اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

یادگیری مهارت برای سالمندان

یادگیری مهارت برای سالمندان یادگیری، امری است که ما در  تمام طول عمر خود درگیر آن هستیم. پس از پایان تحصیلات رسمی، یادگیری پایان نمی‌یابد و چه خود متوجه آن باشیم و چه نباشیم، هر روز چیزهای جدید زیادی یاد می‌گیریم. درست است که پس از تخصیلات رسمی، در کلاس درس حاضر نمی‌شویم، اما فرآیند یادگیری توقف‌ناپذیر است.
به چیزهای جدیدی که در یک روز یاد می‌گیرید فکر کنید، در محل کار یا یادگیری یک مهارت جدید در آشپزخانه یا خواندن درباره چیزی در اینترنت. یادگیری بخش مهمی از زندگی است و چیزی است که ما برای همراه شدن با تغییرات و ادامه زندگی باید همیشه دنبال آن باشیم.
آموزش دانش‌ و مهارت‌های جدید، راهی عالی برای فعال نگاه داشتن ذهن و بدن است و به همین سبب تاثیر آموزش در سلامت سالمندان نباید نادیده گرفته شود.
این که استمرار آموزش در دوران سالمندی در یک محیط کلاس رسمی یا در جریان گفت‌وگوی روزمره با یک دوست یا یکی از اقوام یا حتی در حین معاشرت با نوه‌ها باشد ، مهم نیست، بلکه مهم این است که ادامه یادگیری مهارت‌های جدید و کسب اطلاعات جدید در دوران سالمندی، در هر زمینه‌ای باید مورد تشویق قرار گیرد. بیایید نگاهی به این نکته بیاندازیم که چرا یادگیری با افزایش سن اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.
یادگیری، سالمندان را سالم‌تر و فعال‌تر نگاه می‌دارد مهم است که با گذشت سن، مغز را فعال نگاه داریم. یادگیری مهارت‌ها و موضوعات جدید، یک راه عالی برای حفظ سلامت ذهن است. آموزش مداوم می‌تواند با حفظ سلول‌های مغزی و کمک به اینکه این سلول‌ها به طور صحیح با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، سلامت حافظه را بهبود بخشد. ذهن خود را به عنوان یک عضله، فرض کنید. بنابراین لازم است به طور مرتب با آن کار شود تا آن را قوی نگه داشت.
افزایش اعتماد به نفس با یادگیری یادگیری موضوع یا مهارتی جدید، یک راه عالی برای افزایش اعتماد به نفس است. هنگامی که یک مهارت جدید را می‌آموزید، احساس اعتماد به نفس قوی‌تری داشته، و به خود افتخار خواهید کرد. مهارت‌های جدید می‌تواند احساس قوی‌تری از استقلال در سالمندان ایجاد کند که در نتیجه آنها را خوشحال و سالم نگه می‌دارد.
یک بررسی علمی نشان داده است که حتی باور داشتن به این‌که شما حتی در سن سالمندی هوشمند هستید و ذهنی قوی دارید، می‌تواند به جلوگیری از تضعیف حافظه کمک کند. در این مطالعه، افراد مسن پس از اینکه در معرض کلیشه‌های منفی در مورد سالمندان و فراموشی قرار گرفتند، عملکرد بدتری ارائه دادند. اما هنگامی که به آنان گفته شد که حافظه‌ای قوی دارند و می‌توانند این حافظه را به خوبی در سال‌های بعد حفظ کنند، عملکردشان نیز بهبود یافت.
آشنایی با افراد جدید هنگامی که شما تصمیم به حضور در یک کلاس یا حضور در یک جلسه سخنرانی می‌گیرید، خود را در معرض تماس با افرادی قرار می‌دهید که منافعی مشترک با شما دارند. به عنوان مثال، اگر تصمیم به آموختن یک زبان جدید داشته باشید، در محیط آموزش با افرادی ملاقات می‌کنید که علاقمند به یادگیری همان چیزی است که شما به آن علاقه دارید. این باعث می‌شود تا یخ شما باز شود و با همه در مورد اینکه چرا یادگیری زبانی جدید، هیجان‌انگیز است صحبت کنید. این امر به شما فرصت می‌دهد که دوستان جدیدی بیابید.
در نهایت زمانش را خواهید یافت می‌توانید از هر بزرگسالی در اطراف خود بپرسید که آیا آنها چیزهایی را که همیشه می‌خواسته‌اند در مورد آنها یاد بگیرند، یاد گرفته‌اند؟ در پاسخ به این پرسش، اکثر مردم لیستی از چیزهایی که می‌خواهند بیاموزند اما زمان لازم برای انجام آن را نداشته‌اند به شما خواهند داد. هنگامی که شما در محل کار یا در خانه با بچه‌ها مشغول هستید، ممکن است پیدا کردن وقتی برای حضور کلاس یا حتی مطالعه در خانه دشوار باشد. هنگامی که سالمندان بازنشسته می‌شوند، به آنها هدیه‌ای به نام وقت آزاد داده می‌شود! این فرصتی عالی برای افرادی است که می‌خواهند آن سرگرمی را که همیشه می‌خواستند، امتحان کنند. فرصت به‌دست آوردن رضایتی که از تسلط بر مهارتی جدید یا عمیق شدن در موضوعی که افراد همیشه در موردش کنجکاو بوده‌اند، باعث افزایش اعتماد به نفس آنان می‌شود و در نتیجه از استفاده مناسب از وقت آزاد خود، احساس خوبی خواهند داشت.
از کجا شروع کنیم؟ اگر شما می‌خواهید یک مهارت جدید را یاد بگیرید، فرهنگسراهای شهری برای سالمندان یک مکان عالی برای شروع هستند. این مراکز معمولا انواع مختلفی از کلاس را به هزینه های معقول و مناسب برگزار می‌کنند، از هنر و زبان تا تناسب‌اندام و آشپزی. البته همیشه نیاز به حضور در کلاس نیست. شما می‌توانید این روزها کتاب‌های متنوعی در مورد هر موضوعی که به آن علاقمندید پیدا کنید یا حتی می‌توانید مثلا برای یادگیری  مهارت یا استفاده از کامپیوتر، از فرزندان یا نوه‌های خود کمک بگیرید و ضمن گذراندن اوقاتی خوش در کنار عزیزان‌تان، مهارتی جدید بیاموزید و سالمندی پویا و فعال را تجربه کنید.
کلمات کلیدی: آموزش دوران سالمندی، تقویت روحیه سالمندان ، تاثیر آموزش در سلامتی سالمندان، سالمندان فعال، ادامه تحصیل در سالمندی، سالمندی پویا
منبع: https://briacommunities.ca/blogs/benefits-of-lifelong-learning-for-seniors/

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.