ارتباط با خدا در سالمندی

ارتباط سالمندان با خداوند

33 ۰

سالمندان و مذهب

رابطه‌ای که فرد با خداوند برقرار می‌کند و تأثیری که این رابطه روی او می‌گذارد عنصری اساسی در تحلیل شخصیت فرد است. بی‌شک، تمام افراد به اشکال مختلف با خداوند رابطه برقرار می‌کنند، اما کمیّت و کیفیت این رابطه در افراد مختلف متفاوت است. رابطه انسان با خدا، رابطه‌ای بسیار قدیمی (حتی پیش از شکل‌گیری ادیان ) و فراگیر (چه به‌لحاظ تعداد افرادی که درگیر این رابطه هستند و چه به‌لحاظ نوع دین) است. در همه ادیان همواره از رابطه انسان با خدا و لزوم تنظیم و هدایت آن صحبت شده است. به عنوان مثال، در بسیاری از ادیان از محبت زیاد یا عشق به خدا، به عنوان عالی‌ترین نوع پرستش یاد شده است. اهمیت ارتباط با خدا از آنجا ناشی می‌شود که این ارتباط قادر است تمام ارتباط‌های دیگر انسان را تحت تأثیر قرار دهد.

تأثیر ایمان در زندگی سالمندان

بیشتر تحقیقات اخیر که بر اساس گروه‌های سنی مختلف روی مذهب شده‌است، به طور خاص بر سالمندان متمرکز بوده‌اند.
تحقیقات همواره نشان داده است سالمندان بیش از افراد جوان به تأثیر ایمان مذهبی بر زندگی اقرار دارند. آن‌ها تلاش می‌کنند اعمال مذهبی را انجام دهند و در مکان‌های مذهبی حاضر شوند. مذهب و معنویت می‌تواند پاسخ‌گوی نیازهای روان‌شناختی سالمندان باشد و به آن‌ها کمک کند تا راحت‌تر با مرگ مواجه شوند، احساس معناداری به زندگی داشته باشند و کمبودهای اجتناب‌ناپذیر سالمندی را بپذیرند. از نظر اجتماعی تعهدات مذهبی همچون فعالیت‌های اجتماعی و حمایت اجتماعی و فرصت ارائه نقش‌های آموزشی و رهبری به کنش‌های سالمند کمک می‌کند.

ارتباط با خدا در سالمندی

بیشتر تحقیقاتی که در آمریکا و کشورهای اروپایی انجام شده نشان داده‌اند که کیفیت تصور از خدا با ویژگی‌های شخصی افراد و وضعیت سلامت روانی آن‌ها رابطه دارد.
افرادی که با خدا ارتباط مثبتی دارند، حوادث و مشکلاتی را که با آن مواجه می‌شوند خواست خدا می‌دانند و به اضطراب و آشفتگی روانی کمتری دچار می‌شوند.

یکی از نظریاتی که در زمینه مفهوم ارتباط با خدا در حوزه روان‌شناسی بحث می‌کند نظریه دلبستگی بالبی است. اگرچه نظریه‌پردازی بالبی در حوزه دلبستگی، بر ریشه‌های تحولی نظام دلبستگی تمرکز یافت و تجلی عمده آن در روابط کودک خردسال چهره مادرانه بود، در عین حال او معتقد بود که فرایندها و برپایی‌های دلبستگی در چهارچوب نظام‌های دیگر، مانند دلبستگی به کلیسا (مسجد) یا وطن ادامه می‌یابد. پس از آنکه بالبی این نظریه را ارائه کرد، برخی پژوهشگران به منظور بررسی روابط فردی نزدیک و صمیمی مانند روابط عاشقانه بزرگ‌سالان از آن استفاده کردند. بیشتر افراد معتقدند که رابطه شخصی و خصوصی با خدا دارند. عواطف، احساسات، عشق و صمیمیت در اعتقادات مذهبی اهمیت زیادی دارد. شکل تجربه عشق و دلبستگی به خدا شبیه به دلبستگی نوزاد به مادر است.
انتظار این است که ارتباط با خدا در دوره سالمندی شاخصی از گرایش آن‌ها به تعالیم دینی باشد و بر اساس مؤلفه‌های دینی این ارتباط قابل تعبیر و تفسیر باشد. بنابراین، هدف تحقیق حاضر بررسی کیفی ارتباط با خدا بین سالمندان است. در این راستا سؤال اصلی تحقیق این است که ارتباط با خدا در دوره سالمندی از چه مؤلفه‌هایی تشکیل شده است؛ آن‌ها چه برداشتی از ارتباط با خدا دارند؛ چقدر به آن اهمیت می‌دهند؛ عوامل علّی و روش‌های ارتباط و پیامدهای آن برای سالمندان چگونه است؟

منبع: مجله سالندی ایران

نوشته مرتبط

ازدواج در سن بالا

ازدواج سالمندان

منتشر شده توسط - ۱۹ دی ۱۳۹۷ ۰
مزایا و معایب ازدواج در سن بالا با بالا رفتن سن و کاهش توان ٬ سیستم ایمنی بدن، امکان بروز…

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *