سالمندان و نوه ها

چگونه شوک بازنشستگی را کاهش دهیم؟

نوشته شده برای at ۰۳ آبان ۱۳۹۷
191 ۰

چگونه شوک بازنشستگی را کاهش دهیم؟

| شادمان |

 

پس از بازنشستگی ممکن است افراد دچار شوک بازنشستگی و بیماری‌های مختلف شوند زیرا پس از یک دوره کار طولانی مجبورند کار خود را ترک کنند و یا خانه نشین شوند یا به شغل‌های دیگری روی آورند.

در سال ۲۰۱۳ متوسط سن بازنشستگی کمتر از ۶۵ سال بوده است در حالی که میانگین امید به زندگی بیش از ۸۵ سال بوده است. این بدان معنی است که افراد بازنشسته باید به مدت ۲۰ سال پس از بازنشستگی خود نیز زندگی کنند. طبق گزارش اخیر مرکز کالج بوستون در زمینه تحقیقات بازنشستگی، متاسفانه کمتر از نیمی از بازنشستگان سطح زندگی استانداری ندارند.

یکی از دلایل آن این است که تنها ۱۷ درصد شرکت‌ها برنامه بازنشستگی ارائه می‌دهند در حالی که این عدد در سال ۱۹۸۳، ۶۳ درصد بوده است و همین نیز باعث شده است که بازنشستگان دچار سردرگمی شوند و برای دوران بازنشستگی خود هیچ برنامه‌ای نداشته باشند و به انواع و اقسام بیماری‌ها از جمله افسردگی دچار شوند.

افسردگی پس از بازنشستگی

در حالی که ممکن است به نظر برسد که بازنشستگی باید زمانی باشد که در نهایت آرامش زندگی کنید و از نتیجه کاری خود لذت ببرید اما گاهی اوقات افراد پس از بازنشستگی افسرده می‌شوند.

برای بسیاری از مردم، کار کردن حس سودمندی و هدف مندی را به ارمغان می آورد. در زندگی اینگونه افراد اعتماد به نفس بشدت وابسته به کاری است که انجام می‌دهند و پس از بازنشستگی در فرد حس فقدان ایجاد می شود.

یکی دیگر از دلایل افسردگی پس از بازنشستگی ممکن است تغییراتی باشد که در خانه رخ می‌دهد. مثلاً ممکن است یکی از زوجین یا هر دو، بیشتر روز را بیرون از خانه کار می‌کرده‌اند و حالا مجبورند وقت بیشتری در خانه بگذارنند. وظایف در خانه ممکن است تغییر کند و ممکن است تا زمانی که تعادل ایجاد شود درگیری‌هایی در این زمینه در خانه وجود داشته باشد.

چگونه با افسردگی پس از بازنشستگی مبارزه کنیم؟

بسیاری از کارشناسان توصیه‌های زیر را به بازنشستگان می‌کنند تا بتوانند راحت‌تر به دوران پس از بازنشستگی وارد شوند و با آن کنار بیایند:

  1. فعال باقی بمانید. پس از بازنشستگی خود ورزش کنید، فعالیت‌های داوطلبانه انجام دهید و حتی کارهای نیمه وقت انجام دهید تا ذهن و بدنتان فعال باقی بماند.
  2. روابط اجتماعی و خانوادگی خود را تقویت کنید. به دیدار بچه‌های خود بروید و از نوه‌های خود مراقبت کنید. زمانی که برای شرکت در فعالیت‌های دوستانه اختصاص دهید.
  3. حس هدف مندی جدیدی در خود ایجاد کنید. پیدا کردن راهی جدید برای معنا بخشیدن به زندگی، می‌تواند حس هدف مندی که قبلاً از طریق کار بدست می‌آورید را دوباره به شما بازگرداند.
  4. رویاهای خود را عملی کنید. آیا همیشه می‌خواستید یکی از ابزارهای موسیقی را یاد بگیرید یا می‌خواستید به سفر بروید؟ حالا وقت مناسبی است. الان وقت آزاد دارید و به اندازهٔ کافی جوان هستید تا از آن لذت ببرید پس دنبال رویاهای خود بروید.
  5. برنامه داشته باشید. وقتی قبلاً برای کل روز کاری خود برنامه ریزی می‌کرده‌اید ممکن است حال بدون داشتن برنامه برای روز خود، دستپاچه شوید. در عوض برای خود برنامه داشته باشید و زمانی که در خانه هستید به فعالیت‌های مربوط به خانه اختصاص دهید، زمانی به ورزش و زمانی را نیز به انجام کارهای داوطلبانه اختصاص دهید.

فرصت‌های پس از بازنشستگی

اگر بدلیل از کارافتادگی، ضعف سلامتی و سایر دلایل دیگر مجبورید از کار خود کناره گیری کنید و بازنشسته شوید، بازنشستگی بهترین چیز برای شما نیست. اگر یک حرفه پر مشغله، و وقت گیر داشته‌اید حال می‌توانید روز خود را با کارهایی مانند گلف، باغبانی، کارت بازی، و تماشای فیلم بگذارنید.

به گفته مرکز BBC، بازنشستگی تمام وقت ممکن است برای شما بد نیز باشد. مطالعات نشان داده است که افراد بازنشسته در طی شش اول بازنشستگی خود ممکن است به بیماری‌های قلبی، آرتروز ، سکته مغزی و افسردگی دچار شوند، اما می‌توان با استفاده درست از دوران بازنشستگی ، این دوران به فرصت تبدیل کرد.

به یاد داشته باشید می‌توانید از این دوران، به عنوان دورانی برای انجام کارهای نیمه وقت یا راه اندازی کسب و کار خانگی استفاده کرد. با ما همراه باشید تا شما با برخی از کارها آشنا کنیم:

  • راهنمای تورهای مسافرتی

اگر عاشق سفر هستید چرا باید برای آن پول پرداخت کنید؟ می‌توانید راهنمای تورهای مسافرتی شوید و شگفتی‌های شهرها و کشورها را به مسافران معرفی کنید و برای اینکار خود نیز پول دریافت کنید. تمام هزینه‌های سفر شما پرداخت می‌شود و حقوق شما به صورت دستمزد و انعام به شما پرداخت می‌شود.

  • مراقبت یا نگهداری از کودکان

اگر عاشق کودکان هستید چرا از مراقبت از کودکان را به عنوان یک فرصت کاری استفاده نمی‌کنید؟ هر چند که مراقبت از کودکان، هزینه زیادی ندارد اما می‌توانید از آن به عنوان یک حقوق کمکی در کنار حقوق بازنشستگی و همچنین پاداش شخصی برای خود استفاده کنید.

  • نقاشی یا تزئینات داخلی

اگر از سلامت جسمانی بالایی برخوردار هستید و  در سن ۵۰ سالگی از کار خود بازنشسته شده‌اید می‌توانید کارهای ساختمانی مانند نجاری، لوله کشی، نقاشی انجام دهید و از این طریق کسب درآمد کنید.

  • هنر و صنایع دستی

اگر مهارت‌های هنری دارید و از نقاشی، دوخت و دوز، ساخت سرامیک، نجاری یا از سایر اشکال هنری و صنایع دستی لذت می‌برید. چرا آن را به یک کسب و کار برای خود تبدیل نمی‌کنید؟ برای اینکه ایده‌هایی در مورد بازاریابی آثار هنری و صنایع دستی بدست آورید به سایت Etsy مراجعه کنید و حتی می‌توانید برای خود یک سایت ایجاد کنید و محصولات خود را بصورت اینترنتی به فروش برسانید.

در پایان باید افزود که بازنشستگی تنها یادآور این نیست که فرد به پیری رسیده و باید این دوران با ترس از مرگ، بیماری و معلولیت ناشی از آن سپری کند، بلکه می‌تواند با برنامه ریزی درست از این دوران نهایت استفاده را بکند.


منابع:

http://crr.bc.edu/working-papers/what-causes-workers-to-retire-before-they-plan/

https://www.verywellmind.com/depression-after-retirement-1067239

https://www.thebalancesmb.com/best-business-opportunities-for-retirees-2948607

 

نوشته مرتبط

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *