پاتوق

پاتوق جایی برای دورهم جمع شدن سالمندان است. کانون های بازنشستگی، خانه های امید و سرای محله در شهر تهران در حال حاضر جدی ترین محل های دور هم جمع شدن سالمندان و بازنشستگان است.

«شادمان» تلاش می‌کند به تدریج تمامی پاتوق های دور هم جمع شدن سالمندان را به مخاطبان خود معرفی کند.

کانون بازنشستگی

ایران حدود 5 میلیون بازنشسته و مستمری بگیر دارد که بیشترین آنها با جمعیت تقریبی 3 میلیون و چهارصد هزار نفر زیر مجموعه سازمان تامین اجتماعی هستند، گروه دوم پر جمعیت را بازنشستگان کشوری با جمعیت یک میلیون و چهارصدهزار نفر تشکیل می دهند.

سایر صندوق ها یا سازمان های بازنشستگی، جمعیتی به مراتب کمتر از این دو گروه را دارا هستند. بازنشستگان فارغ از اینکه از کدام سازمان یا صندوق بیمه ای اجتماعی حقوق دریافت می کنند، عضویت این کانون های بازنشستگی را در تجربه فعالیت های اجتماعی – صنفی خود دارند. « شادمان» به معرفی این کانون ها خواهد پرداخت.

خانه های امید

صندوق بازنشستگی کشوری از نیمه دوم دهه هشتاد به تدریج ساخت و فعالی سازی مجموعه های فرهنگی-اجتماعی را برای گرد هم آمدن بازنشستگان زیر پوشش خود در دستور کار قرار داد. تعداد این مجموعه ها در حال حاضر به 50 واحد رسیده است. که « شادمان» به معرفی این مجموعه ها هم خواهد پرداخت.

سرای محله

تهران 352 محله دارد که از این بین 342 محله از آنها بسته به وسعت محله یا امکانات موجود دارای سرای محله هستند بخشی از فعالیت های این سراها هم مربوط به سالمندان است.