نکته هایی در مورد انتخاب کت و شلوار مردانه

نوشته شده برای at ۳۰ مهر ۱۳۹۷
271 ۰

کت و شلوار مناسب خود را چگونه انتخاب کنم؟

۱ – اهمیت دکمه در کت 

هنگام خرید کت و شلوار حواستان به تعداد دکمه‌های کت باشد. کت‌هایی که دکمه کمتری دارند رسمی‌تر هستند و باید برای مجالس رسمی انتخاب شوند. علتش هم این است که کت‌های یک یا ۲ دکمه، یقه بازتری دارند و پیراهن زیر کت بیشتر د یده می‌شود، در نتیجه حالت رسمی تری پیدا می‌کند.
در اروپا کت‌های ۲ دکمه برای مهمانی‌ها رایج‌تر است ولی ایرانی‌ها انواع ۳ دکمه را ترجیح می‌دهند. هر چه تعداد دکمه بیشتر می‌شود کت‌ها نیمه رسمی می‌شوند؛ کت‌های فانتزی و مدرن و با طراحی نو هم اغلب دکمه بیشتری دارند.

۲ – رابطه میان قد و دکمه
بد نیست در انتخاب تعداد دکمه کت به قدتان هم توجه کنید. کت‌های ۲ دکمه برای مردان کوتاه‌تر و کت‌های ۳ دکمه برای مردان بلند‌تر مناسب هستند. این را هم فراموش نکنید که بعضی از کت‌ها یک ردیف دکمه دارند و بعضی دیگر ۲ طرف دکمه دارند. دسته دوم برای افراد چهارشانه مناسب نیستند و عرض شانه‌ها را بیشتر نشان می‌دهند. کت‌های تک دکمه هم خیلی رسمی هستند و اگر قرار است فقط یک دست کت و شلوار در کمد لباستان داشته باشید، بی‌خیال این کت‌ها شوید چون خیلی خاصند.

۳ – پشمی‌های اسم و رسم دار
جنس کت و شلوار هم رسمی و غیر رسمی بودن آن را تعیین می‌کند. هرچه میزان پشم پارچه بیشتر باشد رسمی‌تر از کار در می‌آید. معمولا کت‌های خیلی رسمی صد در صد پشم هستند. مرغوبیتشان هم به کیفیت و نوع پشم به کار رفته بستگی دارد. البته بهتر است نقطه ضعفشان را هم بدانید. پارچه‌های پشمی خیلی بیشتر و سریع‌تر چروک می‌شوند و باید فکر پوشیدن آن‌ها در محیط‌های اداری و کاری را از سرتان بیرون کنید. چون نظم و آراستگی آن‌ها در حد یک مجلس رسمی است و برای محیط کار مناسب نیستند.

۴ – اهمیت استاندارد بودن
نباید سایز کت و شلوارتان خیلی بزرگ باشد. دقت کنید سرشانه‌های کت جذب شانه‌ها باشد نه بزرگ‌تر از شانه‌هایتان. قد کت و شلوار غیر از موارد استثنا استاندارد‌های ثابتی دارد که باید رعایت شود. همین نکات ظریف باعث می‌شود خوش تیپ و برازنده به نظر برسید. برای کت‌های معمولی که مدلشان خیلی بلند یا کوتاه نیست وقتی کت را می‌پوشید، در حالت ایستاده دست‌ها را کنار بدن قرار د هید، قد کت باید تا نوک انگشت شست باشد. قد آستین هم بهتر است به‌اندازه ای  باشد که یکی، دو سانتی متر از لبه آستین پیراهن از زیر آن بیرون بزند. بلندی یقه کت هم باید طوری باشد که یقه پیراهن از کت بیرون باشد.
به قد شلوار هم توجه کنید. لبه پشت شلوار باید تا لبه پایین پاشنه کفشتان برسد و وقتی راه می‌روید جورابتان دیده نشود. البته حواستان به رنگ جوراب هم باشد که همرنگ شلوارتان انتخاب کنید. در ضمن این روز‌ها دیگر پوشیدن شلوار خیلی گشاد و خیلی تنگ در کت و شلوار، رواج ندارد.
یک نکته مهم در شلوارهای کت و شلوار این است که کمر آن‌ها به اندازه نیم تا یک سایز امکان تنگ یا گشاد شدن دارد و برای آنکه شلوار مناسب اندامتان د اشته باشید نگرانی زیادی نخواهید داشت.

۵ – با رنگ تیره بدرخشید
اگر می‌خواهید در یک مجلس رسمی مثل جشن عروسی شرکت کنید بهتر است سراغ رنگ‌های تیره بروید. طیف خاکستری تا مشکی که ساده و بدون طرح یا راه راه باشد، کاملا مناسب است. برای این نوع مجالس پارچه‌های چهارخانه را فراموش کنید چون اصلا رسمی نیستند. این طرح‌ها بیشتر به درد مهمانی‌های غیر رسمی می‌خورند.

۶ – متناسب با قد و بالای شما
اگر قد بالاتنه شما نسبت به پایین تنه کوتاه‌تر است باید کت‌هایی با یقه باز و برگردان یقه بلند و باریک بپوشید ولی اگر پاهای کوتاهی د ارید کت‌های کوتاه‌تر برای شما برازنده‌تر است؛ چون کت‌های بلند باعث می‌شوند پاهای شما کوتاه‌تر از حدی که هست به نظر برسد. یادتان باشد حتی اگر دوباره شلوارهای دمپا پاکتی مد شد، اگر پاهای کوتاهی دارید از انتخاب آن‌ها پرهیز کنید چون اصلا به شما نمی‌آید.

۷ – چاق یا لاغر، مسئله این است
در مورد آقایان چاق یا لاغر نکات مهمی وجود دارد. اصولا کت و شلوارهایی که پارچه‌های براق دارند شما را چاق‌تر از چیزی که هستید نشان می‌دهند. تاثیر پارچه‌های ضخیم و کلفت یا طرح‌های چهارخانه درشت هم همین است. این قبیل طرح‌ها برازنده افراد لاغر است. آقایان چاق بهتر است از کت و شلوارهایی با رنگ‌های تیره و مات استفاده کنند. کت‌های پشت چاک دار بخصوص اگر ۲ چاک در پشت داشته باشند، برای افراد درشت هیکل مناسب نیستند. چون چاک‌های پشت جلب توجه می‌کند و درشت بودن هیکل بیشتر به چشم می‌آید.
برش کت هم مهم است. بعضی کت‌ها به طور کامل د ر قسمت کمر جذب می‌شود ولی انواع د یگر از زیر بغل تا نزد یک ران پا برشی راسته د ارد. برش‌های راسته برای مردان با اندام و بالاتنه درشت‌تر مناسب‌تر است.

۸ – کتان‌های غیر رسمی
کت و شلوارهای جنس کتان کاملا غیر رسمی ولی برای مهمانی‌های معمولی ساده و شیک هستند. بهتر است این نوع کت و شلوار‌ها را به جای پیراهن با تی شرت‌های یقه هفت روشن بپوشید. البته حواستان باشد که بعضی از کت‌های کتان شانه‌های بزرگ و پهن دارند و چندان شما را خوش هیکل نشان نمی‌دهند. شاید انواع بدون آستر انتخاب بهتری باشند. برش و دوخت کت و شلوارهای کتان اهمیت خاصی د ارد. برش شانه‌ها باید بلند و کت تا حدی تنگ باشد.

۹ – قد کوتاه‌ها دقت کنند
آقایان کوتاه قد نباید کت و شلوارهای با رنگ متفاوت و متضاد بپوشند. مثلا کت قهوه‌ای و شلوار کرم یا برعکس. رنگ‌های متضاد قد را کوتاه‌تر نشان می‌د هد. پیشنهاد می‌شود افراد قد کوتاه از کت و شلوارهای یکرنگ استفاده کنند. پارچه‌های راه راه هم انتخاب مناسبی است و تاثیر خوبی در بلند‌تر نشان دادن قد دارد.

* با دراپ آشنا شوید
در سایزبندی کت و شلوار‌ها واحدی به نام دراپ drop وجود دارد که اختلاف بین سایز کت و سایز شلوار را نشان می‌دهد. یعنی مثلا کت و شلوار سایز ۴۸ با دراپ ۴ شلواری با سایز ۴۲ دارد یا به عبارتی اختلاف دور سینه و دور کمر ۴ اینچ است. دراپ‌ها بسته به نوع برش کت متفاوتند ولی ۴، ۶ و ۸ دراپ‌های رایج هستند.

* یک پیشنهاد
کــت و شلوارهای آبی روشن معمولا چندان جالب به نظر نمی‌رسند ولی اگر رنگ آن نیلی خیلی روشن باشد و از پارچه نخی نرم، سبک و با کیفیت تهیه شده و به اصطلاح خوش دوخت هم باشد، به یک مدل عالی برای تابستان یا پاییز تبدیل می‌شود. این کت و شلوار را می‌توانید با پیراهن سفید موجدار بپوشید. پیراهن آبی دریایی هم انتخاب خوبی خواهد بود. با کت و شلوارهای اسپرت تابستانی می‌توانید پیراهن آستین کوتاه هم بپوشید.


منبع: جام جم آنلاین

نوشته مرتبط

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *