فیبر در تغذیه سالمندان

فیبر از نان شب برای سالمندان واجبتر است

200 ۰

اهمیت فیبر در تغذیه سالمندان

وقتی سن بالا می‌رود جذب مواد مغذی و حرکت روده کم می‌شود. در نتیجه، سندرم مالابسپرتز – اختلالی که از جذب شدن مواد مغذی در روده کوچک جلوگیری می‌کند – و یبوست بروز می‌کنند و زندگی زنان و مردان سالمند را تحت تاثیر قرار می‌دهند. رژیم غذایی سرشار از فیبر در تغذیه سالمندان به تحرکت روده و پیشگیری از یبوست کمک می‌کند. فیبرها همچنین به کاهش کلسترول و تنظیم قند خون کمک می‌کنند. با پزشک تان درباره افزودن فیبر به رژیم غذایی تان مشورت کنید.

فیبر

غذاهای گیاهی مثل میوه‌ها، سبزیجات و حبوبات سرشار از فیبر هستند. در حالی که فیبر نمی‌تواند هضم یا جذب شود، اما از جنبه‌های گوناگون به حفظ سلامت کمک می‌کند. دو نوع فیبر وجود دارد: محلول و نا محلول

فیبر محلول در آب حل شده، به شکل ژل در آمده و سموم را از بدن خارج می‌کند. فیبر غیر محلول، آب را مثل اسفنج جذب کرده و تمیز و تحریک کننده روده‌ها است. یبوست به دلیل کاهش انقباض متقارن، آرام و ریتمیک روده بروز کرده و در میان سالمندان متداول است. تغییر روش زندگی و پیروی کردن از رژیم غذایی سرشار از فیبر در تغذیه سالمندان راه مقابله با این مشکل است.

توصیه‌های فیبری

متخصصان انستیتو سلامت سالمندان آمریکا توصیه می‌کنند، میزان مصرف فیبر بزرگسالانی که بیش از ۵۰ سال دارند باید به ترتیب برای زنان و مردان دست کم ۲۱ و ۳۰ گرم در روز باشد. چون فیبر غیر حلال، آب را جذب می‌کند پس باید به کرات آب نوشید، در غیر این صورت پیروی کردن از رژیم غذایی سرشار از فیبر در تغذیه سالمندان می‌تواند حرکات روده را کم کرده و باعث بروز یبوست بشود. بهترین راه برای از تامین آب بدن نوشیدن روزانه هشت تا ۱۰ لیوان آب است. آب خالص (مقطر)، آب میوه طبیعی، چای گیاهی و نوشیدنی‌های بدون کافئین بهترین گزینه‌ها برای نوشیدن هستند.

منابع فیبر

سبزیجات، میوه‌ها، حبوبات و اکثر غلات کامل منابع فیبرهای حلال و غیر حلال هستند. برای مثال، نان هفت غله، جوانه گندم، برنج قهوه ای، کلم بروکلی، اسفناج، کلم، هویج، کدو سبز، سیب، گلابی، انواع توت، نخود، عدس و لوبیا سرشار از فیبر هستند. دانه‌ها و آجیل نیز حاوی فیبر هستند، اما افرادی که از مشکلات دهان و دندان رنج می‌برند باید لوبیا، نان کامل و… را جایگزین آنها کنند.

سایر فواید فیبر

علاوه بر مبارزه با یبوست، فیبر در تغذیه سالمندان  ممکن است به کم شدن کلسترول، تنظیم قند خون، کاهش خطر بروز دیابت نوع دو و بیماری قلبی کمک کند. پیروی کردن از رژیم غذایی سرشار از فیبر احساس سیر بودن را به فرد القا کرده، کالری ورودی به بدن را کاهش داده و باعث کم شدن وزن می‌شود.

حسین صرافی

https://healthyeating.sfgate.com/fiber-elderly-1011.html

نوشته مرتبط

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *