مفیدترین ویتامین ها برای سالمندان - شادمان

مفیدترین ویتامین ها برای سالمندان

نوشته شده برای at ۰۵ دی ۱۳۹۷
278 ۰

 در سنین سالمندی حواستان به این ویتامین ها باشد

با توجه به اینکه توان هضم و جذب موادغذایی در بدن  افراد سالمند نسبت به جوانی به مراتب کمتر است، از این رو این گروه ، به شدت در معرض کمبود برخی از ویتامین ها و املاح از جمله ویتامین D، B12 و کلسیم هستند که نیاز به مصرف مکمل را ضروری می کند.

ویتامین B12

از ۵۰ سالگی به بعد، به دلیل اینکه ترشح اسید معده و فاکتور داخلی کاهش می یابد، کمبود ویتامین هایی مثل  B12 عارض می شود بنابراین توصیه شده سالمندان به جای صرفا استفاده از منابع غذایی یا مکمل غذایی، حتما ماهیانه یک مکمل تزریقی B12 دریافت کنند.

ضرورت خوردن ویتامین ها  در سالمندان و کاهش بیماری آن ها

* ویتامینD

به دلیل عدم توانایی و تحرک سالمندان و تغییرات پوستی ایجادشده در این سن جذب ویتامین D از نور آفتاب کمتر می شود بنابراین برای حفظ و سلامت استخوان ها نیاز به دریافت این ویتامین ها حیاتی است. در افراد بالغ دریافت ۴۰۰ واحد ویتامین D کفایت می کند اما در سالمندان این مقدار به ۶۰۰ تا ۸۰۰ واحد می رسد. البته در برخی منابع ذکر شده در سنین ۵۰ تا ۷۰ سالگی نیاز بدن به این ویتامین حدود ۶۰۰ واحد و سن بالای ۷۰ سال، ۸۰۰ واحد است. درواقع بعد از هفتاد سالگی نیاز بدن به ویتامین D دو برابر جوانی می شود.

کلسیم

یکی از بیماری های شایع در سالمندی بروز پوکی استخوان و آرتروز است، بنابراین باید به دریافت کلسیم توجه خاصی شود. یک فرد بالغ روزانه به هزار میلی گرم کلسیم نیاز دارد که با مصرف ۴ واحد شیر و لبنیات این نیاز به راحتی تامین می شود. ولی نیاز به کلسیم در سالمندان به ۱۲۰۰ میلی گرم افزایش پیدا می کند که می توان با مصرف ۵ واحد از شیر، ماست یا پنیر میزان نیاز بدن را برآورده کرد. درصورت نیاز به برنامه رژیم غذایی برای سالمندانی که اضافه وزن دارند، ضروری است که تحت نظر متخصص تغذیه ارائه شود تا در کنار رژیم کاهش وزن، استفاده از مکمل های مناسب هم تجویز شود تا روند پوکی استخوان و آرتروز تشدید شود.


منبع: تی نیوز

نوشته مرتبط

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *