اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

کارتخوان، وسیله کمیاب رفاهی مطب‌ها


 | امین شول‌سیرجانی |
  تماس «شادمان» با مطب ۴۲پزشک برای بررسی موضوع «پزشکان فراری از کارتخوان» «خیلی ببخشید قربان لحن شما یه طوری است. انگار برای نوبت گرفتن تماس نگرفتید. درسته؟» تشخیص خانم منشی درست بود. برای نوبت گرفتن تماس نگرفته بودیم. بلکه برای این تماس گرفته بودیم که بدانیم در روزهایی که دیگر رفته رفته تب کمپین مجازی «پزشک فراری از کارتخوان» خوابیده است، وضعیت مطب پزشکان در پایتخت چگونه است. آیا مطالبه عمومی برای استفاده پزشکان از «دستگاه‌های کارتخوان بانکی» بر آن دسته که از رعایت این مساله به ظاهر ساده طفره می‌روند اثری بر رفتارشان گذاشته یا نه. حاصل آنچه از مراجعه حضوری به مطب دو پزشک و تماس تلفنی با ۴۰ مطب دیگر  درتهران به دست آمده پیش روی شماست.
مطب، سوپر مارکت نیست
«مطب سوپر مارکت نیست که لازم باشه کارتخوان داشته باشه». اصلا نیاز نیست برای منشی مرد یکی از پزشکان مشهور ایران در رشته ارتوپدی، نقش بیمار را بازی کنیم. از نظر او بیمار یا خبرنگار فرقی ندارد. او همان اولِ کار آب پاکی را می ریزد روی دست‌مان. خودش را «مجید هاشمی» معرفی می‌کند و مقابل دیدگان حیرت زده دو بیمار که برای سوال پرسیدن از او مقابل میز حاضر شده‌اند؛ می‌گوید اصلا از درج نامش در گزارش ناراحت نمی شود: «از چه چیزی بترسم؟ شما و عده ای از خدا بی خبر در این کشور بند کرده‌اید به پزشکان خدوم. اگر خیلی شجاع هستید بروید سراغ کسانی که ارز و سکه می‌خرن ببینین آن جاها چه خبره. هر کس بخواد بیاد پیش دکتر خوب این حرف‌ها نباید براش ملاک باشه. به قول گفتنی هر که طاووس خواهد جور هندوستان کشد.» روشن شد که ارتوپد مشهور نه خودش و نه منشی‌اش به کارتخوان احساس نیاز نمی‌کنند. اما مطب آقای دکتر «س» با بسیاری از پزشکان در تخصص‌های دیگر فرق دارد. مطب او در واقع مجموعه‌ای است کامل از ارایه خدمات ارتوپدی مانند ویزیت، گچ گرفتن، آتل بندی و… به بیماران و حادثه دیدگان. و شگفت آور اینکه مراجعان باید هزینه همه این خدمات را به صورت نقدی بپردازند. فقط یک دستگاه کارتخوان در این مطب وجود دارد که زیر میز منشی دوم است. منشی دوم که یک زن جوان است در واقع نقش دستیار آقای دکتر را دارد و در اتاق کنار مطب به بیماران رسیدگی می‌کند. کارتخوان زیر میز فقط مخصوص بیمارانی است که از شهرستان آمده‌اند. مثل آقای «موحد» که از بابل برای دیدن دکتر آمده و اوقاتش تلخ است. اوقات تلخی اش را زمانی بروز داد که متوجه شد باید ۳۸۰ هزار تومان را نقدا پرداخت کند. منشی دوم از بروز یک بحران در مطب جلوگیری کرد و بلافاصله او را به کناری کشید و کارت بانکی و رمزش را گرفت تا قضیه را فیصله دهد. آقای موحد آرام می شود. عصایش را بر می دارد و به پسرش زیر لب می‌گوید برویم. به جز برویم کمی هم اعصاب خوردی می کند اما کلماتش معلوم نیست. او هنگام بیرون رفتن از سالن انتظار در مقابل این سوال «شادمان» که آیا از خدمات این مرکز درمانی راضی بودید؛ پشت سر هم چهار جمله می‌گوید و خداحافظی می کند: «انصافا دکتر خوبیه. ولی خوب بودن در انسانیت و صداقته. کارتخوانش را قایم کرده بود. دیگه اینجا نمیام.»
فرار مالیاتی از شایعه تا واقعیت روزی که کمپین «پزشک فراری از کارتخوان» در شبکه‌های اجتماعی راه افتاد، حتی کاربران حرفه‌ای این شبکه ها هم تصور نمی‌کردند این کمپین چنین موجی را در کشور به راه بیندازد. مردم اما اینقدر از تجربه‌های مشابه‌شان در مطب پزشکان نوشتند که موجب شدند روز به روز این کمپین ابعاد گسترده‌تری پیدا کند تا جایی که ۲۸ مردادماه امسال ایرج فاضل، رییس سازمان نظام پزشکی ایران، در نشست خبری با خبرنگاران گفت: « کارتخوان یک وسیله‌ای رفاهی برای مراجعه کنندگان به مطب‌ها است.» او در ضمن توصیه به پزشکان برای استفاده از این دستگاه با هدف «سهولت کار مراجعان»؛ یک «اما» هم به جمله توصیه آمیزش چسبانده بود: «اما معتقدیم نصب کارتخوان در مطب ها اجباری نیست.» فاضل گفته است: «اینکه نیمی از پزشکان مالیات پرداخت نمی کنند، اظهار غیرمسئولانه و بی اساس است و برخی تیترها نیازمند پیگیری است.»
 کارتخوان و فرار ۷۰۰ میلیاردی یا ۷ هزار میلیاردی؟
هر چند رییس سازمان نظام پزشکی و بعد از آن سایر مقام های این سازمان صنفی فرار مالیاتی در میان پزشکان را رد کردند؛ اما اظهارات مقام های رسمی مستقل از سازمان نظام پزشکی، نشان می دهد بخشی از جامعه پزشکی با استفاده روش‌های مختلف از پرداخت واقعی مالیات‌ طفره می‌روند. سال گذشته سیدکامل تقوی‌نژاد با اشاره به فرار مالیاتی پزشکان گفته بود: «مجموع مالیاتی که از پزشکان دریافت می‌شود، زیر ۲۰۰ میلیارد تومان در سال است و مطالعاتی که صورت گرفته نشان می‌دهد که این میزان مالیات می‌تواند ۳ تا ۴ برابر شود.» به نوشته «اقتصاد آنلاین» تقوی‌نژاد گفته بود اوضاع در شهرستان ها بهتر از تهران است و پزشکان شهرستانی عملکرد شفاف‌تری دارند. و محاسبه ساده نشان می دهد که مطابق گفته رییس سازمان امور مالیاتی کشور، فرار مالیاتی بخشی از جامعه پزشکی چیزی در حدود ۷۰۰ میلیارد تومان است. اما بر سر این عدد هم توافق وجود ندارد. حسین بانکی، کارشناس سیاستگذاری حوزه سلامت مردادماه امسال در برنامه پایش این فرار مالیاتی را به شیوه دیگری محاسبه کرد و به عدد ۶ هزار ۸۰۰ میلیارد تومان در سال رسید: «در حال حاضر تعداد پزشکان متخصص در کشور ۴۶ هزار و ۶۰۰ پزشک هستند، ما در اینجا فرض می کنیم ۴۰ هزار پزشک متخصص داریم. درآمد ماهیانه این پزشکان متخصص را ۵۰ میلیون تومان لحاظ می کنیم که براین اساس، در مجموع یک سال میزان درآمد سالیانه پزشکان متخصص ۲۴ هزار میلیارد تومان است. برای دندان پزشکان که تعداد آن ها ۲۸ هزار نفر است مبلغ ماهانه را ۳۰ میلیون تومان در نظر می گیریم که مجموع درآمد سالیانه دندان پزشکان ۱۰ هزار میلیارد تومان می شود . با این احتساب مجموع درآمد سالیانه دندان پزشکان و پزشکان متخصص ۳۴ هزار میلیارد تومان است. اگر درصد مالیات را به جای ۳۵ درصد، ۲۰ درصد در نظر بگیریم، مقدار مالیاتی که دندان‌پزشکان و پزشکان متخصص باید بپردازند ۶ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان است.» به گفته کارشناسان یکی از شیوه‌های فرار مالیاتی پنهان کردن میزان درآمد پزشکان است. استفاده نکردن از کارتخوان و دریافت وجه نقد از بیماران از جمله این روش‌هاست. علاوه بر این شیوه‌های دیگری هم در کار است. غلامحسین دوانی، عضو انجمن حسابداران خبره شهریورماه پارسال به روزنامه «شهروند» گفته بود: «بسیاری از پزشکان دستگاه‌های کارتخوان خود را به نام منشی‌هایشان گرفته‌اند تا بتوانند از زیر بار پرداخت مالیات شانه خالی کنند اما تراکنش‌های مشکوک به حساب منشی‌ها باعث پیگیری سازمان امور مالیاتی شده است.»
در مغازه کنار مطب کارت بکشید
«لطفا پول نقد همراه تون باشه. اگر هم همراه تون پول نبود توی میدون صادقیه بانک زیاده از عابر بانک پول بگیرید. دستگاه ما خرابه.» این توضیح کامل یکی از چهل منشی مطب‌هایی است که با آنها تماس گرفتیم. راه اندازی کمپین مپزشک فراری از کارتخوان» باعث شده بود تا بعضی از منشی ها در برابر این سوال که «پول همراهمون باشه یا کارتخوان دارید»؛ لحظه ای مکث کنند. پاسخ هیا شبیه به هم سه تن از کسانی که مکث کردند؛ از بقیه رندانه‌تر بود: «پول نقد داشته باشید بهتره. اینجا خیلی شلوغه یک دستگاه کارت خوان قطعی اش زیاده. خودتون معطل می شید.» اما شگفت آورترین پاسخ مخصوص منشی یک روانپزشک در شرق تهران است که وقتی از اون برای دو ساعت بعد از تماس تلفنی نوبت گرفتیم، گفت: «ویزیت خانم دکتر ۸۰ تومنه. همراه تون باشه.» و زمانی که با تاکید به او گفته شد بیمار همراهش پول نقد ندارد؛ با خونسردی راه حل پیشنهادی اش را مطرح کرد: «اگر همراه شون پول نبود، باید در مغازه کنار مطب کارت بکشند شاید فقط کمی معطی داشته باشه.» در مجموع از ۴۰ تماس موفق و دو مراجعه حضوری، ۲۱ مطب به طور قطعی دارای کارتخوان بودند. منشی‌های ۶ پزشک سوال خبرنگار «شادمان» درباره اینکه «کارتخوان دارید یا پول نقد همراه مان باشد؟» را بی پاسخ گذاشتند و با کمی مکث گفتند که فعلا نوبت ندارند و یا برای بیمارانی که پرونده ندارند نوبت ندارند.  همچنین منشی ۱۵ مطب هم به صراحت اعلام کردند که کارتخوان ندارند.
آقای دکتر «ن»
آقای دکتر «ن» پزشک حاذقی است. از آن دسته متخصصان مغز و اعصاب که به جراحی و روش‌های تهاجمی در پزشکی اعتقادی ندارند و راه‌های ساده‌تر را پیش روی بیماران‌شان می‌گذارند. داروهای دکتر «ن» آبی بوده روی آتش پاهای «ربابه». این روایت «خدا کرم» پسر «ربابه» خانم است: «ما کرمانشاه زندگی می کنیم. یکی از دکترهای شهرمون تشخیص داده بود مادرم باید هر طور شده زانوی پای راستش را جراحی کنه. مادرم از اتاق عمل واهمه داشت. ۷۲ سال از خدا عمر گرفته. نمی‌خواست آخر عمری زمین گیر بشه و بیفته روی دست ما. دکتر کرمانشاه گفته بود باید ۸ میلیون بدیم تا مادرم را جراحی کنه. دیگه از طریق پسر خاله‌‌ام این دکتر را در تهران پیدا کردیم خدا خیرش بده با دارو و چی می‌گن به قول معروف «کار درمانی » مادرم الان خیلی بهتره. آقای دکتر «ن» از «کارتخوان فراری نیست» و روی میز منشی‌اش سه دستگاه کارتخوان دیده می‌شود که مراجعان می‌توانند بدون محدودیت ویزیت و سایر هزینه‌های درمانی را پرداخت کنند. آقای دکتر «نون» هر روز فقط ۲۰ بیمار را ویزیت می کند چون عقیده دارد ویزیت بیش از اندازه بیماران به کیفیت معاینه و تشخیص ضربه می زند. کاش اکثر پزشکان ایران مثل دکتر «ن» باشند. یعنی قانون و اخلاق حرفه‌ای را رعایت کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.