه‌های خود در اختیار داشته باشند.
شهرداری هر منطقه، نرخ‌های خود را برای مراقبت از سالمندان تعیین می‌کند. هزینه چنین خدماتی به عواملی مانند سطح یا نوع کمک ارائه شده و درآمد فرد بستگی دارد. حداکثر هزینه برای کمک در منزل، فعالیت‌های روزانه و انواع دیگر مراقبت‌ها ۱۷۷۲ کرون در ماه (در سال ۲۰۱۶) است. شهرداری‌ها، حمایت‌های روزانه برای سالمندان و افراد معلول و نیازمند به توانبخشی را ارائه می‌دهند. این حمایت‌ها عمدتاً افراد دارای آلزایمر و اختلالات روانی را هدف قرار می‌دهند. حمایت‌های روزانه به بسیاری از افراد کمک می‌کند تا در منازل خود به زندگی ادامه دهند.
سالمندان و معلولان سوئدی همچنین برای خدمات حمل و نقل با تاکسی یا وسایل نقلیه مخصوص، تحت حمایت قرار می‌گیرند. این گزینه در دسترس کسانی است که قادر نیستند با وسایل حمل و نقل عمومی و عادی سفر کنند. در سال ۲۰۱۴، ۱۱ میلیون سفر در سراسر کشور با این وسایل مخصوص صورت گرفت.
نظام بازنشستگی در سوئد تمام شهروندان سوئدی بعد از بازنشستگی محق دریافت حقوق بازنشستگی ملی هستند. مردم می‌توانند انتخاب کنند تا حقوق بازنشستگی خود را بین ۶۱ تا ۶۷ سالگی دریافت کنند.  از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۴، تعداد سوئدی‌های ۶۵ تا ۷۴ ساله که هنوز شاغل هستند به میزان ۱۲۷ درصد افزایش یافته و امروز در این کشور متوسط سن بازنشستگی ۵/۶۴ سال است.
افرادی که در سوئد مشغول به کار بوده و در دوران اشتغال، در سوئد زندگی می‌کرده‌اند با توجه به درآمدی که مالیات آن را پرداخت می‌کردند، حقوق بازنشستگی دریافت خواهند کرد. حقوق بازنشستگی ملی ترکیبی از درآمد بازنشستگی، حق بیمه و سپرده بازنشستگی است.
متوسط حقوق بازنشستگی در سال ۲۰۱۴، ماهانه ۱۱٫۰۹۳ کرون بود. علاوه بر حقوق بازنشستگی ملی، اکثر افرادی که در سوئد شاغل بوده‎اند براساس مشارکت کارفرمایانشان، حقوق بازنشستگی شغلی نیز دریافت می‌کنند. در مجموع، ۷۱ درصد از کل درآمد مستمری‌ بگیران از نظام بازنشستگی دولتی حاصل می‌شود. برای امنیت بیشتر، بسیاری از افراد برای افزایش عواید بازنشستگی‌شان از پس‌اندازهای خصوصی استفاده می‌کنند.
آمادگی برای سونامی سالمندی مانند بسیاری از کشورهای دیگر، جمعیت سالمند کشور سوئد نیز در حال رشد است. بنابراین مراقبت از سالمندان به طور فزاینده‌ای مهم شده است و دولت گام‌هایی را برای مقابله با چالش‌های آینده در این زمینه برداشته است. برآوردها نشان می‌دهد در سال ۲۰۴۰، تقریباً از هر چهار سوئدی، یک نفر ۶۵ ساله یا بیشتر خواهد بود. اکثر افراد در این گروه سنی فعال و سالم خواهند بود. در حال حاضر چندین ابتکار هدف‌گذاری‌شده برای مقابله با نیازهای این گروه سنی در سراسر کشور انجام شده است. در گزارش ۲۰۱۳، دولت کمیسیونی را تعیین کرد تا مجموعه‌ای از چالش‌ها که سوئد در آینده با آن مواجه می‌شود را شناسایی کنند که یکی از این چالش‌ها پیر شدن جمعیت کشور بود. برای مقابله با چالش جمعیتی کشور بدون به خطر انداختن سطح رفاه، مردم باید به تعداد سال‌های خدمت خود بیفزایند و مدت زمان بیشتری کار کنند. در گزارشی دیگر از سال ۲۰۱۳، پیشنهاد شده است تا افراد توانمند، زندگی کاری خود را طولانی‌تر کنند، از جمله اینکه اولین سنی که می‌تواند حقوق بازنشستگی دریافت کند از ۶۱ سال به ۶۲ سال و یا بعدتر ۶۳ سال افزایش یابد.
اخیراً دولت ۳/۴ میلیارد کرون برای اقداماتی که باعث بهبود سلامت و مراقبت‌های اجتماعی برای بیشتر افراد ناتوان گروه سنی بالای ۶۵ سال می‌شود، سرمایه‌گذاری کرده است. هدف، بهبود هماهنگی مراقبت‌های بهداشتی در خانه، مراقبت از سالمندان ، مراقبت‌های بیمارستانی و مراکز مراقبت از سلامتی سالمندان است.
مراقبت پیشگیرانه سالمندان را سالم‌تر نگه می‌دارد در سال‌های اخیر، چندین نوع جدید از مراقبت‌های پیشگیرانه مؤثر برای سالمندان معرفی شده است و توجه بیشتری را به خود جلب کرده است. یک مثال، تجویز فعالیت بدنی در نسخه‌های پزشکی هم برای مقاصد پیشگیرانه و هم به عنوان یک نوع درمان مورد توجه قرار گرفته است. به افراد سالمند توصیه می‌شود نه تنها ورزش عادی روزانه داشته باشند بلکه نوع خاصی از فعالیت بدنی را نیز داشته باشند که این فعالیت گاهی همراه با مصرف دارو و نظارت دکتر بر نتایج می‌باشد.
آسیب‌های فردی یکی از مشکلات اصلی در سلامت میان سالمندان است، بنابراین تلاش قابل توجهی برای کاهش صدمات ناشی از افتادن افراد صورت گرفته است. اطلاعاتی در دسترس سالمندان قرار گرفته است و تیم‌های ویژه شهرداری‌ها برای مواردی چون آویزان کردن پرده و تعویض لامپ‌ها در خانه به این افراد کمک می‌کنند.
محرک‌هایی چون موسیقی، فیلم، مطالعه‌، نقاشی و دیگر فعالیت‌های فرهنگی نیز در ایجاد رفاه نقش ایفا می‌کنند. این مورد به طور قابل توجهی در خانه‌های سالمندان مشهود است، جایی که روزانه بسیاری از افراد حداقل در یکی از این فعالیت‌ها مشغول هستند.
  | المیرا بیاتی |
منبع: www.sweden.se

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.